Grecii au oprit aventura europeana a Vasluiului

28 August 2009
579 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Porumboiu
Singura echipa din Romania care nu a reusit sa intre in grupele Europa League ramane SC Vaslui. Plaiesii lui Adrian Porumboiu si-au dovedit limitele si au fost invinsi cu scorul de 3-0 de AEK Atena. Dupa o prima repriza in care au jucat foarte atent si foarte exact, vasluienii lui Dulca au cedat presiunii de dupa pauza si au pierdut clar dupa pauza. Cu scorul general de 4-2, echipa din capitala Greciei s-a calificat in grupele Ligii Europa, repriza secunda a meciului de pe stadionului Olimpic din Atena dovedindu-se hotaratoare in economia dublei manse. La adapostul avantajului minim din meciul tur, vasluienii au gestionat bine rezultatul in prima repriza, avand emotii doar la gafele lui Zubar, acesta neintelegandu-se cu Buhus in partea dreapta. Mai mult decat atat, fiecare actiune a gazdelor a fost urmata de replica vasluiana, Pavlovic (min.16) si Gerlem (min.41) reluand slab spre poarta lui Saja. Cea mai mare ocazie a primului mitan s-a consumat cu sase minute inaintea pauzei, cand Blanco a trecut milimetric pe langa deschiderea scorului la gafa lui Zubar, care a pierdut mingea in apropierea propriului careu. In chiar ultimele secvente ale primului mitan Scocco a trimis pe langa poarta lui Kuciak, dupa o respingere neinspirata a aceluias Zubar. Partea secunda a debutat cu o noua ocazie la poarta lui Kuciak, Blanco reluand neverosimil pe langa poarta, la capatul unei noi balbaieli a fundasului Zubar. Sperantele vasluienilor pentru un rezultat alb s-au naruit in minutul 60, cand Manduca s-a infiltrat intre Zubar si Buhus, executandu-l pe Kuciak cu o lovitura de cap in forta. SC Vaslui putea restabili egalitatea in minutul 73, cand sutul din lovitura libera al noului intrat Raul Costin a fost respins in corner de Saja cu un reflex uimitor. La faza imediat urmatoare, jucatorii gazda au scapat pe contraatac si Scocco a finalizat cu un lob de efect peste Kuciak. Acelasi Scocco a majorat avantajul gazdelor in minutul 80, cu un sut din interiorul careului punand capat parcursului european pentru SC Vaslui, o echipa prea timida la Atena. Vasluienii lui Adrian Porumboiu parasesc astfel Europa League, fiind singura echipa din Romania care nu merge mai departe in grupele acestei competitii.

Page time :0.1644 (s) | 22 queries | Mysql time :0.035402 (s)