Grecul Kapetanos urca Steaua pe podium

10 Noiembrie 2009
650 Vizualizari | 0 Comentarii
Victoria cu 2-0 a Stelei in fata Unirii din Alba Iulia duce echipa din Ghencea pe locul doi al clasamentului. Grecul Kapetanos a deschis scorul cu un gol din offside la cateva secunde de la intrarea pe teren, tot el majorand diferenta cateva minute mai tarziu. In huiduielile celor 3500 de spectatori, care nu au ratat nici o ocazie sa-l injure pe Gigi Becali, Valeriu Argaseala si chiar Mihai Stoichita, stelistii au facut o prima repriza modesta. "Becali pleaca din Ghencea", "Becali de sarbatori, sa dea Dumnezeu sa mori", "Vinde, pleaca, mori" au fost urarile suporterilor pentru finantatorul Stelei. Steaua a dominat prima repriza, mai ales la capitolul posesie si ocazii, insa ardelenii au pus si ei in pericol poarta lui Zapata in cateva ocazii. Ambele echipe au inscris cate un gol in primul act prin Romeo Surdu, respectiv Florin Dan, insa ambele reusite au fost anulate corect pe motiv de offside. Dupa pauza, vazand ca atacul Stelei nu functioneaza, Stoichita a intarit ofensiva prin introducerea lui Kapetanos in locul lui Toja. Atacantul grec a reusit sa deschida scorul la cateva secunde de la intrarea pe gazon, insa reusita Stelei a fost neregulamentara, Kapetanos inscriind din offside. Arbitrii au validat golul, prilej pentru Stoichita sa se rafuiasca din nou cu suporterii din spatele bancii tehnice. Tehnicianul Stelei s-a intors cu fata spre tribune, ducand degetul la buze, in semn de "Ciocu` mic!". Cu avantaj pe tabela, Steaua a prins mai mult curaj in a doua parte a reprizei secunde. Nicolita, Surdu, Kapetanos sau Szekely au ratat pe rand ocazii bune de a marca, pentru ca in minutul 78 "grecul minune" din Ghencea sa reuseasca primul gol regulamentar al meciului, dupa doua goluri anulate si unul acordat eronat dupa o pozitie de offside. Surdu a fost de aceasta data autorul pasei decisive, mingea primita pe culoar de atacantul grec gasindu-l singur in marginea careului, de aici invingerea lui Cernea fiind o simpla formalitate.

Page time :0.1308 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012677 (s)