Grupa D: "Oranje" peste tot

23 Iunie 2000
999 Vizualizari | 0 Comentarii
•Olanda intra in sferturi cu punctaj maxim, invingand in ultimul meci Franta cu 3-2

Daca inaintarea ultimelor doua partide din grupa C, toate cele patru echipe aveau sanse de calificare in sferturi, in grupa D, meciurile din turul al treilea urmau sa stabileasca doar ordinea finala a clasamentului. Franta si Olanda erau calificate, in urma victoriilor din primele partide. Calculele aratau ca pentru a ramane la Amsterdam, Olanda trebuia sa invinga campioana mondiala, Franta, deci sa castige grupa cu punctaj maxim, "cocosilor" fiindu-le suficient pentru a termina pe primul loc un rezultat de egalitate. Oarecum fara miza, partida a fost una extrem de spectaculoasa, rasturnarile de scor tinandu-i pe fanii "portocalei", echipati in oranje, cu sufletul la gura. Desi au fost condusi cu 0-1 si 2-1, olandezii n-au predat armele, izbutind sa intoarca rezultatul in favoarea lor dupa pauza, in doar 8 minute. Si daca Belgia, una dintre tarile organizatoare, a parasit inca din faza grupelor Euro 2000, Olanda salveaza astfel onoarea gazdelor, incheind grupa triumfal. Tara lalelelor a fost miercuri si este inca in sarbatoare, Kluinert, F. de Boer si Zenden aruncand in aer tribunele lui Amsterdam Arena, imbracate aproape in totalitate in culorile traditionale, oranje. De partea cealalta, Franta, desi nu a evoluat rau, nu a putut tine piept "furiei" gazdelor, impacandu-se in final cu pozitia secunda in grupa si cu un "sfert" impotriva Spaniei. De fapt, tehnicianul francez nici nu a fortat castigarea grupei, titularii de drept fiind inlocuiti in unsprezecele de start cu rezerve pe care si le-ar dori orice selectioner in lot, acestea ridicandu-se nu de putine ori la valoarea titularilor.

Cehii au "murit" frumos

Celalalt meci al grupei dintre doua foste finaliste ale Europenelor, Danemarca (castigatoare in 1992) si Cehia (finalista in 1996), a fost si el destul de spectaculos, in ciuda faptului ca miza lipsea, cele doua combatante urmand sa se intoarca acasa dupa incheierea meciului. Cu toate ca au dominat mai mult in prima repriza, danezii s-au vazut invinsi in doar trei minute, in partea a doua de reusitele lui Smicer, acesta razbunand astfel infrangerile la limita ale Cehiei din primele doua partide, cand nu a jucat deloc rau. Alaturi de Germania in grupa A, Danemarca poate fi considerata drept una dintre deceptiile acestui turneu final, desi sansele nordicilor de a trece de grupe erau privite cu scepticism. Mai mult, danezii nu au reusit sa inscrie nici un gol in cele trei partide si au primit 8, contraperformanta la care foarte putini dintre specialisti se asteptau.
Cehia insa a parasit Euro 2000 cu fruntea sus, succesul cu 2-0 in fata Danemarcei demonstrand inca o data ca merita sa urce in sferturi, doar ghinionul despartind-o de acest obiectiv. Cu doua infrangeri la limita (1-2 in fata Frantei si 0-1 in fata Olandei) si o victorie, cehii pleaca acasa lasand turneul final fara una dintre echipele care au practicat un fotbal placut ochiului. Asa se intampla insa cand debutezi la un Campionat European in fata altei tari gazda si pierzi in ultimul minut de joc printr-un gol inscris dintr-un penalty inexistent. Daca italianul Pierluigi Colina nu acorda acel 11 m olandezilor, cu siguranta altfel s-ar fi scris istoria acestei grupe.

Clasamentul final al grupei D:
1. Olanda - 9p
2. Franta - 6p
3. Cehia - 3p
4. Danemarca - 0p

Clasamentul golgeterilor dupa incheierea grupelor:

4 goluri Milosevic (Iugoslavia); 3 goluri Frank de Boer (Olanda), Conceicao (Portugalia), Zahovici (Slovenia); 2 goluri Alfonso (Spania), Henry (Franta), Zenden, Kluivert (Olanda), Hakan Sukur (Turcia), Mpenza (Belgia), Shearer (Anglia), Smicer (Cehia).

Faza grupelor in statistici:

•S-au inscris pana acum la Euro 2000, in cele 24 de partide, 65 de goluri, o medie de 2,70 goluri pe meci, imbunatatita fata de precedentul Campionat European
•Cele mai multe goluri s-au inscris in grupa C - 18, pe locul 2 se situeaza grupa D cu 17 goluri, apoi grupa A cu 16 goluri si grupa B cu 13 goluri.
•Cele mai multe goluri inscrise intr-un singur meci: Iugoslavia-Spania: 3-5, grupa C;
•Cea mai clara diferenta de scor, 3 goluri;
•Cele mai dese rezultate in grupe: 2-1 si 1-0 (ambele de cate 5 ori);
•Cel mai bun atac: Iugoslavia, Franta, Olanda, Portugalia, toate cu cate 7 goluri;
•Cel mai slab atac: Danemarca - nici un gol;
•Cea mai buna aparare: Norvegia - 1 gol primit.
•Cea mai slaba aparare: Danemarca - 8 goluri primite;
•Cel mai bun golaveraj: Portugalia si Olanda (7-2)
•Doar trei echipe au realizat punctaj maxim in grupe: Portugalia, Olanda si Italia.
•Cea mai slaba echipa de la Euro 2000: Danemarca (nici un gol marcat, 8 goluri primite, 0 puncte).

Programul sferturilor de finala:

1. Turcia - Portugalia (sambata, 24 iunie, ora 19 - Amsterdam)
2. Italia - Romania (sambata, 24 iunie, ora 21.45 - Bruxelles)
3. Olanda - Iugoslavia (duminica, 25 iunie, ora 19 - Rotterdam)
4. Spania - Franta (duminica, 25 iunie, ora 21.45 - Bruges)
In prima semifinala vor evolua castigatoarele sferturilor 2 respectiv 3, invingatoarele din celelalte doua partide din sferturile de finala 1 si 4 urmand sa se intalneasca in cea de-a doua semifinala.

Page time :0.1319 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014734 (s)