Gura de oxigen

9 Decembrie 2006
2922 Vizualizari | 6 Comentarii
Marius Onofras
• Politehnica Iasi a obtinut un succes impresionant la Piatra Neamt, castigand cu 4-0 pe terenul Ceahlaului dupa un joc perfect facut de fotbalistii ieseni, care astfel au rasplatit increderea si atasamentul suporterilor • Marius Onofras, de doua ori, Cernoch si Saric au facut ca Poli sa aiba o vacanta putin mai linistita • Cu acest succes, trupa lui Ionut Popa a urcat, cel putin pana astazi, pe locul 10 in ierarhia interna • Acesta a fost ultimul meci al anului pentru Poli, care va debuta in anul 2007 cu un joc in Copou, impotriva bancarilor de la FC National
Dragostea suporterilor ieseni a impins Politehnica spre o victorie mare obtinuta aseara la Piatra Neamt. Dupa ce la finalul jocului cu Unirea Urziceni, suporterii gruparii din Copou si-au dovedit inca o data daca mai era nevoie atasamentul fata de club, aseara sub Pietricica, fotbalistii ieseni si-au rasplatit suporterii care au mers si la Piatra Neamt in numar mare ca sa-si sustina favoritii. Patru goluri si o victorie de senzatie obtinuta in fata Ceahaului Piatra Neamt au facut ca vacanta jucatorilor din Copou sa fie un pic mai linistita. In fata unei formatii condamnate sa castige pe teren propriu, trupa lui Ionut Popa a evoluat perfect si a obtinut cea mai clara victorie de la revenirea pe prima scena a fotbalului romanesc. Marius Onofras, de doua ori, Cernoch si Saric au inscris in poarta nemteana si au facut ca diferenta dintre ieseni si prima pozitie retrogradabila la finalul campionatului sa creasca la 7 puncte. In plus, cel putin pana astazi, Poli a urcat pana pe locul 10 in clasamentul la zi, la egalitate de puncte, 24, cu UT Arad, ocupanta pozitiei a noua. La Piatra Neamt, Poli a obtinut a treia victorie in deplasare din acest campionat si a intrerupt seria neagra din ultimele 7 etape, cand Onut si compania nu luasera decat 2 puncte. De altfel, echipa condusa de Ionut Popa nu a mai castigat in campionat din 15 octombrie, cand Poli s-a impus cu 2-0 la Pitesti, in fata lui FC Arges. Avalansa de ratari Excelent asezata in teren, formatia oaspete a deschis scorul repede, prin Marius Onofras, care in minutul 7 a speculat o gafa uriasa a portarului Ionut Curca si a impins mingea scapata din mana de portarul nemtean, in poarta goala din cativa metri. Ceahlaul a incercat in zadar sa replice, dupa primirea golului, dar apararea ieseana a blocat orice initiativa ofensiva a gazdelor. Mai mult decat atat, in minutul 23, Curca a ezitat din nou si l-a faultat in afara careului pe Cernoch, infractiune pentru care a fost avertizat cu cartonas galben de arbitrul Ionica Serea, care a condus excelent meciul de sub Pietricica. Trei minute mai tarziu, portarul Ionut Curca a fost inlocuit cu rezerva Lucian Covrig intre buturile Ceahlaului. Chiar si asa insa, tot iesenii au fost la carma partidei, in minutul 32 Cernoch reluand pe langa poarta din interiorul careului. Pana la pauza, Poli a mai avut inca doua ocazii de a se desprinde pe tabela de marcaj. Mai intai, Cernoch a trimis cu capul pe langa portarul Covrig, iesit in intampinare, dar fundasul Forminte a scos in-extremis de pe linia portii. In fine, in minutul 43, Marius Onofras nu a putut sa profite de un avantaj bine lasat de arbitrul Ionica Serea si de la 16 metri a trimis peste poarta o minge deviata cu capul de acelasi bataios Martin Cernoch. Momentul psihologic Imediat dupa pauza, tot Poli a trecut pe langa majorarea diferentei, dar Onofras, cel mai bun jucator al lui Ionut Popa in meciul de aseara, a sutat putin peste poarta, din interiorul careului. Aceasta ratare i-a trezit insa pe nemteni, care treptat au inceput sa ameninte poarta aparata excelent si aseara de Cristian Branet. Dupa doua lovituri libere executate aiurea de Nohai si Diaz, in minutul 59, Radu Doicaru a avut o ocazie uriasa de a egala, trimitand pe langa poarta dintr-o pozitie excelenta. In apostrofarile publicului nemtean, Vasaie si Simic au incercat sa-si treaca numele pe lista marcatorilor, dar fie au tras pe langa poarta, fie au fost blocati excelent de portarul Politehnicii. Momentul psihologic al partidei s-a petrecut insa in minutul 74, cand acelasi Radu Doicaru a scapat singur spre poarta Politehnicii, fiind blocat in ultima clipa de portarul Branet. Cinci minute mai tarziu, trupa din Copou a dat lovitura si a marcat pentru 2-0, prin Martin Cernoch, varful de atac adus din Cehia, la insistentele presedintelui Sorin Boca. Dupa o actiune superba a lui Onofras, golgeterul iesean a centrat in careu, de unde Cernoch a reluat in poarta lui Covrig. La 2-0 pentru oaspeti, pe teren a existat o singura echipa, Poli Iasi care nu a ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie si a mai inscris de doua ori prin Onofras si Buta. Mai intai, in minutul 83, Marius Onofras a primit o pasa sclipitoare de la Sfirlea, a impins mingea cu capul pe Langa portarul Covrig, iesit in intampinare si a inscris in poarta goala. Cu cinci minute inainte de fluierul final, Buta si-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor, dupa ce a scapat pe contraatac, a intrat in careu si a tras cu sete sub bara portii nefericitului Covrig. Acesta a fost ultimul meci al anului pentru Poli, care va debuta in anul 2007 cu un joc in Copou, impotriva bancarilor de la FC National. Declaratii la finalul partidei Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Este o victorie de necontestat, care ar putea surprinde pe unii prin proportiile scorului, dar tinand cont de ocaziile din prima repriza nu este asa. La pauza m-am gandit ca s-ar putea intoarce rezultatul, dar elevii mei au dovedit caracter si nu au cedat. Dedic victoria suporterilor ieseni, un succes cu 4-0 in deplasare fiind un cadou cat se poate de frumos pentru acestia. Mi-a mai trecut si supararea pe jucatorii mei, mai ales ca nu cred ca Iasul a mai realizat un astfel de rezultat in deplasare in ultimii 20 de ani". Costel Enache, antrenor secund Ceahlaul Piatra Neamt: "Ramanem cu un gust amar dupa aceasta evolutie penibila, vom analiza ce s-a intamplat si vom lua masuri. M-a surprins starea apatica a jucatorilor nostri, care nu au reactionat in nici un fel la ofensiva ieseana. Oricum, sunt lucruri mai importante decat faptul ca Florin Marin si-a dat sau nu demisia". Caseta tehnica a partidei - Ceahlaul Piatra Neamt - Politehnica Iasi 0-4 (0-1) Marcatori: Onofras (`7 si `83), Cernoch (`79), Buta (`85) Stadion: Ceahlaul Vreme: rece si ceata deasa Spectatori: 1.000 (din care 200 de la Iasi) Formatii: Ceahlaul Piatra Neamt: Curca (`27 Covrig) - Nohai, Alistar, Avadanei, Rushmir - Simici, Vasaie, Ilie (`66 Nemtanu), Forminte - Ivasca (`46 Diaz), Doicaru. Antrenor: Florin Marin. Poli Iasi: Branet - Buta, Ciobanu, Onut, Bernard (`86 Irinel Ionescu), Bordeanu - Onofras, Tincu (`62 Iurisniti), Dianu, Sfirlea - Cernoch (`82 Mitrovic). Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul meciului: Marius Onofras Arbitri: Ionica Serea - 8, Nicolae Marodin - 7, Florin Stanescu - 7. Cartonase galbene: Curca, Ivasca, Forminte / Bordeanu, Cernoch, Tincu, Iurisniti Observatori: Cornel Cacoveanu si George Ionescu