Haita alb-rosie a muscat din baschetbalistii ieseni

17 Octombrie 2005
618 Vizualizari | 0 Comentarii
•Dinamo Bucuresti - Clubul Sportiv Municipal Iasi 115-56, in etapa a III-a a Diviziei A de baschet masculin •Jucatorii ieseni au fost umiliti in capitala de o echipa dinamovista care si-a facut un obicei din a marca peste o suta de puncte in fiecare meci •Cel mai bun marcator al iesenilor a fost Bogavac, care a inscris 14 puncte in jocul de sambata •Etapa viitoare, CSM va primi vizita formatiei Muresul Targu Mures Baschetbalistii de la Clubul Sportiv Municipal (CSM) Iasi au avut de indurat o crunta umilinta la finalul partidei din etapa a III-a a Diviziei A. Impotriva echipei gazda Dinamo Bucuresti, jucatorii pregatiti de antrenorul Paul Paveliuc s-au facut de ras, pierzand la o diferenta incredibila, scor 115-56. De altfel, gruparea alb-rosie pare sa bata toate recordurile in aceasta editie de campionat, dupa ce in debutul sezonului a invins cu 115-45 formatia Muresul Targu Mures. Haita alb-rosie a muscat inca din startul partidei, primul sfert fiind castigat de gazde cu scorul de 35-14. Dinamovistii nu au oprit atacurile nici in actul secund, in care umilinta echipei iesene a fost suprema. Oaspetii nu au reusit sa inscrie decat 9 puncte, primind in schimb de trei ori mai multe. Astfel, la pauza Dinamo avea un avantaj considerabil, scor 62-23, soarta partidei fiind deja pecetluita. In aceste conditii, baschetbalistii lui Paveliuc au incercat sa mai echilibreze disputa, dar nu au reusit decat sa piarda la limita sfertul al treilea, scor 21-20. Nici in ultima parte a meciului echipa din Soseaua Stefan cel Mare nu a cedat initiativa, castigand detasat, scor 115-56, o disputa cu o formatie care nu i-a pus nici o problema pe toata durata partidei. Cel mai bun marcator al iesenilor a fost Ljubodrag Bogavac, autor a doar 14 puncte. In topul marcatorilor, Bogavac a fost urmat de Nanescu, cu 10 puncte, si de Mladenovic si Lupusavei, ambii cu doar 9 puncte in jocul de sambata. Celelalte puncte ale echipei CSM au purtat semnatura jucatorilor: Anghel (7), Lobanov (3), Murgoci si Badila, ambii cu cate 2 puncte inscrise. Fara sa puncteze pe tabela de marcaj au mai evoluat Muscalu si Calinescu. Dupa aceasta infrangere umilitoare, CSM ocupa pozitia a zecea in clasamentul intern, cu doar 4 puncte in primele 3 etape. Etapa viitoare, programata pe data de 19 octombrie la Iasi, CSM va primi vizita nou-promovatei Muresul Targu Mures. In afara meciului de la Bucuresti, in etapa a III-a a Diviziei A de baschet masculin, s-au mai inregistrat rezultatele: Gaz Metan Medias - West Petrom Arad 72-67; Muresul Targu Mures - Elba Timisoara 60-75; CSU Sibiu - CSU Brasov 110-78; BCMUS Pitesti - CSM Oradea 90-74; Rapid Bucuresti - Poli Carbochim Cluj 72-113. CSU Asesoft Ploiesti a stat. Florin BRIAUR

Page time :0.1213 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020128 (s)