Halep a refuzat dialogul cu Darren Cahill in timpul partidei cu Osaka: 'Nu esti tu, nu e jocul tau!'

17 Martie 2018
693 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6572 RON (+0.0022)
USD: 3.9685 RON (-0.0089)
Simona Halep 3

Simona Halep a fost eliminata de Naomi Osaka in semifinalele Indian Wells, dupa o partida in care nu i-a iesit mai nimic, tot jocul sau destramandu-se in game-ul sase al primului set, la scorul 3-3 si 30-0... Simona a fost clar dominata de adversara ei mult mai tanara, care s-a impus in doua seturi si o ora de joc cu 6-3, 6-0.

In setul al doilea, la 0-3, Simona l-a chemat pe Darren Cahill, ale carui sfaturi au reusit sa ii ofere echilibrul psihic necesar revenirii in meci si care a ajutat-o pe toata durata turneului sa intoarca soarta partidelor.

“Pana la 3-3 totul a fost in regula. Ce se intampla? Nu esti tu, nu este jocul tau”, a intrebat-o Cahill pe Simona Halep si, vazand ca nu primeste niciun raspuns, a continuat cu indicatiile tactice.

Vezi si: Revolutia in tenis! Darren Cahill cere schimbarea regulamentului WTA: "Meciul nu trebuia sa se joace"

Cahill a intrebat-o pe Simona ce s-a intamplat, insa jucatoarea a refuzat dialogul in timp ce privea in gol. Cahill a realizat ca nu poate sa scoata nimic de la eleva lui si a inceput sa-si tina discursul.

“E ok, poti sa dai reset si sa pornesti de la inceput. Concentreaza-te pe primul serviciu, taie erorile nefortate, esti capabila sa revii. Ataca mingea, urca la fileu. Daca nu merge de la fundul terenului, incearca ceva diferit. Trage de tine, lucreaza din greu, poti sa faci asta! Ataca mai mult pe serviciul doi, loveste hotarata, cu mai multa convingere”, i-a spus Cahill.

Naomi Osaka va juca finala cu Daria Kasatkina, intr-o finala a surprizelor, la Indian Wells.