Halep e in semifinale la Doha! Nervi de otel in tie-break-ul setului secund

802 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7284 RON (+0.0010)
USD: 4.2575 RON (-0.0081)
Simona Halep 4

Simona Halep, locul 3 WTA, a trecut de nemtoaica Julia Goerges, locul 16 WTA, scor 7-6(1), 7-6(6) si va juca in semifinalele turneului WTA de la Doha.

Simona nu i-a oferit nicio sansa lui Goerges in debutul infruntarii. Romanca s-a distantat rapid la 4-0, dupa doar 13 minute, ajutata de un serviciu la parametri inalti.

Goerges, jucatoarea cu cei mai multi asi serviti in ultimele doua sezoane, nu si-a gasit cadenta, fiind obligata sa joace in 63 % din timp cu mingea a doua.

Incercarea de revenire a nemtoaicei, la 2-4, a fost oprita cu un break la zero, in care lovitura decisiva va candida cu siguranta la cea mai frumoasa a zilei.

Halep a deschis terenul cu o lovitura puternica de forehand, apoi a inchis punctul cu ceea ce numeste arma ei favorita, backhand-ul in lung de linie din deplasare.

SEMNE DE NERVOZITATE

A urmat o cadere inexplicabila, cu 4 game-uri consecutive ale nemtoaicei, trecuta in avantaj, 6-5. Simona a avut nervii tari, a impins setul intr-un tie-break controlat autoritar. Goerges a comis nu mai putin de 4 erori nefortate, pe fondul loviturilor de o siguranta exasperanta a fostului lider WTA.

ALTA GOERGES IN SETUL SECUND

Gorges a schimbat strategia in debutul setului secund. Nemtoaica a devenit mai agresiva si a izbutit sa reduca numarul erorilor nefortate. Un break venit devreme, la 3-1, a fost aparat pana in momentul decisiv, cel al servei pentru set.

Simona a jucat excelent din acea clipa. A facut un rebreak la zero, fundamentat pe lovituri riscante. Doua forehanduri au prins la limita linia de fund. Fostul lider mondial a fost inspirat si in consultarea hakw-eye-ului, de doua ori in finalul setului.

Serviciul lui Goerges a dus setul catre tie-break. Halep a castigat toate raliurile lungi din game-ul 12, la 6-5 pentru ea, dar Julia a revenit de fiecare data datorita unor servicii colosale la teu.

Simona a salvat doua mingi de set ale adversarei, la scorul de 4-6, si a incheiat partida dupa 2 ore si 3 minute de joc, scor 7-6, 7-6.

Simona Halep - Julia Goerges 7-6(1), 7-6(6)

Desfasurarea partidei

• 6-7, Set si meci Simona Halep!
  • 6-6, Game Goerges: Simona castiga toate raliurile lungi, dar Julia se scoate cu 3 servicii magistrale la teu. Si setul secund se decide la tie-break.
  • 6-5, Game Halep: Simona e la un singur game de calificarea in semifinale.
  • 5-5, Break Halep: Cel mai bun game de retur al Simonei Halep! Romanca loveste la limita, risca fiecare executie si face un break alb.
  • 4-5, Game Halep: Simona rezista in set. Romanca cere inspirat un hawk-eye, dupa o interventie tarzie a arbitrului de scaun. Forehand-ul in cross prinde linia.
  • 3-5, Game Goerges: Precizia din jocul nemtoaicei o incurca pe Halep. Romanca are prima iesire nervoasa din meci, lovind cu racheta de podea la scorul de 15-40. A urmat un forehand direct castigator din serviciu, insuficient insa pentru a egala pe tabela.
  • 3-4, Game Halep: Simona variaza primul serviciu, opteaza pentru unul mai tehnic si o pune in dificultate pe Goerges. Game-ul e adjudecat pe fondul acestei inovatii tactice.
  • 2-4, Game Goerges: Cel mai lung si mai incarcat game al infruntarii. Simona a beneficiat de doua sanse de rebreak, ambele ratate. Goerges e mult mai sigura din spatele terenului, reducand numarul erorilor.
  • 2-3, Game Halep: Simona castiga la zero un game in care serveste si un as.
  • 1-3, Game Goerges: Serviciul s-a ridicat odata cu jocul. Nemtoaica a castigat 6 din cele 7 puncte jucate cu primul serviciu in acest set.
  • 1-2, Break Goerges: Simona pare incurcata de agresivitatea Juliei din acest debut de set secund. Halep reuseste un punct frumos, la 15-40, cu un voleu drive in lung de linie.
  • 1-1, Game Goerges: Nemtoaica pare sa fi schimbat strategia. Goerges este mai agresiva, urca des la fileu si incearca sa varieze jocul.
  • 1-0, Game Halep: Simona salveaza o minge de break si inchide game-ul dupa 8 minute.

A inceput setul secund!

• 7-6, Tie-break adjudecat de Simona Halep: Halep a fost mult mai sigura, nu a comis nicio eroare nefortata in tie-break, fata de cele 4 ale nemtoaicei, si a inchis setul in 55 de minute.
  • 6-6, Game Halep: Simona impinge partida in tie-break.
  • 5-6, Game Goerges: Seria buna a nemtoaicei continua, ajungand la 4 game-uri consecutive.
  • 5-5, Break Goerges: Setul intra in prelungiri dupa o dubla greseala a Simonei Halep. Romanca se loveste de o defensiva exacta a Juliei.
  • 5-4, Game Goerges: Simona mai rateaza o minge de set, de data asta pe serviciul advers. Nemtoaica a intreupt ritmul romancei schimbandu-si racheta, chiar inaintea serviciului decisiv.
  • 5-3, Break Goerges: Halep a beneficiat de doua mingi de set, anulate de Goerges pe serviciul secund al romancei. Nemtoaica izbuteste un punct spectaculos din preajma fileului.
  • 5-2, Break Halep: Simona reuseste un break la zero. Ultima lovitura a fost una magistrala, un backhand in lung de linie din deplasare.
  • 4-2, Break Goerges: Halep cedeaza neasteptat, dupa ce a condus cu 40-0. Goerges nu a facut nimic special, asteptand erorile nefortate ale romancei.
  • 4-1, Game Goerges: Julia gaseste cadenta la serviciu si trimite primii 2 asii ai sai in meciul de astazi. Halep incearca un backhand decisiv la 15-40, dar iese de putin afara.
  • 4-0, Game Halep: Romanca se distanteaza la 4-0 in doar 13 minute. Goerges nu gaseste solutii nici dupa discutia avuta cu antrenorul.
  • 3-0, Break Halep: Simona loveste la limita, cauta liniile in fiecare raliu. Castiga un punct dupa un forehand in cross care atinge milimetric marginea, iar cel decisiv cu o lovitura splendida in lung de linie.
  • 2-0, Game Halep: Serviciul functioneaza perfect in debut. Un as si doua retururi direct in afara terenului ale nemtoaicei aduc un game usor.
  • 1-0, Break Halep: Simona returneaza excelent in fata uneia dintre jucatoarele cu cel mai bun serviciu din circuit, liderul la numarul de asi din sezonul precedent.

Jucatoarele au terminat incalzirea. Goerges serveste prima!

S-a terminat partida dintre Kerber si Strycova. Halep si Goerges se pregatesc sa iasa pe arena centrala de la Doha.

Meciul Simonei Halep va fi al treilea al zilei, pe terenul central.

Partida va incepe dupa duleurile Elina Svitolina - Karolina Muchova, terminat 6-4, 6-2, si Barbora Strycova - Angelique Kerber, scor 6-1, 2-6, 6-7.

Halep si Goerges s-au mai intalnit pana acum de trei ori, iar Simona a castigat doua partide.