Handbal masculin - Divizia A, Seria D

22 Octombrie 2001
985 Vizualizari | 0 Comentarii
La un pas de "naufragiu" •LEFS Braila - Politehnica Iasi 27-28 (16-12) •Gazdele dunarene si-au fortificat lotul de jucatori si nu mai sunt echipa "elevilor" de altadata Luat la inceput drept cel mai usor meci din retur, pana la urma s-a vazut ca jocul dintre LEFS Braila si Politehnica Iasi a fost unul foarte dificil pentru oaspeti, deoarece gazdele si-au fortificat intre timp lotul de jucatori si nu mai sunt echipa "elevilor" de pana acum. Disputata sambata in Sala Sporturilor din Braila, partida din runda a 7-a din cadrul Seriei D a Diviziei A masculine de handbal a debutat cu dese rasturnari pe tabela de marcaj, iesenii conducand la un moment dat cu 2-1 (min. 4), iar gazdele cu 4-2, trei minute mai tarziu. Daca in min. 10 tabela arata egalitate la 6-6, brailenii forteaza atacul si mai ales prin prolificul Alexandru preiau conducerea partidei, avand scoruri favorabile pana la sfarsitul primei reprize: 10-7 (21'), 15-9 (26'), 15-12 (29') si 16-12 (la pauza). La inceputul reprizei secunde, in min. 36, LEFS Braila conducea cu 20-15 si totul parea pierdut pentru trupa pregatita de antrenorul-jucator Nelu Zepciuc. Urmeaza insa patru goluri consecutive inscrise de ieseni, care reduc la 19-20 (44') si chiar egaleaza la 22-22 (49'). Cu sase minute inainte de final (54'), mai ales prin evolutia de zile mari a "motanului" Florin Dimofte, Poli preia conducerea cu 26-24, dupa care gazdele egaleaza la 26-26, in min. 58. Intr-un final tensionat si pe muchie de cutit, Vladut Larion duce scorul la 27-26 pentru Poli, brailenii egaleaza la 27-27, iar apoi "Goe" Gheorghiu inscrie golul victoriei (28-27 pentru oaspeti), in min. 59. Sub conducerea cuplului Romeo Stefan - Gabriel Dumitrache (Ploiesti), Poli Iasi a prezentat urmatoarea formula de echipa: Bogdan Pralea 1 gol, Costel Buga - Constantin Gheorghiu 2, Ovidiu Ionescu 5, Vladut Larion 3, Marius Maftei 1, Mircea Crainiceanu 2, Gabriel Elisei, Florin Dimofte 9, Mugurel Chiuda 2, Ovidiu Damian 2, Ion Zepciuc 1. Punctele gazdelor au fost reusite de Alexandru 11, Dragomir 5, Marius Stefan 5, Nistor 4 si Dinu 2. Celelalte rezultatele ale etapei au fost: Ambro Suceava - Universitatea HCM Bacau 27-20 (14-10) si Apoterm Adjud - HC Moldosin Vaslui 28-30 (12-12). In etapa viitoare, din 27 octombrie, Poli Iasi se va confrunta pe teren propriu cu puternica "U" HCM Bacau, retrogradata in acest sezon din prima liga. Dan TEODORESCU Clasamentul: 1. Ambro Suceava 7 6 0 1 210-171 12 2. "U" HCM Bacau 7 5 0 2 205-155 10 3. Politehnica Iasi 7 5 0 2 214-177 10 4. Moldosin Vaslui 7 4 0 3 204-189 8 5. Apoterm Adjud 7 1 0 6 174-246 2 6. LEFS Braila 7 0 0 7 166-235 0

Page time :0.1244 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021246 (s)