Handbal masculin - Divizia A, Seria D

8 Aprilie 2002
976 Vizualizari | 0 Comentarii
Zapada nu ne-a fost un aliat •Intr-un meci disputat in aer liber: Ambro Suceava - Politehnica Iasi 25-16 (14-6) •Oaspetii au ratat practic orice sansa de a ajunge la turneul final de promovare in prima liga •Antrenorul iesean Costel Schender se gandeste sa abandoneze echipa Marele derby al etapei a 14-a din Seria D a Diviziei A masculine de handbal s-a disputat sambata la Suceava, pe un teren de bitum, in aer liber. Pe o astfel de suprafata de joc si cu o minge uda (a nins in primele zece minute ale disputei), oaspetii au clacat lamentabil si au pierdut cu 25-16 (14-6), dupa o prima repriza in care gazdele au zburdat pe teren. Daca in min. 3 sucevenii conduceau cu 3-1, zece minute mai tarziu (13'), Ambro se detaseaza la 9-2 si conturile erau deja incheiate. In continuare, tabela de marcaj a evoluat astfel: 11-6 (22'), 14-6 (pauza), 17-6 (33'), 18-10 (41'), 19-13 (48'), 23-14 (55'), 25-16 pentru gazde (rezultat final). Cu o echipa care s-a adaptat mai bine conditiilor de joc, Ambro Suceava se afla acum la trei victorii in fata iesenilor si nu mai pot pierde practic primul loc al Seriei D si calificarea la turneul final de promovare in Liga Nationala. Dupa cum ne-a declarat antrenorul iesean Costel Schender, iesenii nu au respectat indicatiile primite de pe banca tehnica, jucatorii nostri evoluand ca si cum meciul s-ar fi disputat in sala si nu in aer liber. Inclusiv arbitrii Olaru si Balan (ambii din Buzau) au tras uneori pentru gazde, dar ei nu au influentat totusi rezultatul final. Oaspetii au avut o aparare modesta, iar unii jucatori au evoluat surprinzator de slab, precum Mircea Crainiceanu si Ovidiu Damian. "Pot spune ca unii dintre jucatorii nostri au fost la limita non-combat-ului si au avut o atitudine negativa fata de joc. Din pacate, nici poarta nu a prins deloc. Pe portarul Costel Buga nu l-am inclus in lot pentru ca el este sucevean si nu doresc sa iasa discutii. Eu cred ca le puteam oferi jucatorilor chiar si o prima de victorie de 5 milioane de lei, ca tot nu castigau sambata, la Suceava. Asa ceva nu se mai poate. Trebuie sa luam masuri. Luni (NR - astazi) am sa discut cu conducerea clubului deciziile care se impun pentru viitor. Chiar eu ma gandesc sa plec de la echipa. Ce pacat ca jucatorii nostri au calitati bune, daca ei nu se impun si pe teren", ne-a declarat antrenorul iesean Costel Schender. In meciul de sambata, de la Suceava, oaspetii au aliniat urmatorul lot de jucatori: Pralea, Lungu - Massari 4 goluri, Adam, Ciocoiu 3, Budeanu, Elisei 3, Damian, Maftei, Crainiceanu 1, Dimofte 5, Larion. Pentru echipa pregatita pe Petre Branduse (Ambro) au inscris Mihai Bogdan 6, Tcaciuc 2, Ghirut 5, Bernicu 2, Mitrea 5, Ciubotaru 2 si Rohozneanu 3. In etapa viitoare, pe teren propriu, Poli Iasi se va confrunta cu HC Moldosin Vaslui. Dan TEODORESCU

Page time :0.1643 (s) | 22 queries | Mysql time :0.047961 (s)