Handbal masculin: Succes lejer dar neconvingator

19 Octombrie 1999
1227 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Nena Iasi - Nitramonia Fagaras 34-24 (20-13)

Simbata, in Sala Polivalenta, elevii antrenorilor Costel Schender (principal) si Tiberiu Daian (secund) au invins fara sa straluceasca o echipa oaspete care s-a multumit in a reduce limitele scorului. Plusul de valoare al iesenilor s-a dovedit a fi pina la urma, decisiv, diferenta de zece goluri de pe tabela fiind meritata pentru Poli Nena. Si asta cu toate ca spectatorii din sala, aproximativ 800, au fost pur si simplu exasperati in unele momente de ratarile din pozitii ideale ale baietilor nostri. In dese rinduri, Massari si Chirila au irosit ocazii clare de a inscrie din pozitii de 1:1 cu portarii adversi, Morotico si Gherman. De altfel jucatorii ieseni au dezamagit in intilnirea de simbata, ambii inscriind la un loc doar sase goluri in timp ce la alte partide, media era de 8 - 9 goluri. Partida a stat si sub semnul aniversarii lui Hutanu, cei 20 de ani impliniti de handbalist facindu-l sa primeasca felicitari dupa meci de la intreaga echipa, chiar daca el nu a marcat. Echilibrul s-a mentinut pe tabela pina la 3 (scor 3-3 in minutul 8) dupa care incet-incet balanta s-a inclinat in favoarea echipei noastre. In poarta, Pralea si Agrigoroaie s-au constituit pe rind in adevarati ingeri pazitori. La pauza se prefigura deja o a doua repriza lipsita de spectacol, data fiind diferenta decisiva de sapte goluri (20-13). Previziunile s-au adeverit, cele citeva faze de spectacol salvind cit de cit o repriza secunda in care s-au remarcat doar portarii adversi si gafele copilaresti ale jucatorilor celor doua combatante.
Una peste alta, succes pe deplin meritat al iesenilor care continua marsul triumfal spre prima liga handbalistica. Victorie concludenta, in urma careia apar totusi niste semne de intrebare vis-a-vis de jocul prestat. In etapa viitoare, a VII-a a Diviziei A, iesenii vor juca la Moreni, unde nu-i asteapta de loc o disputa facila. Speram totusi ca victoria sa ne apartina si ca locul ocupat acum in clasament s ne onoreze si la sfirsitul campionatului. Cert este ca trebuie schimbat cite ceva in angrenajul echipei. Managerul Petru Vieru a spus inainte de meci ca asteapta spectacol. Cum acesta nu a abundat in partida, ramine de vazut care vor fi reactiile managerului grupului de firme Nena.
Arbitrii Radu Vladut si Constanbtin Vasilache (ambii din Onesti) nu au avut probleme in a "fluiera" echipele:
Poli Nena: Pralea, Agrigoroaie, Halauca (1), Hutanu, Massari (4), Zepciuc (3), Onuta (6), Adam (5), Timofte (10), Chirila (2), Lenciuc (1), Ciocoiu (2).
Nitramonia: Morotico, Gherman, Cisman (5), Opris (4), Comsit, Pop, Cazacu (5). Catavei (10), Damian, Tomi.