Handbalistele Romaniei au pierdut derbiul cu Norvegia

18 August 2008
827 Vizualizari | 0 Comentarii
In ultimul meci din faza grupelor turneului olimpic de la Beijing, nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa de echipa similara a Norvegiei, scor 24-23, la capatul unui meci echilibrat si dramatic, cu numeroase rasturnari de situatie. Cele mai bune marcatoare din echipa tricolora au fost pivotul Ionela Galca-Stanca si interul Carmen Amariei, ambele jucatoare reusind cate cinci goluri. Fara doar si poate, meciul cu Norvegia a fost cel mai important pentru echipa Romaniei la actuala editie a Jocurilor Olimpice, partida fiind una extrem de echilibrata inca din debut. Elevele lui Gheorghe Tadici au condus cu 1-0 si 2-1, pentru ca scandinavele sa revina puternic, preluand initiativa cu 3-2. Paradele Luminitei Hutupan si apararea ermetica a Norvegiei au facut ca la jumatatea primului mitan, ambele echipe sa fi inscris doar sase goluri, echilibrul si suspansul mentinandu-se la cote ridicate. Jocul foarte bun al pivotului Lybekk a facut ca Norvegia sa se desprinda in doua randuri, 6-4 (min.14) si 10-8 (min.23), pentru ca la patru minute inainte de pauza tabela sa arate 11-8 in favoarea nordicelor. Finalul a apartinut Romaniei, Hutupan lansand semnalul revenirii cu un gol frumos din propriul careu. In cele din urma, Romania a intrat la cabine cu un deficit de doar un gol (11-12), dupa golurile reusite de Lecusanu si Maier. Egalarea a venit imediat dupa cele zece minute de odihna, dar Norvegia a luat din nou viteza pe tabela (14-12 in min.33) pe fondul a doua eliminari consecutive dictate impotriva extremei Ardean-Elisei. Romania a egalat la 14 in minutul 38, pentru ca dupa alte trei minute sa revina la conducere in urma reusitei Ramonei Maier. Finalul a fost unul deschis oricarui rezultat, dar ghinionul, imprecizia la finalizare si o decizie cel putin bizara a arbitrilor rusi din ultimele secunde au facut ca Romania sa piarda la un singur gol diferenta intalnirea cu Norvegia. Pentru ca au pierdut, romancele vor intalni in sferturi Ungaria, dar in semifinale ar putea da piept cu Rusia (care va juca in sferturi cu Franta), poate cea mai puternica echipa de la aceasta Olimpiada.

Page time :0.1327 (s) | 22 queries | Mysql time :0.011455 (s)