Handbalistele s-au incalzit cu Japonia si Chile

7 Decembrie 2009
688 Vizualizari | 0 Comentarii
Handbalistele s au incalzit cu Japonia si Chile
Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut, ieri, la Suzhou, cea de-a doua victorie la Campionatul Mondial din China, in fata Japoniei, scor 37-28 (17-17), in meci contand pentru grupa preliminara C. Condusa de nipone, Romania a marcat primul gol dupa doar cinci minute, prin Carmen Amariei (2-1). Au urmat momente de degringolada in jocul Romaniei, ratarile tricolorelor, dar si apararea agresiva si avansata a adversarelor contand in economia primului sfert de ora al partidei. Ratari de la 7 metri sau in situatii de "unu la unu" cu portarul l-au exasperat pe antrenorul Radu Voina, care a fost nevoit sa ceara time-out, cand Japonia se detasase la trei goluri (7-4, min. 14). Egalarea a venit abia in minutul 19, dupa doua contraatacuri ale Ionelei Stanca, 10-10, pentru ca la pauza tabela sa arate tot echilibrul, 17-17, dupa o prima repriza in care jocul Japoniei a surprins Romania in ambele faze. In partea a doua, jucatoarele antrenate de Radu Voina au fost mai concentrate in faza de finalizare, dar si in aparare, astfel ca Romania a dominat treptat confruntarea (20-24, min. 39 si 21-27, min. 44). Portarul Paula Ungureanu a "taiat" entuziasmul japonezelor, care au cedat si fizic dupa 40 de minute. Finalul a apartinut tricolorelor, care s-au impus cu 37-28, insa caderile din jocul lor dau de gandit antrenorilor Voina si Caba in perspectiva adevaratelor dispute pentru suprematia din grupa C, cu Ungaria si Norvegia. Marcatoarele Romaniei au fost Puscasu 9 goluri, Amariei 6, Stanca 6, Neagu 4, Manea 3, Moldovan 3, Varzaru 2, Vadineanu 2, Nechita 2, in timp ce pentru echipa nipona s-au remarcat Uegaki 8 goluri, Sakugawa, Arihama si Fujii, cate 5 goluri. In partida de debut in grupa de la Suzhou, tricolorele au invins Chile, cu 51-17 (20-7), acumuland astfel patru puncte din patru posibile. Clasamentul grupei C, dupa doua partide, este condus de Romania (golaveraj plus 43), Ungaria (plus 42), si Norvegia (plus 26), toate cu cate patru puncte, urmate de Tunisia, Japonia si Chile (toate cu zero puncte).

Page time :0.1465 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017922 (s)