Handbalistii au debutat cu o victorie la limita

24 Septembrie 2007
792 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi a debutat cu o victorie in esalonul secund, castigand cu scorul de 34-33, meciul disputat pe terenul formatiei LPS Piatra Neamt

Debut cu dreptul pentru handbalistii Politehnicii Iasi in esalonul secund al competitiei interne. Dupa patru ani consecutivi pe prima scena a handbalului masculin romanesc, jucatorii pregatiti de antrenorul Costel Schender au inceput tare meciul de ieri, cu LPS Piatra Neamt, din prima runda a Diviziei A. Iesenii au condus pe toata durata partidei si au parut in unele momente ca se joaca cu ocaziile. Chiar si asa, la pauza scorul era favorabil Politehnicii, doar cu doua goluri, 17-15. In actul secund insa, Damian si compania au facut legea pe teren, astfel ca in minutul 54, Politehnica avea un avantaj de 7 goluri pe tabela de marcaj. Tineretea lotului si lipsa de experienta a majoritatii jucatorilor, la care s-au adaugat si cateva decizii eronate ale brigazii de arbitri, au facut ca nemtenii sa aiba un final foarte bun de meci, astfel ca trupa lui Schender a fost foarte aproape sa piarda meciul din mana. Pana la urma, partida s-a incheiat cu o victorie la limita, scor 34-33, iesenii bifand astfel primul succes de la retrogradarea in esalonul al doilea. La sfarsitul jocului, antrenorul Costel Schender era multumit de prestatia elevilor sai in partida de la Piatra Neamt, remarcand totusi caderea din finalul partidei. "In general, baietii au facut un meci bun, pe care l-am dominat de la un capat la altul. Am condus pe toata durata jocului, chiar si cu 6-7 goluri, dar era cat pe ce sa platim tribut lipsei de experienta in ultimele minute ale meciului. Ma bucur insa ca am reusit sa castigam, este un succes care ne da un moral foarte bun pentru urmatoarele partide", a spus Costel Schender. In meciul de la Piatra Neamt, cel mai bun marcator al iesenilor a fost Damian, autor a 11 reusite (4 din lovituri de la 7 metri), urmat in topul eficacitatii de Ifrim, cu 7 goluri si Velicu, autor a 5 goluri. Celelalte goluri ale Politehnicii au purtat semnatura jucatorilor: Draghici - 3, Elisei, Druga, Caciuc si Petrea - cate 2. In Seria I a Diviziei A de handbal masculin au mai fost consemnate rezultatele: Universitatea Galati - CSU Neptun Constanta 41-21 si CSM Focsani - HC Vaslui 21-24. Etapa viitoare, programata duminica, 30 septembrie, Politehnica sta, urmand ca primul joc in fata iesenilor sa se dispute pe data de 4 octombrie, cand la Iasi va veni formatia HC Vaslui.

Page time :0.1242 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018554 (s)