Handbalistii romani au spart gheata in Croatia

20 Ianuarie 2009
806 Vizualizari | 0 Comentarii
Reprezentativa masculina de handbal a Romaniei a obtinut, ieri, prima victorie la Campionatul Mondial din Croatia, invingand echipa Argentinei cu 30-26 (15-13), la capatul unui meci dominat de la inceput si pana la sfarsit. Fara victorie in primele doua meciuri din Grupa A, Romania si Argentina s-au duelat in deschiderea zilei a treia de la Campionatul Mondial, miza disputei fiind reprezentata de ocuparea locului trei la finalul fazei preliminare a competitiei.

Invinsi la zece goluri de Franta si la trei goluri de Ungaria, tricolorii pregatiti de Aihan Omer au demonstrat ca-si merita locul la marea intrecere a handbalului mondial, dominand inca din start jocul cu sud-americanii. Romania a condus cu 8-4 in minutul 12 dupa reusitele lui Irimescu, Buricea, Petrea si Ghionea, diferenta de patru goluri mentinandu-se pana in finalul primului mitan. Reusita lui Faccundo Torres din minutul 23 a apropiat Argentina la doua goluri, pentru ca la intrarea in ultimul minut Kogovsek sa restabileasca egalitatea la 13. Eremia Paraianu si Sandu Iacob au marcat in ultimele secunde si astfel Romania a intrat cu avantaj de doua goluri la pauza. Argentinienii au fortat reducerea diferentei, dar elevii lui Omer au gestionat bine ultimele minute, Ghionea inchizand tabela cand mai erau doar 15 secunde din timpul regulamentar. Golgeterul echipei Romaniei a fost Valentin Ghionea, acesta marcand 9 goluri din zece situatii de poarta. Au mai punctat: Eremia Paraianu (6), Adrian Petrea (4), George Buricea si Gheorghe Irimescu (3), Rares Jurca si Mihai Rohozneanu (2) si Sandu Iacob (1). Portarul Rudi Stanescu a avut o evolutie foarte buna, reusind sa incheie meciul cu un procent de 32 la suta (12/37). In ultimele doua partide din grupa preliminara, nationala Romaniei va intalni Australia (maine, ora 16.00) si Slovacia (joi, ora 18.00), ambele dispute urmand a fi transmise de TVR 2. Pentru a se califica mai departe in grupa principala, romanii sunt condamnati sa castige ambele partide pe care le mai au de disputat in Croatia.