Handbalul romanesc scoate capul in lume

17 Noiembrie 2008
720 Vizualizari | 0 Comentarii
Victorii pe linie pentru echipele de handbal din Romania. Fie ca este vorba de Liga Campionilor, fie ca este vorba despre jocuri din Challenge Cup, formatiile romanesti, feminine si masculine au obtinut succese importante. Astfel, campioana Romaniei, Oltchim Ramnicu Valcea, a invins pe Podravka Vegeta Koprivnica, cu 30-20 (13-14), reusind a doua victorie in Grupa C a Ligii Campionilor.

La egalitate de puncte cu celelalte trei echipe din grupa, Oltchim a predat o adevarata lectie de handbal la Koprivnica, in fata unei foste campioane a Europei. Podravka a rezistat in fata echipei antrenate de Ivica Riminic doar in primele 30 de minute, gazdele conducand la pauza cu 14-13. Situatia s-a schimbat radical dupa cele zece minute de odihna, Oltchim punand stapanire totala pe joc. Din minutul 41 si pana in minutul 55, Podravka nu a mai marcat nici un gol, astfel ca Oltchim s-a distantat la 26-17 pe tabela. Pentru Oltchim acesta a fost ultimul meci in 2008 in Liga Campionilor, intrecerea continentala urmand a fi reluata pe 4 ianuarie 2009, cand echipa lui Riminic va primi vizita formatiei Lada Togliatti. De asemenea, echipa de handbal masculin UCM Resita a invins, sambata, pe teren propriu, formatia croata HRK Karlovac, cu scorul de 31-25 (14-14), in prima mansa a turului trei din Challenge Cup, competitie castigata sezonul trecut de jucatorii antrenati de Aihan Omer. In minutul 30, pivotul Gheorghe Irimescu a primit cartonas rosu pentru proteste la adresa celei de-a doua eliminari de doua minute. Arbitrii muntenegreni care au condus meciul au fost fluierati indelung, pentru deciziile partinitoare oaspetilor, chiar si antrenorul resitenilor, Aihan Omer, primind cartonas galben. Returul meciului cu Karlovac va avea loc in Croatia, in 22 noiembrie, de la ora 20.00. In fine, echipa de handbal masculin Stiinta Bacau a invins, sambata, in deplasare, formatia italiana Gammadue Secchia, cu scorul de 39-33 (21-13), in prima mansa a turului trei al Challenge Cup. Returul este programat la Bacau, in 22 noiembrie.

Page time :0.1255 (s) | 24 queries | Mysql time :0.014715 (s)