Hanescu, eliminat de Djokovic la Paris

31 Mai 2010
665 Vizualizari | 0 Comentarii
Novak Djokovic
Victor Hanescu a reusit sa castige doar un set in fata sarbului Novak Djokovic, al treilea jucator al lumii, fiind eliminat in turul al treilea la Roland Garros. A patra disputa dintre Victor Hanescu si Novak Djokovic s-a incheiat tot cu victoria sarbului, care s-a impus cu 3-6,6-3,3-6,2-6. Duelul de sambata a fost primul pe zgura dintre cei doi, care s-au intalnit prima data in urma cu cinci ani, la Masters-ul de la Paris. Partida a inceput cu doua game-uri foarte echilibrate, ambele fiind castigate de Djokovic. Sarbul s-a desprins apoi la trei jocuri, diferenta la care a reusit sa se impuna in primul set, dupa 44 de minute. De doua ori a avut belgradeanul break avantaj in mansa secunda, insa de fiecare data Victor a replicat cu re-break si nu si-a lasat adversarul sa se desprinda din nou. De la 3-3, Hane a fost jucatorul care a servit mai bine, in plus de asta a fost capabil sa mai faca un break si setul secund a trecut in contul sau, scor 6-3. Cu 6-3 s-a incheiat si cel de-al treilea act, castig de cauza avand Novak. In acest set, sarbul a servit mai bine decat in precedentele si a reusit un break in game-ul al saselea, dupa ce Hanescu a ratat un smash. Victor a condus cu 2-0 in mansa a patra, dupa care nu a mai reusit sa-i faca fata sarbului, care a incheiat partida cu sase game-uri castigate la rand. A fost cel mai bun set al lui Nole din aceasta partida si probabil din aceasta cauza s-a impus mai clar decat in celelalte seturi castigate de el. Cea mai buna performanta a lui Hanescu la Roland Garros ramane sfertul de finala din 2005, in care a fost invins de Roger Federer. Anul trecut el a ajuns pana in optimile de finala, fiind eliminat de chilianul Fernando Gonzalez.

Page time :0.1472 (s) | 22 queries | Mysql time :0.029752 (s)