Hanescu nu a rezistat in fata lui Nadal

30 Aprilie 2010
669 Vizualizari | 0 Comentarii
O ora si 22 minute a rezistat pe teren Victor Hanescu in fata spaniolului Rafael Nadal, joi seara, in ultima partida programata in optimile de finala ale turneului ATP Masters de la Roma. Campionul iberic s-a impus cu 6-3, 6-1, la capatul unui meci disputat, Hanescu avand contributia sa insemnata la asigurarea spectacoului din teren. Nadal a inceput meciul cu un prim game adjudecat usor pe propriul serviciu, dupa care Hanescu s-a intrebuintat serios pentru a egala situatia dupa doua jocuri. Cu cinci puncte direct castigatoare, cel mai valoros jucator roman al momentului avea nevoie de cel mai bun tenis al sau pentru a mentine jocul la nivelul lui Nadal. Spaniolul a rupt echilibrul in jocul patru, cand a reusit primul break al meciului, diferenta avand sa se mentina pana la finalul primului act. Dupa 41 de minute disputate, in care Nadal si-a mentinut primul serviciu la un nivel de 89 la suta, setul secund a inceput cum nu se poate mai rau pentru Hanescu. Jucatorul pozitionat in aceasta saptamana pe locul 39 mondial si-a pierdut serviciul inca din debut, Nadal punand stapanire totala pe joc. A urmat un al doilea break in game-ul al cincilea si ibericul inclina decisiv balanta in favoarea sa. Conform Onlinesport, Hanescu nu s-a predat usor, reusind cel mai solid joc al sau pe serviciul lui Nadal in game-ul sase, cand a ratat nu mai putin de patru mingi de break. In cele din urma ibericul a iesit din incurcatura si s-a distantat la 5-1. Hanescu a ramas in meci, castigand urmatorul joc pe propriul serviciu, dupa care a ratat o noua sansa de break. Nadal a incheiat meciul cu un voleu in forta din apropierea fileului, obtinand astfel calificarea in faza sferturilor de finala. Aflat pentru a cincea oara la Roma, Victor Hanescu ramane cu amintirea de a fi reusit in acest an cea mai buna performanta la Foro Italico. Ultimul jucator roman ajuns in sferturile turneului din capitala Italiei ramane Andrei Pavel in 2004. Pentru Nadal a fost a patra victorie consecutiva obtinuta in fata lui Hanescu si prima dupa cinci ani. Hanescu va fi recompensat pentru prezenta intre cei mai buni 16 jucatori la Roma cu 90 puncte ATP si un cec in valoare de 27.500 euro. Urmatorul adversar pentru Rafael Nadal este elvetianul Stanislas Wawrinka, jucatorul din tara cantoanelor depasindu-l in optimi pe suedezul Robin Soderling, scor 6-3, 6-2.

Page time :0.1702 (s) | 22 queries | Mysql time :0.055076 (s)