HCM Constanta a invins campioana Frantei, Montpellier

9 Octombrie 2009
735 Vizualizari | 0 Comentarii
HCM Constanta a invins campioana Frantei Montpellier
Campioana Romaniei, HCM Constanta, a obtinut primele puncte in actuala editie a Ligii Campionilor, invingand, aseara, pe teren propriu, puternica formatie franceza Montpellier, cu 37-33 (17-18). Inceputul meciului a apartinut campionilor Hexagonului, care au dominat autoritar primele 20 minute. Momentul decisiv al primei reprize si care s-a dovedit decisiv in economia partidei s-a consumat in minutul 22, cand liderul oaspetilor Nikola Karabatic a fost eliminat pentru doua minute la scorul de 14-7 in favoarea lui Montpellier. Conform Onlinesport, constantenii au profitat de absenta puternicul handbalist francez si au inceput dificila cursa de recuperare. Au urmat opt minute cu adevarat fabuloase pentru HCM, cu mai putin de un minut inaintea finalului primei parti scorul redevenind egal, 17-17, dupa un contraatac finalizat de Buricea. Doua goluri marcate rapid in debutul partii secunde de Csepreghi au mentinut scorul la egalitate, dupa care HCM Constanta a preluat conducerea (20-19). Constantenii au trecut peste eliminarea lui Dimache din minutul 34 si Buricea a marcat pentru 21-19, consfintind cea mai mare diferenta in favoarea HCM-ului. Portarul Mihai Popescu a contribuit la randul sau din plin la obtinerea victoriei, interventiile sale providentiale dovedindu-se decisive in fata puternicilor jucatori ai formatiei Montpellier. Asa s-a intamplat si in minutul 45 cand Popescu a parat o aruncare de la 7 metri, iar Toma a marcat pe contraatac pentru 27-25. S-a ajuns la 31-28 (min.50) si chiar la 33-29 (min.52), finalul meciului fiind controlat de constanteni. Popescu a avut o noua interventie decisiva in ultimul minut, cand avantajul gazdelor se redusese la doar doua goluri. HCM a revenit in atac, Buricea si Toma marcand pentru stabilirea rezultatului final, 37-33.

Page time :0.1379 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012751 (s)