HCM Constanta, ingenuncheata de Croatia Zagreb

24 Septembrie 2010
735 Vizualizari | 0 Comentarii
• HCM Constanta – Croatia Zagreb 23-33 (9-15), in Liga Campionilor la handbal masculin

Inceput de sezon dezamagitor pentru HCM Constanta, campioana Romaniei fiind intrecuta de o maniera categorica, pe teren propriu, de formatia RK Zagreb, scor 33-23 (15-9). Laurentiu Toma a deschis scorul dupa sase minute de sterilitate, acesta fiind de altfel si singurul moment al meciului in care HCM a condus pe tabela. Croatii au preluat conducerea, pentru prima data, in minutul 10 si nu aveau sa o mai cedeze pana la final, dupa un joc controlat cu autoritate. Oaspetii s-au distantat la 6-2, in minutul 13, extrema dreapta Horvat fiind cel mai bun jucator in faza ofensiva. Csepreghi a intrat in teren pentru partea secunda a primului mitan si puternicul inter dreapta si-a facut datoria, marcand doua goluri consecutive. Numeroasele ratari din faza de atac, adunate in dreptul dobrogenilor, au cantarit, insa, decisiv in economia partidei, echipa croata fiind necrutatoare in fata portii aparate de Popescu. La pauza s-a intrat cu 15-9, in favoarea croatilor, acestia oferind un adevarat recital de goluri in partea secunda, cand diferenta a ajuns la zece goluri. Publicul constantean a cerut demisia antrenorului Jovica Cvetkovic, considerat principalul vinovat pentru usturatoarea infrangere. Jucatorii i-au luat, insa, apararea tehnicianului sarb, Alexandru Csepreghi si Marius Mocanu declarand dupa meci ca nu se pune problema inlocuirii antrenorului.

Page time :0.1353 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018667 (s)