Ianis Hagi, înapoi la tineret, după 17 luni. Formă slabă, întărire pentru U21 sau replica lui Mirel Rădoi?

Publicat: 06 nov. 2020
Ianis Hagi înapoi la tineret după 17 luni. Formă slabă întărire pentru U21 sau replica lui Mirel Rădoi
Ianis Hagi si Mirel Radoi

Ianis Hagi (22 de ani) nu a mai fost convocat la prima reprezentativă pentru meciurile din noiembrie, însă a fost selecționat de Adi Mutu la naționala U21, pentru meciul cu Danemarca, decisiv în vederea calificării la EURO 2021.
Mijlocașul lui Rangers se va afla la primul meci pentru naționala U21, după o pauză de aproape 17 luni. Ultima oară când Ianis evolua la tineret se întâmpla în iunie 2019, la Campionatul European, unde reușea două goluri și o pasă decisivă în cele patru jocuri.

Ianis Hagi, înapoi la tineret, după 17 luni

De la acel moment, fie că selecționerul s-a numit Contra sau Rădoi, Hagi nu a mai lipsit de la naționala mare, însă realizările nu au fost extraordinare – fără gol și o singură pasă decisivă în 14 meciuri.
La acțiunea din octombrie, încheiată cu trei eșecuri din trei partide, mijlocașul ofensiv a fost folosit de fiecare dată, însă, în total, a strâns doar 122 de minute, fără a avea realizări notabile.

Stevan Gerrard l-a lăudat pe Ianis Hagi, însă nu l-a folosit deloc în două dintre ultimele trei meciuri din Scoția

De la ultima acțiune a naționalei, Ianis a strâns trei meciuri la Rangers – două în Europa League și unul în campionat (220 de minute), reușind o pasă decisivă, la partida cu Livingston, în timp ce la jocurile cu Celtic și Kilmarnock a fost rezervă neutilizată.

„Ianis Hagi este într-o formă foarte bună, el s-a integrat perfect aici la Glasgow. Calitatea sa și abilitatea de pasator sunt evidente, astea sunt și motivele pentru care l-am vrut aici. Poate deschide o apărare în orice moment dacă beneficiază de spații”, spunea Gerrard, despre Hagi, în urmă cu o săptămână.

Convocarea lui Ianis Hagi la naționala de tineret a fost comentată și de presa din Scoția „Mijlocașul lui Rangers a ratat convocarea la prima reprezentativă, pentru meciurile cu Belarus, Norvegia și Irlanda de Nord. În schimb, Hagi va merge la naționala U21 condusă de Adrian Mutu, pentru a obține un loc la Campionatul European”, a scris Glasgow Times.

Ianis Hagi, adus la U21 în contextul meciului decisiv? Dennis Man merge la seniori
Deși se poate vorbi despre o întărire a lotului naționalei U21, având în vedere că urmează un meci decisiv pentru calificare, decizia luată în cazul lui Dennis Man pare să contrazică acest argument.
Jucătorul de la FCSB, cu cifre excelente în acest sezon, a fost chemat de Rădoi la seniori, chiar dacă în octombrie a evoluat sub comanda lui Adi Mutu.

Mirel Rădoi, deranjat de cuvintele lui Ianis Hagi?

Nu trebuie uitată nici declarația controversată a lui Ianis Hagi de la Oslo, după eșecul cu Norvegia, 0-4. Mijlocașul a părut că îi transmite un mesaj indirect lui Mirel Rădoi, fiind nemulțumit de stilul propus de selecționer.

„Despre faptul că nu am avut ocazii trebuie să-l întrebați pe selecționer! Alergi 4-5 minute după minge și când ai mingea la picior nu mai poți să faci nimic, îți pierzi energia, suflul, poți doar să scoți un fault.
Suntem la început de drum cu noul selecționer și nu am putut aplica pe teren ce ni se transmite de pe margine. Supărarea este mare, nu vreau să spun vreo prostie din acest motiv”, spunea Ianis, imediat după joc.

Replica selecționerului a venit, la două zile distanță, la conferința de presă susținută la Mogoșoaia, înaintea ultimului meci al acțiunii din octombrie, împotriva Austriei.

„Dacă jucătorii au declarațiile astea, trebuie să le și probeze de ce. Și mai departe chiar aș merge vizavi de raportul pe care l-am primit după meci. În momentul în care avem undeva la 19-20 de mingi pierdute, e normal că nu mai putem să avem continuitate, pentru că mingea este una singură pe teren.
Dacă noi o pierdem, înseamnă că este la adversar. Iar dacă nu-ți place să o ții atunci când o ai, atunci e clar că trebuie să alergi după ea și pot fi momente în care dacă nu faci ceea ce ai antrenat poți să alergi și mai mult după ea, nu doar 4-5 minute”, declara Mirel Rădoi.

Reacția lui Ianis Hagi a fost criticată și de Dănuț Lupu

Reacția lui Ianis Hagi a fost comentată la acel moment și de Dănuț Lupu, care suspecta că mijlocașul lui Rangers a fost influențat de persoane din exterior.

„Ianis a greșit, Rădoi i-a dat mereu încredere și l-a lăudat după fiecare meci, a încercat să îi dea încredere. Cred că Ianis a fost influențat să facă declarația aia, dar nu mă întrebați de cine. Nu era normal ca el să facă declarația aia, în contextul în care Rădoi l-a ajutat mereu și a încercat să îi dea încredere.
Sigur că lui Rădoi i-au fost adresate cuvintele astea. Ianis n-a jucat nimic în meciul ăla, dacă juca ceva, atunci putea să vorbească. Dar când nu joci nimic și mai și vorbești, eu cred că devii penibil”, spunea Dănuț Lupu, prezent în studioul emisiunii Liga Digi Sport