Ieri seara, in Sala Polivalenta

23 Februarie 2005
702 Vizualizari | 0 Comentarii
Handbalistii ieseni au fost egalii liderului

•Politehnica Iasi - Minaur Baia Mare 35-35 (16-17), intr-un meci devans din etapa a XVII-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Handbalistii ieseni au fost aproape de a castiga meciul cu liderul la zi al clasamentului, dar au fost privati de o lovitura de la sapte metri in ultimele secunde de joc •La meci a asistat si fostul antrenor al Politehnicii, Cornel Badulescu

Sub privirile fostului tehnician Cornel Badulescu, handbalistii de la Politehnica Iasi au facut o partida de exceptie aseara, in Sala Polivalenta, impotriva formatiei Minaur Baia Mare. Liderul la zi in clasamentul Ligii Nationale de handbal masculin a venit la Iasi cu intentia clara de a castiga o partida considerata usoara de elevii veteranului Lascar Pana. Impinsi de la spate de aproape o mie de spectatori, dar si speriati de faptul ca ar putea retrograda in liga secunda, handbalistii pregatiti de Costel Schender au jucat cu multa ardoare impotriva baimarenilor, pe care i-au condus in dese randuri la inceputul partidei cu 3-1, 4-2 sau 5-3. Pana la finalul primei reprize, echipa oaspete a revenit pe tabela de marcaj, reusind chiar sa preia conducerea in minutul 9, cu 6-5. In minutul 27, la scorul de 15-15, Politehnica a avut doi oameni in plus pe teren, dar jucatorii lui Schender au ratat incredibil in doua randuri, permitand echipei oaspete sa intre in avantaj la pauza, cu scorul de 17-16. In actul secund, handbalistii Politehnicii s-au daruit exemplar si au incercat sa obtina a doua victorie consecutiva in startul acestui retur de campionat, dar s-au impiedicat fie de ratarile monumentale, fie de forma extraordinara a jucatorului baimarean Ghioane, golgheterul campionatului, fie de deciziile hilare ale brigazii de arbitri bucurestene Din si Dinu. Cele doua grupari au mers cap la cap pe parcursul reprizei secunde, in minutul 56 scorul fiind 32-31.

Momentul cheie

La acest scor, Mironescu a interceptat o minge in aparare si i-a pasat in fata lui Ciocoiu, care a fost faultat clar de jucatorii ardeleni, dar arbitrii din capitala au dictat, incredibil, fault in atac. La faza imediat urmatoare, Dediu a fost eliminat doua minute si se parea ca iesenii vor pierde acest meci. Chiar si asa insa, Politehnica nu a cedat initiativa si, cu douazeci de secunde inainte de final, la scorul de 35-35, putea obtine victoria, dar Gradinaru a fost clar faultat la marginea semicercului si arbitrii, in loc sa fluiere lovitura de la sapte metri, au lasat jocul sa continue. Astfel, iesenii au trecut pe langa o victorie superba, dar au obtinut un rezultat bun in fata uneia dintre principalele candidate la castigarea trofeului in acest an. La sfarsitul partidei, antrenorul Costel Schender a evitat sa atace brigada de arbitri, incriminandu-si jucatorii pentru ratarile din unele momente ale jocului. "Ne-am dorit mult victoria impotriva liderului la zi. A fost un meci greu, in care am pierdut un punct nemeritat. Chiar daca arbitrii ne-au mai dezavantajat in unele momente, cred ca noi suntem principalii vinovati ca nu am reusit sa castigam. Am ratat prea mult in unele momente si astfel am fost privati de o victorie istorica. Oricum, am inceput sa jucam din ce in ce mai bine de la joc la joc", a spus, cu fair-play, Costel Schender. Golurile iesenilor au fost marcate de Elisei, Dimofte (8), Dediu (7), Roua (5), Ciocoiu (3), Gradinaru (2), Bondar, Mironescu (1). De la oaspeti cel mai bun jucator a fost golgheterul Ghioane, care a reusit nu mai putin de 17 goluri, din care opt din lovituri de la sapte metri. Etapa viitoare, a XVI-a, a Ligii Nationale, Politehnica Iasi va intalni in deplasare formatia Armatura Cluj.

Page time :0.1451 (s) | 22 queries | Mysql time :0.024355 (s)