Ieseanca Irina Bulmaga, pe locul 20 la Campionatul European de Sah de la Mamaia

Publicat: 08 iun. 2016
1

Marea maestra Anna Usenina (Ucraina) a câstigat titlul de campioana europeana la sah, cu 8,5 puncte, dupa 11 runde, iar Irina Bulmaga s-a clasat pe locul 20, cu 7 puncte, în urma turneului de la Mamaia, informeaza site-ul chess-results.com.

Podiumul a fost completat de Sabrina Vega Gutierrez (Spania), locul 2 cu 8,5 puncte si Antoaneta Stefanova (Bulgaria), locul 3 cu 8 puncte.
Iata si clasarile celorlalte jucatoare din România, în ierarhia finala a Campionatului European individual de sah: Cristina Foisor – 24 (6,5 puncte), Corina- Isabela Peptan – 29 (6,5), Irina Ionescu – 38 (6), Angela Dragomirescu – 57 (5,5), Elena-Luminita Cosma – 65 (5), Mihaela Sandu – 82 (5), Andreea-Marioara Cosman – 90 (4,5), Aureliana-Eugenia Pancu – 100 (4), Maria Anghel – 108 (3), Emilia-Florentina Coman – 109 (3) si Andra Cîmpean – 110 (3).

Mamaia a fost timp de doua saptamâni centrul sahului european, fiind gazda campionatului continental individual feminin.
Nu mai putin de 112 de sportive din 27 de tari s-au înscris la cel mai mare eveniment sahist care a avut loc în tara noastra, organizat de Federatia Româna de Sah, cu sprijinul Primariei Municipiului Constanta si al Ministerului Tineretului si Sportului, în parteneriat cu Asociatia Litoral-Delta Dunarii.
Primele 14 clasate au obtinut un loc în viitoarea editie a Campionatului Mondial.