Ieseanul Traian Lupu a debutat cu o victorie la Chicago

27 Octombrie 2007
945 Vizualizari | 1 Comentarii
• Pugilistul Traian Lupu l-a invins pe ivorianul Kayembe prin abandon prin inferioritatea adversarului in repriza a treia (decizie 30-10) si a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial de Box de la Chicago

Victorie de senzatie pentru pugilistul iesean Traian Lupu la Campionatele Mondiale de Box de la Chicago. Sportivul legitimat la CSM Gladiatorul l-a invins pe ivorianul Kayembe prin abandon prin inferioritatea adversarului in repriza a treia (decizie 30-10) si continua lupta pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Beijing si, implicit, pentru o medalie. Totusi, cea de-a treia zi a Campionatelor Mondiale de Box amator pentru seniori a debutat prost, dar s-a incheiat fericit pentru Romania. Dupa ce Constantin Paraschiv a fost invins in limitele categoriei 48 kilograme de chinezul Zou Shiming, cu 3-15 la puncte, ieseanul Traian Lupu a salvat onoarea Romaniei, reusind, joi noaptea, prima victorie a tricolorilor in ring si chiar inainte de limita, cu africanul Tambwe Kayembe (Coasta de Fildes). Obisnuit cu KO - urile, la ultimele campionate nationale, dar si la Centura de Aur punand mai multi adversari la podea, Lupu l-a luat la pumni pe ivorian inca din prima repriza si l-a dominat clar, arbitrul punand capat luptei in debutul reprizei a treia, atunci cand Lupu avea un avans de 20 de puncte (30-10).

Lupu este primul boxer roman care urca in ring si castiga in primul tur, ceilalti patru, Iulian Stan, Bogdan Dinu, Constantin Paraschiv si Ronald Gavril, pierzand la diferente clare. Dupa meci, ieseanul Traian Lupu, legitimat la Clubul Sportiv Gladiatorul, era foarte fericit pentru succesul de la Chicago. "Sunt foarte fericit pentru aceasta victorie. Este primul meu succes la un Campionat Mondial si imi doresc din toata inima sa nu ma opresc aici, ci cat mai aproape de fazele finale. Visez la o medalie, dar importante sunt biletele olimpice. Le multumesc celor de acasa pentru mesajele de incurajare si de felicitare si le promit ca voi da totul in ring si in urmatoarele meciuri, pentru a nu-i dezamagi", a spus, emotionat, Traian Lupu. La randul sau, vicepresedintele Federatiei Romane de Box, Vasile Catea, a salutat victoria lui Lupu, declarand ca spera ca sportivul sau sa obtina mult dorita calificare la Jocurile Olimpice. "Traian s-a pregatit bine, este in forma si in primul sau meci s-a vazut acest lucru, a boxat foarte bine. Asteptam cu totii evolutii la fel de bune, incununate cu obtinerea calificarii la Olimpiada si, de ce nu, chiar obtinerea unei medalii", a spus Vasile Catea.