Iesencelor nu le-a priit taraflexul - Fluierate de proprii suporteri

22 Ianuarie 2001
1126 Vizualizari | 0 Comentarii
•CFR - CSM Iasi XXI - "U" Remin Deva: 24 - 33 (10 - 17), in etapa a III-a din Liga Nationala de handbal feminin •Iesencele au jucat sub orice critica, fiind huiduite la sfarsitul meciului de spectatori •Lupan pleaca de la echipa

Daca in etapa a II-a, la Cluj, elevele lui Veniamin Lupan au fost de nerecunoscut in sensul bun al cuvantului, jucand peste valoarea lor, sambata, in cadrul etapei a III-a, in Sala Polivalenta, au evoluat sub orice critica, fiind depasite de adversare la toate nivelurile. Cu toate ca nu este o grupare de top in Liga Nationala, "U" Remin Deva a oferit spectacol in fata iesencelor, diferenta categorica de scor facandu-i pe spectatori sa le huiduie tocmai pe jucatoarele lor favorite. Faptul ca gazdele nu au reusit decat o sigura data sa fie la egalitate cu oaspetele, 1 - 1, in primul minut, vorbeste de la sine de diferenta neta din teren, hunedorencele distantandu-se la un moment dat chiar si la zece goluri. Primele au inscris oaspetele prin Craciun, iesencele au egalat prin Pinteala, cea mai buna realizatoare a CFR - CSM Iasi XXI - 8 goluri, pentru ca, din minutul 2, "U" Remin Deva sa puna stapanire pe meci. Cu Toth si Nanita in mare pofta de joc, echipa lui Dinu Cojocaru a dominat partida de la un cap la altul, gazdele reusind in foarte putine momente sa tina pasul. Suporterii au sperat intr-o minune pana in minutul 14, cand scorul era favorabil oaspetelor cu doar doua goluri diferenta, 6 - 8, restul minutelor pana la pauza constituindu-se intr-un simplu galop de sanatate pentru jucatoarele din Deva. In fapt, felul de a juca al iesencelor a starnit ilaritate in tribune, facandu-se la un moment dat legatura cu stransa si bine cunoscuta prietenie dintre antrenorii celor doua formatii, Veniamin Lupan si Dinu Cojocaru. Lenuta Lupan, irezistibila in alte partide, a fost parca legata de maini si de picioare, vedeta echipei noastre stand mai mult pe banca decat in teren. Singura care a mai miscat cate ceva a fost Anca Pinteala, insa, doar cu efortul ei, gazdele nu le-au putut opri pe fetele lui Cojocaru. Diferenta la pauza, 17 - 10 pentru oaspete, anunta dezastrul care avea sa se produca in final, unul trist pentru sportul iesean. In loc sa revina de la vestiare cu un suflu nou, elevele lui Lupan au evoluat in aceeasi nota, hunedorencele sporindu-si avansul vazand cu ochii: 12 - 20 (min. 34), 14 - 23 (min. 40), 14 - 24 (min. 41), 17 - 27 (min. 47), 20 - 30 (min. 52). In final, oaspetele au mai slabit nitel ritmul, insa iesencele nu au vrut parca sa beneficieze de acest lucru, fiind inexistente in joc. Partida a luat sfarsit cu victoria jucatoarelor din Deva cu scorul de 33 - 24, publicul insotind fetele la vestiare cu huiduieli si fluieraturi. Nimic nu a mers in jocul echipei gazda, sau poate nu s-a vrut acest lucru. Apararea a fost facuta varza la fiecare atac al oaspetelor, in repriza intai, procentul de eficacitate fiind aproape de suta la suta, mai toate aruncarile celor de la Deva insemnand gol. In atac, acelasi haos. Incredibil, primul gol al iesencelor inscris de pe extrema l-am notat in minutul 32(!!!), autoare Abalasei. Doar Moruz a reusit sa revitalizeze cat de cat ofensiva, inscriind goluri spectaculoase de pe extrema la intrarea sa in teren. Una peste alta, victorie meritata pentru "U" Remin Deva, diferenta inregistrata pe tabela dupa 60 de minute putand fi si mai mare, in conditiile in care elevele lui Lupan au facut figuratie pe taraflex. Sau poate, cine stie, iesencelor nu le-a priit noua suprafata de joc din Sala Polivalenta, caci asa o evolutie penibila, au spus-o toti cei prezenti la meci, nu s-a mai vazut la Iasi de foarte multi ani. La final, antrenorul Veniamin Lupan era extrem de nervos pe fetele sale, spunand ca va parasi echipa pentru ca nu vrea sa fie fluierat acasa la el din cauza altora. "Nu m-am asteptat la o evolutie atat de slaba. Dupa prestatia foarte buna de la Cluj, jucatoarele mele parca nu au vrut sa castige. Eu nu am posibilitati in teren, lotul este format doar din zece jucatoare. M-am decis sa renunt, pentru ca nu vreau sa fiu gasit tapul ispasitor, sa fiu fluierat si injurat in Sala Polivalenta din Iasi. Sa raspunda cei care s-au angajat sa sustina handbalul, cei care trebuiau sa incheie contracte cu jucatoarele inca de anul trecut. Este un moment urat pentru sportul iesean, fotbalul este unde este, handbalul la fel si nici baschetul nu se gaseste pe un loc fruntas. Este o rusine pentru un oras ca al nostru pentru ca suntem in sport cenusareasa tarii", a spus Veniamin Lupan la vestiare.
Au evoluat formatiile: CFR - CSM Iasi XXI: Spatariu, Ionescu, Abalasei - 1, Sandu - 7, Lupan - 3, Pinteala - 8, Grosu, Ghiuzan, Moruz - 4, Lungu. "U" Remin Deva: Bistriceanu, Toth - 9, Nanita - 5, Bozan - 4, Craciun - 5, Patru - 2, Elisei; Cetateanu, Zavragiu - 6, Hentu, Horobet - 1, Mihalcea - 1.

Scandal la Zalau

Un meci cu scantei in etapa a III-a din Liga Nationala s-a desfasurat la Zalau, acolo unde Silcotub s-a impus cu 30 - 20 in fata clujencelor de la "U" Ursus. Cu toate ca diferenta inregistrata pe tabela la final a fost una foarte mare, antrenorul gazdelor, Gheorghe Tadici, a contestat in dese randuri arbitrajul, partida fiind chiar intrerupta pentru cateva minute din cauza "exploziilor" antrenorului. Rezultatele complete ale etapei a III-a din Liga Nationala de handbal feminin: Hidrotehnica Petromin Constanta - Rapid CFR Bucuresti 25 - 25, Rulmentul Brasov - ERA Baia Mare 32 - 25, Oltchim Rm. Valcea - Otelul Galati 31 - 23, RAT Antilopa Bucuresti - Fibrex Nylon Savinesti 24 - 22, CFR - CSM Iasi XXI - "U" Remin Deva 24 - 33, Silcotub Zalau - "U" Ursus Cluj 30 - 20.
Etapa viitoare, a IV-a, se va desfasura sambata, 27 ianuarie, dupa urmatorul program: Rapid CFR Bucuresti - Fibrex Nylon Savinesti, "U" Ursus Cluj - RAT Antilopa Bucuresti, "U" Remin Deva - Silcotub Zalau, Otelul Galati - CFR - CSM Iasi XXI, ERA Baia Mare - Oltchim Rm. Valcea, Hidrotehnica Petromin Constanta.