Iesenii au ajuns la -21 in clasamentul adevarului

12 Martie 2001
683 Vizualizari | 0 Comentarii
S-au risipit si ultimele sperante

•FCM Poli Iasi - Metalul Plopeni: 0 - 0, in etapa a XVIII-a din Divizia B la fotbal •Acatrinei a fost exclus din lot pentru non-combat

Stadion: Emil Alexandrescu
Timp: rece
Spectatori: 1.500
Formatii:
FCM Poli Iasi: Mihalache - Maxinciuc, Petrache, Serban ('50 Acatrinei, '70 Varlan), Moise - Urdaru, Medeleanu, Dumitru ('79 Butnaru), Soponariu - Matinca, Capusa.
Metalul Plopeni: Mata - Bar, Oprea, Balasa, Pintilie - Ionescu, Catargiu ('60 Barna), Movila, Borbely ('60 Popescu) - Apostol ('88 Stancu), Marinescu.
Cartonase galbene: Medeleanu, Dumitru, Matinca (FCM Poli), Balasa, Catargiu (Metalul)
Arbitri: Dudu Georgescu (Bucuresti), Vasile Bordas (Tg. Mures), Ioan Stefan (Alexandria)
Observator FRF: Cristian Alexandru (Bucuresti).

Destul de multi spectatori au urcat sambata dimineata in Copou pentru a vedea la lucru noua echipa FCM Poli, in prima confruntare oficiala din acest an. Gandurile gazdelor se indreptau catre o victorie in partida cu Metalul Plopeni, insa, cu toate ca prestatia nu a fost deloc rea, iesenii au trebuit sa se multumeasca doar cu un rezultat de egalitate, care adanceste si mai mult rana retrogradarii. De acum totul este foarte clar, FCM Poli va evolua din sezonul viitor in cel de-al treilea esalon, remiza obtinuta sambata risipind si ultimul dram de speranta in ceea ce priveste o salvare in extremis. Primul sfert de ora a fost de tatonare, fazele de poarta lipsind cu desavarsire, doar Matinca, unul din cei mai buni jucatori de pe teren trimitand de la 20 m, din intoarcere, in minutul 8, pe langa poarta aparata de Mata. Prima faza mai periculoasa il are ca autor pe Movila, de departe omul numarul 1 al oaspetilor, acesta fiind foarte aproape de a inscrie, in minutul 20. Pana la pauza, gazdele suteaza de mai multe ori spre poarta lui Mata, insa, fie imprecizia executantilor, fie portarul advers, fac ca tabela sa ramana neschimbata. Soponariu suteaza din 15 m pe langa poarta ('21), Mata prinde mingea trimisa puternic de Matinca ('25), Movila suteaza, insa, Mihalache este la post ('26), Urdaru isi incearca si el sutul, dar fara succes in minutul 28. Cu doua minute inainte de final, Matinca executa o lovitura libera de la 30 m, balonul fiind respins de zid peste transversala, pentru ca, un minut mai tarziu, Medeleanu sa trimita spre poarta de la 25 m, tot din lovitura libera, portarul Mata fiind la post. Repriza secunda debuteaza cu o mare ratare a oaspetilor, Borbely sutand din intoarcere, putin pe langa poarta aparata de Mihalache. In minutul 54, Matinca executa o lovitura libera de la 20 m, mingea ocolind de putin vinclul portii plopenare. De cealalta parte, omniprezentul Movila incearca vigilenta goal-keeper-ului gazda, in minutul 55, acesta din urma fiind la post. In minutul 65 se consuma cea mai mare ocazie de gol a meciului: arbitrul Dudu Georgescu acorda lovitura libera de la 17 m pentru gazde, Matinca executa foarte bine, insa, zidul, situat la doar sase metri, respinge in corner. Acelasi Matinca executa cornerul si Medeleanu trimite cu capul pe langa poarta din apropiere. Ultima faza notabila a partidei are loc in minutul 73, sutul lui Movila, dintr-o pozitie foarte buna, fiind retinut de Mihalache. Minutul 90 a gasit o echipa gazda resemnata in campul de joc, atat tehnicienii, cat si jucatorii ieseni, dandu-si seama ca nimic nu se mai poate face pentru ca FCM Poli sa evite retrogradarea. Cu -21 la "adevar", echipa antrenata de Lita Dumitru si Emil Vladut nu mai poate spera nici macar intr-o minune, gandurile acestora indreptandu-se catre realizarea baremului. Oricum, in ciuda remizei, sa spunem ca FCM Poli nu a jucat deloc rau, fata echipei fiind schimbata mult in bine fata de turul campionatului. Remarcabila si evolutia controversatului Vasile Matinca, "decarul" iesean facand sambata o mare risipa de energie, la fel ca si Capusa, Claudiu Dumitru sau Medeleanu.

"Acatrinei a tradat"

Aparatorul iesean Daniel Acatrinei a fost introdus in teren in minutul 50, tehnicianul Lita Dumitru scotandu-l dupa doar 20 de minute. In tot acest timp, jucatorul a evoluat foarte slab, dand semne de non-combat. In minutul 60, la zece minute dupa introducerea acestuia, Lita Dumitru a facut o cursa de mai bine de doua sute de metri in jurul terenului, racnind la Acatrinei sa-si apere corect sansele. "Am alergat ca sa-i spun sa joace corect, daca nu il iau la bataie. Cu o zi inainte de meci i-a rupt piciorul lui Besleaga, care trebuia sa joace titular, toata ziua s-a plimbat prin oras cu Basascu, jucatorul de la Metalul Plopeni, iar in teren ati vazut si dumneavoastra cum a jucat. L-am dat afara, nu mai avem nevoie de el, sa se duca sa joace unde vrea el", spunea la finalul partidei antrenorul Lita Dumitru.

"Fotea a distrus echipa"

La "conferinta de presa" ce a avut loc la vestiarul gruparii gazda, antrenorii Lita Dumitru si Emil Vladut erau foarte suparati pe conducerea clubului, dar si pe fostii conducatori ai acestuia. Unul din cei pe care si-a varsat naduful tehnicianul este Ovidiu Fotea, fost membru in consiliul de administratie. "In ziua meciului, Basascu a venit la mine si si-a cerut scuze ca a plecat de la Iasi, spunand ca Fotea i-a zis ca nu se merita sa mai stea la Poli. Fotea a distrus echipa asta, si nu numai el. Mie nu mi-e frica de nimeni. Acatrinei, care a vrut sa tranteasca meciul, sa se duca tot la Fotea", a afirmat Lita Dumitru.

Nemultumirile lui Lita

Tehnicianul iesean era extrem de suparat la finalul partidei, in primul rand pentru proasta organizare de la club. "Este o rusine ce se intampla la aceasta echipa. Jucatorii au venit pe jos la stadion, nimeni nu s-a sinchisit sa faca rost de un autobuz sa ne aduca din cantonament. Eu nu sunt dispus sa mor la Iasi de infarct, daca nu se vrea fotbal aici, imi iau jucatorii si plec. Eu mi-am lasat familia si am venit la Iasi sa fac treaba, dar vad ca altii nu doresc acelasi lucru. Conditiile sunt catastrofale. Avem si un doctor care nu stie nimic, toate merg pe dos la Poli", a continuat Lita.
In ceea ce priveste meciul, antrenorul a afirmat ca regreta ca a pierdut doua puncte mari, cu toate ca sportivii au jucat destul de bine.

Rezultatele complete ale etapei: FCM Poli Iasi - Metalul Plopeni: 0 - 0, Cimentul Fieni - Callatis Mangalia : 1 - 0, Midia Navodari - Fulgerul Bragadiru: 3 - 0, Poiana Campina - Apemin Borsec: 0 - 0, Diplomatic Focsani - FC Onesti: 0 - 0, ARO Campulung - Farul Constanta: 0 - 2, Metrom Brasov - Precizia Sacele: 2 - 0, Sportul Studentesc - Tractorul Brasov: 2 - 1, Laminorul Roman - Juventus Bucuresti: 2 - 1. Etapa viitoare, a XIX-a (sambata, 17 martie): Callatis Mangalia - FCM Poli Iasi (in tur 1 - 1), Fulgerul Bragadiru - Cimentul Fieni (1 - 1), Apemin Borsec - Midia Navodari (0 - 2), Farul Constanta - Poiana Campina (1 - 1), Precizia Sacele - Diplomatic Focsani (0 - 4), FC Onesti - ARO Campulung (0 - 4), Tractorul Brasov - Metrom Brasov (1 - 4), Juventus Bucuresti - Sportul Studentesc (1 - 2), Metalul Plopeni - Laminorul Roman (0 - 3).