Iesenii au produs emotii, iesind la incalzire la cinci minute dupa ora de incepere a meciului

26 Martie 2001
1165 Vizualizari | 0 Comentarii
•Era Poli a luat sfarsit •FCM Poli Iasi - Fulgerul Bragadiru: 2 - 5 (2 - 3), sambata, in etapa a XX-a din Divizia B la fotbal •Primarul Simirad a recunoscut ca a purtat ghinion echipei •Lita Dumitru si Emil Vladut au demisionat Stadion "Emil Alexandrescu" Teren bun Spectatori: 1.500 Formatii: FCM Poli Iasi: Mihalache - Maxinciuc ('47 Etcu), Varlan, Serban ('30 Badarau), Moise ('25 Bodoga) - Medeleanu, Claudiu Dumitru, Rupedeal, Soponariu - Matinca, Capusa; Antrenori: Lita Dumitru si Emil Vladut. Fulgerul Bragadiru: Stefanescu - Pavel, Petre Cristian, Andrei, Angheluta - Poenaru, Fogarassy ('66 Balaur), Cristescu, Urdea ('61 Dobre) - Safta, Oprea; Antrenori: Emilian Serbanica, Gabriel Diaconu, Fane Tara. Cartonase galbene: Soponariu, Medeleanu, Matinca (FCM Poli), Pavel, Petre Cristian, Udrea, Safta (Fulgerul Bragadiru) Arbitri: Valentin Igna (Timisoara), Mirel Albon (Cluj Napoca), Dragos Iliescu (Craiova) Observator FRF: Gheorghe Biziniche (Ploiesti) De foarte mult timp, spectatorii ieseni nu au mai asteptat cu atata infrigurare un meci al favoritilor, cum s-a intamplat sambata, in dealul Copoului, cand FCM Poli a intalnit Fulgerul Bragadiru. Motivele? Starea sanatatii antrenorului Lita Dumitru, sportivii declarand ca joaca in primul rand pentru el, mai apoi anuntata prezenta in tribuna a primarului Constantin Simirad si, nu in ultimul rand, primele consistente promise de consiliul de administratie inainte de meci. Cu toate acestea, fotbalistii nostri au suferit in acest meci una din cele mai grele infrangeri din ultimii ani, rezultatul inregistrat la final pe tabela facandu-i pe multi din cei prezenti in arena sa spuna ca nu mai e mult pana clubul va disparea de pe firmamentul fotbalului romanesc. Emotiile pentru suporterii gazda au inceput inca dinaintea fluierului de start al arbitrului, elevii lui Lita Dumitru iesind cu intarziere pe teren, asa cum au anuntat de altfel inca din cursul saptamanii. Ceasurile aratau ora 11.04, iar pe gazon nu se aflau decat jucatorii de la Fulgerul, spre nedumerirea celor aflati in tribune. La un moment dat, membrii consiliului de administratie al clubului au inceput sa dea telefoane peste telefoane, incercand sa afle motivele intarzierii jucatorilor la incalzire. Peste doar cateva secunde, pe la peluza din dreptul tabelei de marcaj si-au facut aparitia si fotbalistii ieseni, in uralele galeriei, arbitrii fiind gata sa fluiere inceputul disputei. In acelasi timp, din tunel ies antrenorii Lita Dumitru si Emil Vladut, primul fiind primit cu aplauze de spectatori, pentru eforturile facute de a fi alaturi de baieti in acest meci. Totul era OK, iar intreaga suflare astepta o victorie a favoritilor, asa cum se promisese. Prima mare ocazie de gol apartine gazdelor, Claudiu Dumitru ratand de putin intalnirea cu balonul, in fata portii, la o centrare perfecta a lui Giani Capusa. In minutul 10, Safta ii pune in tema pe ieseni ca este in mare forma, sutul sau din careu fiind respins de Mihalache in corner. Un minut mai tarziu, acelasi Safta deviaza in poarta ieseana un balon centrat de Oprea la intalnire, deschizand scorul. Cateva secvente mai tarziu, la "oficiala" isi face aparitia primarul Constantin Simirad, aruncarea unei priviri asupra tabelei de scor fiind primul lucru facut de acesta. Capusa trimite primul sut pe poarta bucuresteana un minut mai tarziu, insa, Stefanescu este la post, in aplauzele primarului. Rupedeal este foarte aproape de egalare in minutul 20, insa, portarul advers prinde in extremis din ghetele ieseanului, dupa un sut din lovitura libera al lui Matinca deviat de zid. In replica, oaspetii pornesc pe contraatac si Oprea, scapat singur cu Mihalache, trimite in plasa portii iesene, spre stupefactia tribunelor. Peste alte trei minute, in Copou se face liniste totala, odata cu golul al treilea al bucurestenilor, marcat de Safta, tot pe contraatac. Era minutul 25 si tabela indica un neverosimil 0 - 3. Oaspetii erau in delir, spectatorii erau inmarmuriti, iar la "oficiala" nu se mai auzea nimic, decat zgomotul produs de scaunul primarului, care parasea arena. Spre surprinderea tuturor, galeria ieseana renaste, isi incurajeaza sportiv favoritii, iar gazdele raspund printr-un gol marcat de Rupedeal, cu capul, dupa o centrare perfecta "marca" Medeleanu. In minutul 36, "asistentul" Dragos Iliescu intra in gura publicului iesean, craioveanul oprindu-l nejustificat pe Matinca din cursa spre gol, pentru un ofsaid inexistent. Cu doua minute inainte de finalul primului mitan, Capusa reduce din diferenta, impingand in plasa un balon respins in fata de goal-keeper-ul advers, sperantele renascand in tribune. Rupedeal este foarte aproape de egalare in ultimele secvente ale primei reprize, sutul sau din careu fiind prins de portarul Stefanescu. La pauza, parerea unanima era ca FCM Poli va reveni in cel de-al doilea mitan, iesenii avand moralul ridicat dupa situatia surprinzatoare din finalul primei parti. Nu a fost sa fie, din pacate, 3 - 3, prima actiune din repriza secunda aducand golul cu numarul 4 al oaspetilor. Contraatac scoala Fulgerul si Safta realizeaza tripla, trimitand in poarta pe langa Mihalache. Gazdele incearca sa revina in joc, dar Matinca iroseste o imensa ocazie in minutul 49, sutul sau din careu trecand milimetric alaturi. In replica, Oprea si Safta rateaza copilareste din fata portii iesene, Mihalache facand in decursul a trei minute adevarate minuni. Jocul se linisteste timp de 20 de minute, mingea circuland preponderent la mijlocul terenului, fara ca portarii sa fie pusi la incercare. In minutul 77, Mihalache, cel mai bun jucator de pe teren dupa Safta, in ciuda celor cinci goluri primite, respinge in corner un sut extrem de periculos expediat de Cristescu. Inevitabilul se produce in minutul 80: Poenaru executa un corner de pe partea stanga a directiei de atac a formatiei bucurestene, balonul ajunge la Cristescu, care, nemarcat in 6 metri, trimite cu capul in poarta ieseana, aruncand in agonie un intreg stadion. De aici incolo, nimic nu se mai intampla. Spectatorii parasesc arena, gazdele privesc inmarmurite tabela care indica scorul de 5 - 2 pentru Fulgerul, iar Simirad coboara treptele "oficialei", dezamagit de cele vazute. "Plec, poate marcheaza ai nostri. Cred ca le-am purtat eu ghinion", au fost ultimele cuvinte ale primarului. Dupa zece minute, Mihai Alexa si toti ceilalti din conducere pleaca de la stadion cu capetele plecate. "Eu in nici un caz nu o sa intru in teren", spunea Alexa. "Le-am dat bani, cat am putut si eu, trebuia sa joace", a continuat acesta. Fulgerul castiga cu un nesperat 5 - 2, revenea la -3 la "adevar", in timp ce iesenii coborau la -24, cea mai dezastruoasa situatie din intreaga istorie a clubului din Copou. In drumul spre vestiare, acolo unde au loc asa-zisele conferinte de presa la Iasi, un spectator abatut, privind spre tabela, s-a adresat reporterului cotidianului nostru: "Scrieti, domnule, va rog sa scrieti, s-a sfarsit era acestui club. Meciul de astazi (n.r. sambata) a insemnat sfarsitul". Flash •Jucatorii ieseni au iesit la incalzire la ora 11.04, cand toata suflarea de pe stadion incepea sa se gandeasca la punerea in practica a repetatelor amenintari ale iesenilor facute inca din cursul saptamanii, referitoare la neprezentarea la meci. Dupa o discutie telefonica, Romeo Olteanu, directorul SC Iasi XXI, a afirmat ca jucatorii nu vor iesi pe gazon pana cand nu li se vor promite prime duble de victorie. "Le-am dat doua milioane de lei daca inving, iar ei cer acum dublarea sumei, precum si marirea cotizatiei pentru arbitri", a spus Olteanu. La un moment dat, la "oficiala" si-a facut aparitia directorul sportiv Danut Munteanu, acesta precizand ca "baietii au facut un mic protest". In uralele publicului, fotbalistii gazda au iesit pe la peluza pe teren, dupa o incalzire pe terenul II. Concomitent, din tunel au aparut Lita Dumitru si Emil Vladut, primul fiind aplaudat la scena deschisa de public. •Parerea unanima a fost ca primarul Simirad a purtat ghinion pentru ieseni in acest meci. Simirad si-a facut aparitia la stadion exact in momentul in care oaspetii au deschis scorul si a plecat, nevoit fiind, la scorul de 0 - 3. Seful municipalitatii iesene s-a intors in Copou la pauza, la scorul de 2 - 3, in timpul cat a lipsit, gazdele marcand de doua ori fara sa primeasca vreun gol. La aparitia sa, observatorul Gheorghe Biziniche i-a spus lui Simirad ca "iesenii au marcat doua goluri cat ati lipsit dumneavoastra. Cred ca nu vor primi iar goluri daca ati venit". Ca un facut, imediat dupa inceperea reprizei secunde, bucurestenii au inscris cel de-al patrulea gol, spre stupefactia primarului. "Cred ca le-am purtat eu ghinion. Cat am lipsit eu, au marcat ai nostri, cat am fost prezent aici, au marcat oaspetii", a spus Simirad. •Vasile Matinca a aparut la meciul de sambata cu un nou look, care, insa, nu prea i-a purtat noroc. La fel ca "tricolorii" la Euro 2000, decarul iesean si-a oxigenat parul, fiind cel mai usor de recunoscut pe teren. "Copilarii...", a comentat Danut Munteanu gestul lui Matinca. •Arbitrajul a fost in general corect, doar "asistentul" din Craiova facandu-i pe spectatori sa arunce cu sticle de plastic in el. La cealalta tusa, arbitrul asistent Mirel Albon din Cluj a ridicat steagul de fiecare data corect, uneori chiar in favoarea noastra, unele voci propunandu-i primarului sa-i acorde titlul de cetatean de onoare al Iasului. •Dupa meci, tehnicianul gruparii oaspete a afirmat ca "ne-am pregatit pentru a castiga la Iasi, deoarece ne asteapta un meci foarte greu in etapa viitoare, pe teren propriu. Am gandit jocul foarte bine, iar daca nu faceam doua greseli grave in aparare, nu se relansa meciul in prima repriza. Oricum, am castigat fara dubii". Referitor la Mihalache, care a fost transferat de FCM Poli de la Fulgerul, Emilian Serbanica a afirmat ca "este un portar de viitor, dar daca ramanea la Fulgerul nu avea sanse sa xprindax echipa, deoarece il aveam pe Ungurianu care a aparat in aproape toate meciurile. Se pierdea la noi. Vreau sa mai spun ca am fost cazati la Roman, pentru ca la Iasi nu am gasit locuri. Am stat in hotel cu cei de la Callatis Mangalia si ne-au avertizat ca iesenii si-au vandut scump pielea in etapa trecuta, la Mangalia. Sincer, mi-a placut cum au jucat si astazi. Pacat ca Poli se afla in aceasta situatie". •De cealalta parte, Lita Dumitru a spus ca demisioneaza, impreuna cu Emil Vladut, iar "daca in 15 zile nu se iau masuri, plec acasa cu trei jucatori. Doresc o discutie cu primarul Simirad, pentru ca am un plan. Daca nu se pune in aplicare, plec acasa". Referitor la meci, Lita a spus ca s-a vazut clar lipsa de experienta a jucatorilor. "Din minutul 30 am jucat cu cinci juniori si acest lucru s-a resimtit din plin", a conchis Dumitru. Rezultatele etapei a XX-a: Sportul Studentesc - Metalul Plopeni: 2 - 0, Laminorul Roman - Callatis Mangalia: 2 - 1, FCM Poli Iasi - Fulgerul Bragadiru: 2 - 5, Poiana Campina - FC Onesti: 2 - 1, Apemin Borsec - Farul Constanta: 1 - 2, ARO Campulung - Precizia Sacele: 3 - 1, Diplomatic Focsani - Tractorul Brasov: 0 - 0, Metrom Brasov - Juventus Bucuresti: 1 - 0, Midia Navodari - Cimentul Fieni: 4 - 3. Etapa viitoare, a XXI-a (sambata, 31 martie): FC Onesti - Apemin Borsec (in tur 0 - 3), Cimentul Fieni - FCM Poli Iasi (1 - 2), Farul Constanta - Midia Navodari (1 - 4), Precizia Sacele - Poiana Campina (0 - 3), Juventus Bucuresti - Diplomatic Focsani (0 - 1), Tractorul Brasov - ARO Campulung (1 - 3), Metalul Plopeni - Metrom Brasov (1 - 2), Callatis Mangalia - Sportul Studentesc (0 - 4), Fulgerul Bragadiru - Laminorul Roman (0 - 0).

Page time :0.1273 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013612 (s)