Iesenii se indeparteaza din ce in ce mai mult de play-off

19 Februarie 2001
1329 Vizualizari | 0 Comentarii
Hotie pe fata pe malurile Begai

•Elba Timisoara - Politehnica EuroBIT Iasi: 88 - 72 (24 - 21, 23 - 26, 22 - 6, 19 - 19), in etapa a XVIII-a din Divizia A la baschet masculin •Arbitrii au eliminat nu mai putin de patru jucatori ieseni

Infrangerea suferita de echipa ieseana la Fieni nu lasa loc nici unei alte variante decat victoria la Timisoara, sambata, pentru a se mai putea spera la accederea in play-off. Nu a fost sa fie, din pacate, un succes iesean pe Bega, si nu din cauza jocului slab prestat de oaspeti, ci a unei maniere de arbitraj sub orice critica, multi spectatori aflati in tribune fiind de acord ca Iasul a fost furat pe fata. Pentru a va da seama cam cum s-au comportat cavalerii fluierului din Bucuresti, sa spunem ca Politehnica EuroBIT a ramas pana la mijlocul penultimului "sfert" fara patru jucatori, Ilic, Anghel, Nanescu si Murgoci fiind eliminati pentru cate cinci greseli personale. "Nu se poate juca in astfel de conditii. Nu cred ca in toata cariera lui, Ilic sa fi comis mai mult de sase greseli, iar in acest meci a fost eliminat. Arbitrii au fost sub orice critica, in special bucuresteanul Dumitru Costel", a declarat antrenorul secund al iesenilor, Radu Boisteanu.
Dupa primul "sfert", gruparea antrenata de cuplul Petre Magurean - Radu Boisteanu a acumulat, doar in opinia "fluierasilor", 12 greseli personale. "Inca din primul xsferta mi-am dat seama ca nu avem nici o sansa sa batem la Timisoara. Era de asteptat sa ramanem fara oamenii de baza spe sfarsitul meciului", a adaugat "secundul" echipei noastre.
Prima parte a disputei a fost destul de echilibrata, gazdele incheind primele zece minute la un adapost de trei puncte, scor 24 - 21. La fel s-au desfasurat ostilitatile in teren si in "sfertul" secund, iesenii reusind sa egaleze situatia la pauza mare.

Bataie de joc

De aici incolo si-au intrat in rol arbitrii. Vazand ca nu pot fi opriti pe cai sportive, "fluierasii" si-au batut realmente joc de politehnistii ieseni, eliminarile in tabara oaspete venind una dupa alta. In aceste conditii, a fost extrem de usor ca gazdele sa zburde in sala, timisorenii intrand in ultima pauza cu un avantaj de 14 puncte, ce avea sa fie decisiv. Ultimul act a fost echilibrat, insa, iesenii nu au mai putut recupera diferenta din "sfertul" anterior, tot ce au putut face fiind sa reduca pe cat posibil proportiile infrangerii. Valoarea lotului iesean, superioara celui gazda, si-a spus, insa, cuvantul, ultimul "sfert" incheindu-se la egalitate, 19 - 19, cu toate ca oaspetii au jucat cu intreaga formula. Eliminarile din tabara gruparii de pe Bega au venit extrem de tarziu, cand nu se mai putea face nimic pentru a schimba rezultatul final, arbitrii dictand si pentru Elba trei eliminari, dar in ultimele doua minute. Cu acest esec, sansele Politehnicii EuroBIT de a accede in faza superioara devin extrem de mici, calculele tehnicienilor inainte de inceperea returului incluzand victorii in disputele de la Targoviste, cu Cimentul Fieni, si Timisoara, cu Elba. Cu toate acestea, tehnicianul Radu Boisteanu se arata increzator in sansele elevilor sai, spunand ca intrarea in play-off inca se mai joaca. "Mai putem obtine doua victorii acasa si una in deplasare, caz in care ne vom califica. E drept, este foarte greu, insa, totul este posibil si ne vom bate pana in ultimul meci pentru a intra in primele opt echipe ale campionatului", a punctat Boisteanu.
Au evoluat formatiile: Elba Timisoara: Szylagi 6, Argintaru 11 (2x3), Raducanu 2, Miron 6, Olaru 14 (1x3), Puiu 15 (1x3), Smor 7 (1x3), Bota 7 (1x3), Petea 20. Politehnica EuroBIT Iasi: Anghel 6, Caragea 2, Ilic 20 (1x3), C. Moscalu 28, Lupusavei 3, Nanescu 6 (1x3), Murgoci 7.

Etapa gazdelor

Runda de sambata a consemnat doar victorii ale formatiilor gazda, vizitatoarele intorcandu-se din deplasari doar cu punctul rezervat participarii. De remarcat infrangerea dinamovistilor bucuresteni la Sibiu, scor 67 - 61 pentru gazde, dar si faptul ca Dinamo nu a reusit in "sfertul " al treilea nici un punct. O alta partida cu scantei s-a disputat la Arad, intre echipa lui Dragan Petricevic (West Petrom) si Vega Soced. In ciuda victoriei obtinute de gazde, scor 72 - 68, tehnicianul Petricevic si-a prezentat demisia, gest care a surprins lumea baschetului. Adaugand celor mai sus si eliminarile din partida de pe Bega, putem spune ca am avut parte sambata de o runda cel putin inedita.
Rezultatele complete ale etapei: CSU Romradiatoare Brasov - "U" Carbochim Cluj: 72 - 69, CSU Petrom Sibiu - Dinamo Bucuresti: 67 - 61, West Petrom Arad - Vega Soced Ploiesti: 72 - 68, CSU ISA Pitesti - Herlitz Mobex Tg. Mures: 76 - 54, Rapid Bucuresti - Cimentul Fieni: 107 - 96, Elba Timisoara - Politehnica EuroBIT Iasi: 88 - 72.
Etapa viitoare, a XIX-a (sambata, 24 februarie): Rapid Bucuresti - CSU Romradiatoare Brasov, Cimentul Fieni - Elba Timisoara, Politehnica EuroBIT Iasi - CSU ISA Pitesti, Herlitz Mobex Tg. Mures - West Petrom Arad, Vega Soced Ploiesti - CSU Petrom Sibiu, Dinamo Bucuresti - "U" Carbochim Cluj.

Page time :0.1379 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019595 (s)