Imaginile disperării! Dinamo retrogradează pentru prima oară în istorie – GALERIE FOTO

Publicat: 30 mai 2022
_____ Vizualizări 2 Comentarii
Imaginile disperării Dinamo retrogradează pentru prima oară în istorie - GALERIE FOTO
Dinamo a retrogradat pentru prima oară in istoria de 74 de ani, iar jucătorii au plâns

Dinamo nu a reușit „minunea” de a întoarce acel 0-2 din turul barajului cu „U” Cluj și a retrogradat pentru prima dată în istoria de 74 de ani a clubului, după 1-1 în Ștefan cel Mare cu „șepcile roșii”, care au promovat.

Meciul a început cu o ocazie „timidă” a clujenilor, urmată, la cealaltă poartă, de un șut bun al lui Torje, care însă nu l-a putut învinge pe portar.

„U” a deschis scorul în minutul 17, prin super execuția lui Tescan, care a profitat de plasamentul prost al portarului Eșanu, iar totul părea prăbușit pentru „câini.

Numai că, peste doar două minute, Vlad Morar a egalat, în urma unei faze frumoase. Clujenii și-au păstrat calmul și Ribeiro și-a încercat norocul cu un șut pe jos.

Dinamo – „U” Cluj 1-1. „Câinii” au avut două bare
Torje a vrut să-l surprindă pe portarul Gorcea, dar lobul său nu a nimerit poarta. Nici Radu și Baptiste Aloe nu au avut mai mult noroc.

În startul reprizei secunde, Dinamo a cerut un penalty la un duel dintre Irobiso și Florin Ilie, dar arbitrul nu a dat nimic. A urmat șutul cu efect al lui Cosmin Matei, care a lovit bara.

Dinamo a controlat ultimele 25 de minute, iar același Torje l-a pus la treabă pe portar.

Steliano Filip nu a putut înscrie din apropiere, iar apoi a urmat a doua bară a lui Dinamo, prin Bani.

Dinamo – „U” Cluj 1-1. „Câinii” au retrogradat
Finalul a fost cu emoții pentru clujeni, mai ales când portarul a scăpat din mână o centrare ușoară.

Ivanovski a scăpat apoi spre poartă, dar Gorcea i-a refuzat golul, iar în minutul 86 Torje nu a putut înscrie. Dinamo – „U” Cluj s-a terminat 1-1, iar „câinii” se duc în Liga 2.