IMPOTENTII! - Galerie foto

9 Aprilie 2010
2547 Vizualizari | 7 Comentarii
• Poli Iasi - CFR Cluj 0-2 (0-0), intr-un meci din etapa 26 a Ligii I de fotbal • Golurile au fost marcate de Nei in ultimul sfert de ora al partidei • Dincolo de acest esec dezamagitor, jocul Politehnicii este unul execrabil, iesenii fiind tot mai aproape de retrogradarea in liga a doua • Suporterii au scandat din nou impotriva jucatorilor la finalul partidei, iar antrenorul Petre Grigoras s-a simtit rau dupa meci si nu a mai participat la conferinta de presa • Astazi va avea loc o sedinta de analiza in care pot aparea surprize

Politehnica se indreapta cu pasi repezi spre Liga a II-a. Fotbalistii ieseni au mai "reusit" o prestatie penibila, de aceasta data in fata liderului CFR Cluj, care a invins in Copou cu scorul de 2-0. Chiar daca Nei a inscris cele doua goluri spre finalul partidei, CFR a castigat la Iasi chiar si mai clar decat o arata scorul, baietii lui Petre Grigoras fiind parca anesteziati de adversar. Dincolo de acest esec, ingrijorator este jocul fotbalistilor ieseni, unul fara orizont, fara determinare si fara vreo perspectiva ca Poli poate evita retrogradarea. Suporterii au scandat din nou impotriva jucatorilor la finalul partidei, iar antrenorul Petre Grigoras s-a simtit rau dupa meci si nu a mai participat la conferinta de presa. In prima repriza, gazdele au trecut foarte rar mijlocul terenului, linia mediana a lui Mandorlini sufocand efectiv jocul Politehnicii. Daca iesenii nu au trecut mijlocul terenului, CFR si-a trecut in cont patru mari ocazii de a deschide scorul. In minutul 5, Bud a scapat singur cu portarul si a sutat de la 12 metri, pe langa poarta. In minutul 19, Gabi Muresan a prins o ghiulea de la 35 de metri, dintr-o lovitura libera, si a zguduit transversala portii lui Branet, pentru ca patru minute mai tarziu, Peralta sa traga in diagonala de la marginea careului, putin pe langa poarta. In fine, cu cinci minute inainte de pauza, Nicolae Dica a executat bine o lovitura libera din coltul careului de 16 metri, iar Branet a respins greu in corner. Nici dupa pauza lucrurile nu au stat mai bine pentru jucatorii Politehnicii. La patru minute de la reluare, Dica a executat un nou corner, iar lovitura de cap a lui Bud a trecut putin peste poarta. In minutul 53 s-a consemnat si primul sut la poarta al iesenilor, in fapt un sut modest de la 20 de metri al lui Vali Badea pe langa buturile lui Stancioiu. Doar un minut mai tarziu, Bud a mai ratat o ocazie uriasa, sutul sau din 8 metri fiind blocat in ultima clipa de Branet. Primul sut pe poarta al gazdelor este consemnat abia in minutul 70, cand Ignatov a tras de la 20 de metri in bratele portarului clujean. Dupa un nou sut pe scurt al lui Bud, respins greu in corner de Branet, CFR Cluj a deschis scorul in minutul 75. Nei, introdus pe teren de doar cinci minute, a primit o pasa pe culoar de la Deac si a sutat la coltul lung, de la aproximativ 15 metri, deschizand scorul.

Sedinta de analiza astazi

La 0-1, Poli nu a mai avut replica si acelasi cuplu Deac-Nei a creat si golul de 0-2, marcat în al doilea minut de prelungire: Deac a sutat din afara careului mare, portarul Branet a respins in lateral, iar Nei a trimis mingea în poarta de la marginea careului mic. La acest scor, oamenii au parasit nervosi tribunele, suporterii au protestat din nou impotriva jucatorilor ("Jucatori de Serie B, va rupem picioarele" si "Daca fotbal nu jucati, de la Poli sa plecati"), iar antrenorului Petre Grigoras i s-a facut rau si nu a mai participat la conferinta de presa. La conferinta de presa a venit antrenorul secund Marian Dinu, care a cerut scuze suporterilor in numele echipei. "Imi cer scuze in numele domnului Grigoras ca nu a venit la conferinta, dar se simte rau. Ne cerem scuze pentru ca nu am castigat acest meci si i-am dezamagit iar pe suporteri. Baietii au vrut mult, dar se pare ca atat putem la ora asta. Am incredere insa ca aceasta echipa poate juca mai bine de atat si ca se poate salva de la retrogradare", a declarat Marian Dinu. Afectat de rezultat, antrenorul Petre Grigoras a declarat la iesirea de la vestiare ca va participa la o sedinta cu actionarii astazi, in care va fi stabilit viitorul Politehnicii. De partea cealalta, Mandorlini era fericit dupa succesul de la Iasi. "Am venit la Iasi sa castigam, am avut multe ocazii si ma bucur ca am reusit sa luam toate cele trei puncte. Am întalnit o echipa care a rezistat pana aproape de final. In prima repriza am ratat cateva ocazii mari si putea fi 2 sau 3-0 înca de la pauza. Jucatorii mei au înteles ca în fotbal trebuie sa ai rabdare si au reusit sa înscrie în repriza a doua. Ma bucur pentru Nei, pentru ca a demonstrat ca este pregatit si a înscris astazi de doua ori. E bine pentru noi ca avem mai multi jucatori valorosi, pe care îi putem roti. Este a patra victorie consecutiva pentru noi si cred ca asta este cel mai important", a declarat Mandorlini. Presedintele gruparii clujene, Iuliu Muresan, considera ca echipa antrenata de Mandorlini trebuie sa continue seria succeselor. "Ma bucur pentru echipa si pentru Nei. Am jucat foarte bine astazi si foarte disciplinati din punct de vedere tactic. Totusi, sunt doar trei puncte, iar aceasta victorie nu înseamna nimic daca nu continuam pe acelasi drum. Campionatul nu este decis, ramanem în continuare cu celelalte cinci-sase echipe în cursa pentru titlu", a afirmat Muresan.

Gheorghe Nichita, "coarda de primar"

Dialog spumos la tribuna oficiala intre primarul Gheorghe Nichita si Marius Stan. Fostul presedinte al Politehnicii l-a facut de ras pe primar de fata cu toata tribuna oficiala, locul unde toata lumea rade si chiar respira la comanda lui Nichita. "Esti o coarda de primar", i-a spus Marius Stan lui Nichita, de fata cu toata lumea. "De ce, Mariuse?", a replicat Nichita razand. "Pentru ca ti-ai dat cuvantul ca ma votezi la Comitetul Executiv si omul tau de incredere (Cristi Starica - n.r.) l-a votat pe Iuliu Muresan", i-a spus, cu eleganta care il caracterizeaza, Marius Stan. La auzul acestei replici, stiind ca fostul sau colaborator (care a devenit membru in Comitetul Executiv al Federatiei Romane de Fotbal si fara votul Politehnicii) are dreptate, Gheorghe Nichita s-a facut nevazut, cautandu-si de treaba la telefon. Oamenii de la Oficiala se abtineau cu greu sa nu rada, ca nu cumva sa-i observe primarul. Ca doar nu au voie sa ia in desert numele... primarului!

Poli Iasi - CFR Cluj 0-2 (0-0)
A marcat: Nei ('75 si '90+2)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 6.000 (50 de la Cluj)
Gazon: bun
Formatii: Poli Iasi: 1. Branet - 30. Straut, 21. Mihajlov, 27. Nogo, 28. Munteanu (3. Costache '72) - 77. Ionescu (16. Viveiros '61), 5. Onicas, 8. Ignatov - 26. Negru, 99. Badea (9. Bilba '78), 14. Paun. Antrenor: Petre Grigoras
CFR Cluj: 44. Stancioiu - 4. Panin, 20. Cadu, 15. Alcantara, 66. Edimar - 31. Dani, 6. Muresan, 10. N. Dica - 8. Peralta (77. Deac '64) - 9. Traore (99. Nei '70), 85. Bud (23. Veloso '86). Antrenor: Andrea Mandorlini