5 Noiembrie 2001
824 Vizualizari | 0 Comentarii
Oaspetii au fost mai pragmatici

•FCM CFR Pascani - Poli Unirea Iasi 1-3 (0-1)

Peste 1000 de spectatori au luat loc in tribuna stadionul Municipal din Pascani pentru a urmari la joc vechile rivale din judetul nostru, CFR din localitate si Poli Unirea Iasi. Echipa oaspetele nu i-a lasat pe pascaneni nici sa se aseze bine in teren, ca au si inscris in primul minut de joc prin Cristea, care a patruns nestingherit printre "jaloanele" prost plasate in teren si de la 10 metri a sutat puternic pe langa portarul Ailenei. Cu acest handicap echipa locala s-a obisnuit imediat, caci primul atac la poarta oaspetilor avea sa aiba loc de-abia in min. 37, cand arbitrul de centru refuza o lovitura de la 11 metri gazdelor, acordand in schimb cartonasul galben lui Campeanu pentru simulare. In aceasta prima parte, oaspetii s-au aparat bine, dar au atacat fara convingere, parca multumindu-se cu rezultatul consemnat in primul minut. Totusi, in min. 14, Dan Florin a sutat puternic din 12 metri, dar pe langa poarta gazdelor.
Dupa pauza, cei care pun stapanire pe joc sunt iesenii de la Poli Unirea, care par mai hotarati in obtinerea victoriei. Intrat dupa pauza, Costel Ilie vine cu un plus de inspiratie in joc si pe fondul dominarii oaspetilor, acestia mai inscriu de doua ori, prin Dobrea, in min. 60 si Dinu Sanmartean, care la cateva minute dupa intrarea pe teren reuseste golul de 3-0 in min. 79. Pascanenii au o ultima zvacnire si inscriu golul de onoare in min. 88, prin Ciopraga, care transforma un penalty.
Chiar daca inaintea jocului se auzeau zvonuri prinvind unele aranjamente de culise, putem spune ca iesenii au jucat mai pragmatic, mai putin spectaculos, dar au reusit sa invinga pe merit. Poli Unirea a dominat timp de 80 de minute si a stopat atacurile gazdelor, pana a ajunge in preajma careului propriu. De data aceasta arbitrajul corect i-a avantajat pe oaspeti, care au echipa mai buna. Pascanenii inregistreaza acum un "-7" la adevar, care nu este deloc la indemana lor, dar care nu reflecta valoarea echipei ceferiste. Speram intr-o revenire de forma imediata, care sa plaseze echipa locala pe un loc linistitor.
Arbitrii Gabi Anghel - Gheorghe Sandu si Bogdan Velicu (toti din Bucuresti), au condus urmatoarele echipe:
- FCM CFR Pascani: Ailenei - Ciosu, Goanta, Vizitiu, Ciopraga, Ancuta, Tutu (Vasilie 75'), Campeanu (Pantaru 60'), Rascu, Maranda, Caslaru (Pistinciuc 65').
Poli Unirea Iasi: Mihalache - Gheban, Petrache, Adrian Ilie (Costel Ilie 46'), Medeleanu, Danut Munteanu, Cristea, Mihai Dragoi (Tiron 78'), Dan Florin, Dobrea (Dinu Sanmartean 70'), Brighiu.
Observatorul meciului a fost Florin Popescu (Ploiesti).