20 Februarie 2002
1017 Vizualizari | 0 Comentarii
Derby moldovean in Bucovina

•CSM Eldoforest Suceava - Poli Agro Romtelecom Iasi 25-20 (15-10)

Rugbystii ieseni de la Poli Agro Romtelecom au inceput ieri meciurile de pregatire, in perspectiva debutului de campionat din prima liga. In deplasare, la Suceava, elevii antrenorilor Iulian Iftenie si Bogdan Budisteanu au jucat cu CSM Eldoforest din localitate, intr-un adevarat derby moldovean, chiar daca aceasta confruntare a fost doar una cu caracter amical. La finalul celor doua reprize care au totalizat 80 de minute, sucevenii i-au invins pe ieseni cu scorul de 25-20 (15-10), la eseuri gazdele fiind in avantaj cu 5-4. Incercarile echipei iesene au fost reusite de Cibotariu (2), Spiridon si Erhan. Oaspetii de la Poli Agro Romtelecom au prezentat urmatoarea formula de echipa: Colta, Ungureanu, Tibichi - Munteanu, Popa - Cibotariu, Cojocaru, Bas - Costache, Erhan - Banca, Manole, Saramet, Spiridon - Ursu. Au mai evoluat: Oprean, Bihon, Varzari, Bisoc, Stroea, Dimitriu, Zaharia, Paval. La finalul partidei, antrenorul Bogdan Budisteanu ne-a declarat: "A fost un joc bun de antrenament, baietii s-au miscat bine si au reusit faze frumoase. S-a jucat numai pe eseuri, nu a contat altceva. Sambata, la Iasi, ar putea avea loc meciul revansa".
De la ieseni nu au putut evolua si titularii Mocanu si Negoita, ambii accidentati in prezent, dupa o perioada petrecuta in cantonamentul lotului national al Romaniei.