In sfarsit, Poli a reusit o victorie

10 Decembrie 2007
1934 Vizualizari | 4 Comentarii
In sfarsit Poli a reusit o victorie
• Politehnica Iasi a obtinut o victorie mare in fata Politehnicii Timisoara, scor 2-1, in cadrul etapei a XVIII-a, rezultat care aduce un pic de liniste in sanul gruparii din dealul Copoului • Jucatorii ieseni au facut o prima repriza excelenta si au pus presiune asupra adversarului inca din primul minut al partidei • In cadrul conferintei de presa de dupa finalul meciului, antrenorul formatiei iesene a precizat faptul ca atat el, cat si jucatorii dedica aceasta victorie fostului solist vocal al Beatles, John Lennon • "A fost o victorie muncita si meritata. Prima repriza a fost cea mai buna repriza a Politehnicii, insa cea de-a doua a fost una din cele mai slabe jucate in acest campionat. In rest sunt foarte multumit de determinarea de care au dat dovada baietii pe teren, de atitudinea pe care au avut-o, insa sunt suparat pentru ca pana in minutul 20 puteam avea 3-0. Despre arbitraj nu vreau sa comentez", a declarat Ionut Popa, antrenorul Politehnicii Iasi • Antrenorul iesean a declarat ca a fost uimit de atitudinea primarului Gheorghe Nichita, care a venit la vestiarul formatiei iesene si i-a rugat pe jucatori sa repare ceea ce a gresit el si Ionut Popa • Ion Zapodeanu, actionarul principal al Politehnicii Iasi, a sustinut ca el nu a pus niciodata problema schimbarii lui Ionut Popa si ca cele auzite au fost doar niste zvonuri venite din partea celor care vor sa faca rau echipei

Politehnica Iasi a obtinut o victorie mare in fata Politehnicii Timisoara, scor 2-1, in cadrul etapei a XVIII-a, rezultat care aduce un pic de liniste in sanul gruparii din dealul Copoului. Jucatorii ieseni au facut o prima repriza excelenta si au pus presiune asupra adversarului inca din primul minut al partidei. Astfel, in minutul 3, Miclea - lansat de Naidin, scapa singur cu portarul Marius Popa si rateaza o ocazie imensa de a deschide scorul. In minutul 7 al meciului, Paruolo trimite o pasa printre doi adversari catre Ionut Bilba care preia, insa suteaza mult pe langa poarta. Formatia ieseana reuseste sa deschida scorul in minutul 10, cand Bilba primeste o pasa de la Leo Naidin, preia, il dribleaza pe portarul timisorean si trimite in poarta goala. In minutul 24, Paruolo trimite o centrare in careu, insa Bilba, scapat singur cu portarul, reia slab cu capul in bratele lui portarului timisorean Popa. In minutul 41, Sergiu Homei pleaca din propriul teren, dribleaza doi adversari si suteaza mult peste poarta. Prima repriza se incheie cu scorul de 1-0 pentru Politehnica Iasi, elevii lui Ionut Popa facand cea mai buna prima repriza din toate meciurile pe care le-au disputat pana acum. Gruparea din dealul Copoului a abordat cea de-a doua repriza mult mai relaxata, iar acest lucru a fost sanctionat de echipa timisoreana in minutul 51, cand Gigel Bucur preia o minge trimisa de Torje, dribleaza doi adversari, centreaza de pe stanga in careu, de unde Rusici trimite balonul in poarta aparata de Branet. Iesenii se trezesc rapid si, in minutul 58, Silvasan obtine o lovitura libera, centreaza Paruolo, iar Iosif Kalai inscrie pentru 2-1, din 2 metri. Dupa golul marcat, gruparea din dealul Copoului se retrage in propriul teren si, desi timisorenii au mai avut doua, trei ocazii de marca, scorul ramane acelasi pana la finalul partidei. Politehnica Iasi reuseste sa obtina trei puncte foarte importante si meritate la finele unui meci extrem de disputat, care o mai indeparteaza de nisipurile miscatoare de la subsolul clasamentului.

Scandarile galeriei

Pe parcursul partidei, suporterii ieseni si-au aratat inca o data atasamentul si respectul deosebit pentru antrenorul Politehnicii Iasi, Ionut Popa, numele sau fiind scandat minute in sir de tot stadionul. Astfel, in tribunele iesene se putea auzi "Popa, Popa, Popa", "Popa nu pleca, Iasul este casa ta", scandari care poate demonstreaza faptul ca deocamdata suporterii ieseni au incredere in antrenorul actual si nici nu vor sa auda de un nou nume pe banca tehnica. La finalul meciului, cateva sute de suporteri ieseni l-au aplaudat pe Ionut Popa si i-au cerut sa nu plece de la Iasi, sa ramana sa isi faca treaba pe care o are de facut, sa-i lase pe cei din jur sa spuna ce vor si sa le inchida gura prin jocul echipei. Ion Zapodeanu, actionarul principal al Politehnicii Iasi, a sustinut ca nu a pus niciodata problema schimbarii lui Ionut Popa si ca cele auzite au fost doar niste zvonuri venite din partea celor care vor sa faca rau echipei. "Ionut Popa este un mare antrenor, i-a mobilat extraordinar pe baieti si a dat dovada de un mare caracter. Jucatorii sunt de admirat pentru determinarea de care au dat dovada pe teren si trebuie felicitati pentru victoria obtinuta", a declarat Ion Zapodeanu.

Victorie dedicata lui Lennon

In cadrul conferintei de presa de dupa finalul meciului, antrenorul formatiei iesene a precizat faptul ca atat el, cat si jucatorii dedica aceasta victorie fostului solist vocal al Beatles, John Lennon. In ceea ce priveste victoria obtinuta, Popa a sustinut ca este una meritata si muncita si ca este multumit de determinarea de care au dat dovada jucatorii in teren, insa este nemultumit de faptul ca jucatorii ieseni nu au jucat la fel de bine ca in prima repriza. "A fost o victorie muncita si meritata. Prima repriza a fost cea mai buna repriza a Politehnicii, insa cea de-a doua a fost una din cele mai slabe jucate in acest campionat. In rest sunt foarte multumit de determinarea de care au dat dovada baietii pe teren, de atitudinea pe care au avut-o, insa sunt suparat pentru ca pana in minutul 20 puteam avea 3-0. Despre arbitraj nu vreau sa comentez", a declarat Ionut Popa, antrenorul Politehnicii Iasi. De asemenea, acesta a declarat ca a fost uimit de atitudinea primarului Gheorghe Nichita care a venit la vestiarul formatiei iesene si i-a rugat pe jucatori sa repare ceea ce a gresit el si Ionut Popa. "Am fost uimit de atitudinea primarului, care a cerut permisiunea de a veni la vestiar, unde a spus jucatorilor ca vinovatii principali pentru aceasta situatie este el, Gheorghe Nichita si eu, Ionut Popa. Dupa acest discurs, jucatorii l-au aplaudat. A fost o atitudine fantastica", a declarat Popa.
Antrenorul Politehnicii Timisoara, Dusan Uhrin Jr., a declarat ca victoria iesenilor este meritata si ca este nemultumit de faptul ca echipa sa a primit doua goluri prostesti, goluri incasate ca de obicei in urma unor greseli individuale. "Am inceput acest meci destul de temator, desi nu aveam de ce. Trebuia sa fim mai activi. Am incasat doua goluri stupide ca urmare a unor greseli individuale. Nu facem decat sa repetam aceleasi greseli", a declarat Dusan Uhrin Jr., antrenorul Politehnicii Timisoara.