In turneul de baraj de la Iasi

21 Martie 2005
1124 Vizualizari | 0 Comentarii
Voleibalistele de la Penicilina au mimat voleiul

•Penicilina Iasi - CSU Gaz Targu Mures 3-2 (-23, 22, -20, 18, -7), in al doilea meci al turneului de baraj gazduit in Sala Polivalenta •Iesencele au facut un meci penibil in fata uneia dintre cele mai slabe echipe din Seria A •In ultimul joc al barajului de la Iasi, formatia gazda a pierdut cu scorul de 3-1 in fata dinamovistelor •Publicul spectator a cerut demisia cuplului de antrenori Cazacu-Pop •Directorul Nicu Roibescu nu agreeaza aceasta varianta

Pentru echipa ieseana de volei feminin Penicilina anii de glorie au trecut de mult. Acum, fostele jucatoare pregatite de Nicu Roibescu, in prezent antrenate de Aurel Cazacu si Sorin Pop, se lupta pentru mentinerea in prima liga. Doi ani de zile la rand, iesencele au avut evolutii mai mult decat modeste in sezonul regulat si au ajuns in situatia jenanta de a disputa meciuri de baraj pentru supravietuirea in primul esalon. In al doilea meci al turneului de baraj de la Iasi, Penicilina a debutat cu dreptul obtinand o victorie pretioasa in fata formatiei Poli Timisoara. Si cand toata lumea credea ca fetele pregatite de Aurel Cazacu si-au revenit si vor defila in aceasta ultima parte a sezonului, Penicilina a avut o evolutie penibila in meciul al doilea cu CSU Gaz Targu Mures, una dintre cele mai slabe echipe din prima liga. Scorul final al partidei gazduite sambata in Sala Polivalenta, 2-3 (-23,22,-20,18,-7), a consfintit o noua umilinta pentru voleiul feminin iesean. Si nu neaparat din cauza infrangerii, ci din cauza jocului modest al jucatoarelor de la Penicilina. Muresencele au inceput in forta jocul cu echipa gazda, castigand primul set cu scorul de 25-23, la capatul a douazeci de minute de la primul serviciu. Penicilina a avut o tresarire de orgoliu, izbutind sa castige setul secund cu scorul de 25-22, in 22 de minute. Dupa ce au pierdut inca un set in favoarea echipei oaspete, cu scorul de 25-20, iesencele au impins jocul in actul decisiv, odata cu castigarea setului al patrulea cu scorul de 25-18. In ultimul set, Popa si compania au inceput bine, scorul fiind la un moment dat 4-4, dupa care insa fetele lui Aurel Cazacu au avut o cadere inexplicabila, pierzand decisivul cu scorul de 15-7. Finalul meciului le-a gasit pe jucatoarele din Targu Mures in culmea fericirii, in timp ce voleibalistele de la Penicilina s-au indreptat spre vestiare cu capetele plecate si in huiduielile publicului spectator.

Suporterii si-au pierdut rabdarea

Nemultumiti de prestatia penibila a jucatoarelor favorite, microbistii ieseni care si-au incurajat echipe pe tot parcursul meciului i-au solicitat directorului de la SC Antibiotice SA, principalul finantator al formatiei iesene, sa-i pe schimbe pe antrenorii Cazacu si Pop, pana cand Penicilina nu retrogradeaza in liga secunda. Tehnicianul Aurel Cazacu a trimis in teren in jocul cu CSU Gaz Targu Mures urmatoarea formula: Androhovici, Purice, Burcea, Diaconita, Popa, Formagiu-Ionescu, Ivan-Ionescu, Dudnik, Bordianu, Ciubuc, Marian si Visan. In ultimul joc, disputat ieri, Penicilina a pierdut din nou, de aceasta data cu scorul de 3-1 (22, -14, -22, -12), in fata formatiei Dinamo Bucuresti si acum isi indreapta privirile spre decizia Federatiei Romane, care la inceputul lunii aprilie va lua in calcul marirea numarului de echipe din primul esalon la zece, caz in care nu va mai retrograda nimeni in liga secunda. Antrenorul Aurel Cazacu a fost contestat de publicul iesean, dar a declarat ca nu-si va da demisia, decat la sfarsitul sezonului daca va fi cazul, varianta intarita si de directorul clubului Nicu Roibescu. "Nu se pune problema demiterii antrenorului, pentru ca avem un contract clar pana la sfarsitul sezonului. Dupa aceea vom avea o discutie cu totii si vom vedea cum este mai bine pentru echipa", a spus Roibescu. Urmatorul turneu este programat la sfarsitul acestei saptamani, la Targu Mures.

Page time :0.2907 (s) | 22 queries | Mysql time :0.136731 (s)