În urma masacrului de la Bucea, primarul oraşului, Anatoli Fedoruk, a declarat vineri, 15 aprilie, ca peste 400 din cei 500 de civili morţi găsiţi în gropile comune din oraşul ucrainean Bucea par să fi fost ucişi prin împuşcare.
:format(webp):quality(80)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2022/04/in-urma-masacrului-de-la-Bucea-6.jpg)
Aceste rezultate ale anchetei susţin acuzaţiille forţelor ucrainene că trupelor ruse care au ocupat Bucea mai mult de o lună au comis atrocităţi şi, probabil, crime de război, a spus Fedoruk
Rezultatele anchetei în urma masacrului de la Bucea
În urma masacrului de la Bucea, anchetatorii ucraineni şi internaţionali care au examinat rămăşiţele umane din Bucea au estimat că aproximativ 85% dintre cadavre au răni cauzate de gloanţe aparent mortale. Aceste rezultate ale anchetei susţin acuzaţiille forţelor ucrainene că trupelor ruse care au ocupat Bucea mai mult de o lună au comis atrocităţi şi, probabil, crime de război, a spus Fedoruk.
”Corpurile pe care le scoatem din gropi comune sau din morminte individuale săpate în grădini, parcuri, pieţe şi curţi – (majoritatea) au răni cauzate de gloanţe. Înseamnă că în Bucea au avut loc crime intenţionate, săvârşite cu sânge rece”, a subliniat el.
Unităţile Forţelor Armate Ucrainene (UAF) au intrat în Bucea pe 1 aprilie, unde au descoperit zeci de cadavre ale civililor împrăştiate pe străzile oraşului şi, ulterior, gropi comune. Aceştia au estimat că una dintre gropi conţinea rămăşiţele a cel puţin 400 de civili, unii dintre ei fiind găsiţi cu mâinile legate şi răni în cap cauzate de puşcă. Plăgile craniene descoperite au lăsat impresia că ar fi fost executaţi.
Guvernul ucrainean alături de mai mulţi aliaţi, în frunte cu preşedintele american Joe Biden, au numit atrocităţile din Bucea dovezi ale unui ”genocid”.
La rândul său, Kremlinul a dezminţit afirmaţiile, calificând aceste relatări despre gropile comune şi civilii executaţi în Bucea drept fake news.
Cu toate acestea, relatările martorilor oculari, declaraţiile oficialilor ucraineni, cât şi cele ale mass-mediei internaţionale şi ale altor agenţii de presă independente ucrainene au demonstrat că atrocităţile respective au avut, într-adevăr, loc în Bucea.
:format(webp):quality(80)/https://bzi.ro/wp-content/uploads/2022/04/in-urma-masacrului-de-la-Bucea-1.jpg)
Guvernul ucrainean alături de mai mulţi aliaţi, în frunte cu preşedintele american Joe Biden, au numit atrocităţile din Bucea dovezi ale unui ”genocid”
Forţele ruse au adus treisprezece crematorii mobile la Mariupol
Exhumarea rămăşiţelor şi a victimelor din cea mai mare groapă comună descoperită pe teritoriul unei biserici locale va fi probabil finalizată vineri, 15 aprilie, însă oficialii au mai descoperit cel puţin încă o groapă comună al cărei conţinut nu este cunoscut. Totodată, primarul Fedoruk mai afirma că ancheta asupra cadavrelor din fiecare clădire şi spaţiu deschis din Bucea sunt departe de a fi finalizate, iar numărul morţilor cu siguranţă va creşte.
În portul Mariupol, oraş ce a fost ocupat de trupelearmatei ruse încă din a patra zi a războiului, autorităţile locale au acuzat autorităţile ruse că au îndepărtat intenţionat cadavrele civililor şi le-au distrus în crematorii, pentru a preveni investigarea la nivel internaţional a crimelor de război.
”Trupele ruse au început procesul de exhumare a cadavrelor care au fost îngropate anterior (temporar) în curţile clădirilor rezidenţiale, iar ocupanţii interzic înhumarea acestor persoane în morminte adecvate”, este precizat în comunicatul autorităţilor din Mariupol.
Comunicatul autorităţilor mai menţionează că autorităţile ruse transportă rămăşiţele umane într-o locaţie necunoscută şi a avertizat asupra intenţiei Rusiei de a le distruge în crematoriile mobile care funcţionează în prezent în Mariupol.
Serviciile secrete ale Ucrainei au estimat faptul că forţele ruse au adus treisprezece crematorii mobile la Mariupol pentru a elimina cadavrele atât ale civililor morţi, cât şi ale personalului rus ucis în lupte. Agenţiile de presă ucrainene au oferit o estimare a cifrei, dar nici o agenţie externă nu a putut confirma acuzaţiile privind crematoriile.
Reamintim că în urma masacrului de la Bucea, au fost găsiţi în gropile comune 400 de civili ce par a fi fost executați.