Inecati in Dunare

24 Mai 2007
1476 Vizualizari | 2 Comentarii
Traian Alexandru Marc
• Otelul Galati - Politehnica Iasi 3-1 (3-0), in etapa cu numarul 34 a Ligii I de fotbal • Formatia ieseana a incheiat acest campionat in genunchi, pierzand 5 din ultimele 6 jocuri • Singurul gol al Politehnicii a fost marcat de Clement Palimaru, care a inceput jocul de la Galati in postura de fundas central • Acesta a fost ultimul joc al iesenilor in actuala editie de campionat, Poli incheind sezonul pe locul 13

Pe o vreme caniculara, in fata a peste 7 mii de spectatori, Otelul Galati si Politehnica Iasi au incheiat aceasta stagiune si au intrat in vacanta cu stari de spirit diferite. Daca galatenii lui Marius Stan si Petre Grigoras au sarbatorit o noua victorie pe teren propriu, scor 3-1 si o calificare in Cupa UEFA Intertoto, de pe pozitia a cincea in clasamentul intern, fotbalistii ieseni au plecat in vacanta cu un singur punct acumulat in ultimele 6 partide. Cu o formatie decimata de accidentari si cu o improvizatie care nu a dat efectul scontat, atacantul Clement Palimaru folosit pe post de fundas central, Politehnica nu a emis nici o pretentie in fata unei formatii galatene dezlantuite. Prima ocazie a partidei a insemnat si primul gol, dupa ce in minutul 19, Szekely a sutat in diagonala din coltul careului si mingea a intrat in poarta deviata de Palimaru. Un sfert de ora mai tarziu, Viorel Tanase a centrat in forta de pe partea dreapta, iar Daniel Stan a impins cu capul balonul in poarta lui Traian Marc. Galatenii si-au continuat iuresul spre poarta Politehnicii, impinsi de la spate de un public fantastic, iar cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, rolurile s-au inversat, Daniel Stan a centrat din partea dreapta si Viorel Tanase, aflat la ultimul meci al carierei a impins mingea in poarta dintr-o defensiva ieseana visatoare. Primul act nu s-a incheiat insa fara ca antrenorul Politehnicii Iasi sa nu se dea din nou in spectacol, intrand intr-o contra verbala cu fundasul Otelului Dorin Semeghin. Din aceasta contra a iesit castigator Popa, Semeghin fiind eliminat direct de arbitrul aradean, Ovidiu Hategan, pentru injurii aduse tehnicianului iesean. Publicul Otelului a reactionat vehement si incitati de Ionut Popa, care isi continua recitalul dupa demonstratiile de K1 de la finalul meciului cu CFR Cluj, l-au huiduit copios pe seful bancii tehnice din dealul Copoului.

Toma, aplaudat

Pana la urma, noroc cu venirea pauzei, ca spiritele s-au calmat, o data cu interventia presedintelui Sorin Boca, seful formatiei iesene mediind conflictul dintre Popa si Semeghin. Pe o caldura caniculara, cu un om mai putin si cu gandul la banchetul care a urmat, galatenii au ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie si au permis oaspetilor sa domine steril meciul la mijlocul terenului. Pana la final insa, dupa ce galatenii au mai ratat cateva ocazii, au si inscris un gol prin Labukas, anulat corect pe motiv de off-side, Palimaru, revenit in atac, a inscris golul de onoare al Politehnicii. Dincolo de aceasta reusita este de remarcat debutul in prima liga a juniorului Sebastian Such, care in minutul 77 l-a inlocuit pe Mitrovic. Pana la finalul partidei, publicul galatean a aplaudat in continuu, salutand cu respect retragerea din activitate a lui Viorel Tanase, un simbol al Otelului Galati. Jocul, care a fost precedat de o partida demonstrativa intre selectionata artistilor condusa de Adrian Enache si o selectionata a ziaristilor, s-a incheiat cu o festivitate de premiere pentru 4 jucatori care si-au incheiat conturile cu clubul de la Dunare. Este vorba despre Viorel Tanase, Cosmin Marginean, Cristi Craciun si Marius Baciu. Interesant este ca fundasul Adrian Toma, galatean la origine, a fost aplaudat la scena deschisa de publicul Otelului care nu a uitat anii petrecuti de Tomita in culorile ros-alb-albastre. Astfel, galatenii au ramas sarbatorind clasarea pe locul 5 si calificarea in Cupa UEFA Intertoto, in timp ce trupa lui Ionut Popa a terminat in genunchi aceasta editie de campionat, cu o clasare pe locul 13 in clasamentul la zi. Pentru Poli urmeaza banchetul din aceasta seara, o vacanta de trei saptamani, dar si un an care se anunta infernal.

Otelul Galati - Politehnica Iasi 3-1 (3-0)
Marcatori: Szekely (`19), Daniel Stan (`34), Viorel Tanase (`40) / Palimaru (`90+3)
Stadion: Otelul
Vreme: calduroasa