Infrangere de vacanta pentru fotbalistii ieseni

22 Aprilie 2006
834 Vizualizari | 0 Comentarii
•Gloria Bistrita - Politehnica Iasi 1-0 (1-0), in etapa a XXIV-a a Diviziei A de fotbal •Singurul gol al unui meci de vacanta a fost marcat in minutul 40 de Nalati, dintr-o lovitura de la unsprezece metri executata de Dianu •Dupa acest insucces, Poli a pierdut pozitia a zecea in clasamentul Diviziei A, chiar in fata bistritenilor •Pe toata durata partidei, Poli a trimis doar doua suturi pe poarta bistriteana, avand insa si o bara prin cehul Martin Cernoch •Etapa viitoare, Politehnica va primi vizita formatiei CFR Cluj

Gloria Bistrita - Politehnica Iasi 1-0 (1-0)
Marcator: Nalati ('40 - pen.)
Stadion: Gloria
Vreme: frumoasa
Spectatori: 1.000
Gazon: bun
Formatii: Gloria Bistrita: Albut, Matei, Alin Rus, Chibulcutean, Arbanas, Paduretu, Astilean, Muresan, Nalati ('64 Pacurar), Negrean, Bruncevic. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.
Politehnica Iasi: Branet, Toma, Ionescu, Dianu, Bernard, Ciubancan, Miclea, Mitruc ('54 Sarici), Iurisniti, Onofras ('54 Tincu), Bilba, Cernoch. Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Nalati
Arbitri: Marius Bocaneala - 7, Ioan Onicas - 7, Catalin Savu - 7.
Cartonase galbene: Albut / Sarici
Observatori: Octavian Goga si Gheorghe Moise.

Cu gandul la Sarbatorile de Pasti si la banii pe care ii au de incasat de la club, fotbalistii ieseni au pierdut ieri in deplasare la Bistrita, cu scorul de 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Nalati, in minutul 40, care a transformat impecabil o lovitura de la unsprezece metri corect acordata de arbitrul Marius Bocaneala, dupa un fault al lui Dianu la Arbanas. Meciul a fost insa unul de vacanta, in care iesenii nu au putut mai mult iar gazdele nu si-au dorit mai mult. Prima ocazie a partidei a fost trecuta in contul oaspetilor, fotbalistii ieseni fiind aproape de deschiderea scorului in minutul 7, cand Cernoch a lovit bara transversala cu un sut de la distanta. Bistritenii au replicat insa imediat si un minut mai tarziu Tarnavean, ramas singur la 14 metri de poarta moldovenilor, a sutat slab, pe langa buturile aparate de Cristian Branet. Dupa o noua perioada de acalmie in care s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, Negrean a trecut pe langa gol in minutul 24, Branet respingand lovitura de cap a bistriteanului. In acelasi minut, Miclea a sutat de la 20 metri, dar nu a creat pericol la poarta aparata de Albut. Cu sase minute inainte de finalul primei reprize, Dianu l-a faultat pe Arbanas de la 10 metri de poarta, lateral dreapta, si arbitrul Marius Bocaneala, din Galati, a dictat corect lovitura de la unsprezece metri. Nalati a executat sigur si astfel, la pauza, gazdele au intrat cu un gol avantaj, la finalul unei reprize slabe, de vacanta.

Poli pe topogan

Actul secund a fost si mai modest decat primul, cu Poli dominand mijlocul terenului, fara insa ca trupa lui Ionut Popa sa-si creeze vreo ocazie importanta de a inscrie. Degeaba a facut tehnicianul iesean o dubla schimbare in minutul 54, introducandu-i in lupta pe Sarici si Tincu, in locul lui Mitruc si Onofras, ca scorul final nu a mai putut fi schimbat. Paradoxal, repriza a doua a debutat cu o ocazie a jucatorilor pregatiti de Ioan Ovidiu Sabau, care au ratat desprinderea prin Arbanas, care a trimis o torpila de la 20 metri peste poarta lui Branet. De altfel, in toata repriza a doua, iesenii nu au trimis nici un sut pe poarta lui Albut, singurele zvacniri apartinand tot gazdelor de la Bistrita. Singura ocazie mai periculoasa din ultimele 45 de minute a apartinut lui Negrean, care in minutul 81 a trimis cu capul din 5 metri, putin pe langa poarta lui Branet. De asemenea, in repriza secunda este de remarcat debutul lui Martin Sarici la Politehnica, intr-un meci oficial, croato-argentinianul luandu-i locul lui Mitruc, in minutul 54, incasand si un cartonas galben cinci minute mai tarziu. Astfel, s-a scris soarta unei partide in care iesenii nu puteau obtine mai mult decat o infrangere la limita, obiectiv indeplinit pentru antrenorul Ionut Popa. La sfarsitul meciului, tehnicianul gruparii din Copou a declarat ca a pierdut jocul in urma unei singure faze, acuzandu-l voalat pe arbitrul Bocaneala ca ar fi trebuit sa acorde un penalty si pentru Poli. "A fost un meci cu doua reprize distincte. Am fost dominati in prima repriza si am dominat actul secund, dar spre deosebire de bistriteni noi nu am primit o lovitura de la unsprezece metri. Nu vreau sa acuz arbitrajul, dar la fel cum a fost penalty la Dianu asa trebuia sa acorde si pentru noi", a declarat Ionut Popa. Cu acest insucces, Politehnica mai coboara o pozitie in ierarhia interna, ajungand pana pe locul 11 si cedand locul 10 tocmai bistritenilor. Etapa viitoare, Politehnica, o echipa in degringolada, va primi vizita formatiei CFR Cluj, intr-o partida programata duminica, 30 aprilie, in dealul Copoului.

Page time :0.1411 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014893 (s)