Infrangere glorioasa pentru eleni

21 Iunie 2004
1081 Vizualizari | 0 Comentarii
•Grecia - Rusia 1-2, intr-o partida desfasurata aseara la Campionatul European de Fotbal din Portugalia •Desi au fost invinsi, grecii au reusit accederea in sferturi, de pe locul doi al grupei A •Pana in prezent, elenii sunt revelatia turneului

Caseta tehnica a jocului:

Grecia - Rusia 1-2
Marcatori: Vryzas ('42)/Kirichenco ('2), Bulikin ('17)
Formatii: Rusia: Malafeev - Anyukov, Sharonov ('56 Sennikos) , Bugaiev, Evseev - Gusev, Radimov, Kariaka ('46 Semkov) - Alenicev - Bulikin ('46 Sichev), Kiricenko. Antrenor: Gheorghi Iartev.
Grecia: Nikopolidis - Seitaridis, Dellas, Kapsis, Venetidis ('89 Fyssas) - Zagorakis, Basinas ('42 Tsartias), Papadopoulos ('70 Nikolaidis), Katsouranis - Charisteas, Vryzas. Antrenor: Otto Rehhagel.
Cartonase galbene: Dellas, Vryzas, Anyukov/Malafeev,Radimov, Alenichev, Kariaka, Sharonov.
Stadion: Algarve
Spectatori: 30.000
Arbitri: Gilles Veissiere, Frederic Arnault, Serge Vallin (toti din Franta)
Jucatorul meciului: Kirichenco

Partida de aseara, de pe Algarve, dintre Rusia si Grecia, a reprezentat ultima reprezentatie oferita de jucatorii sovietici la aceasta editie a Europenelor. Desi nu mai aveau nici o sansa in calificarea in sferturi, elevii antrenorului Iartev au dovedit caracter si nu s-au predat in fata nationalei Greciei. Astfel, desi invinsa aseara, cu 2-1, de Rusia, grecii au profitat de victoria Portugaliei impotriva Spaniei, si au reusit in ultimul moment calificarea in sferturile de finala ale competitiei. Partida a inceput cum nu se poate mai rau pentru jucatorii pregatiti de germanul Rehaggel, care au incasat doua goluri in numai putin de 17 minute. In minutul 2, Kirichenko deschide scorul оn urma unei greseli a lui Katsouranis si devine astfel cel mai rapid marcator din istoria Campionatelor Europene. Un sfert de ora mai tarziu, Bulikin reia cu capul din patru metri o centrare din corner si оnscrie, pentru un incredibil 2-0. Desi grecii aveau nevoie de doua goluri pentru a egala situatia pe tabela de marcaj, cea mai mare ocazie a primelor patruzeci si cinci de minute apartine tot rusilor. Kariaka a primit cu mult noroc o minge in careul de sase metri, dar a sutat defectuos, mult pe langa poarta lui Malafeev. Sarabanda ocaziilor continua si, in minutul 25, Charisteas, eroul din meciul cu Spania, rateaza cea mai mare ocazie de pana acum de la Euro, sutand peste poarta goala din patru metri. Trei minute mai tarziu, Bulikin a irosit o buna oportunitate de a majora scorul, insa mingea trimisa cu capul a lovit bara. Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, o serie de greseli in defensiva sovieticilor ii pune mingea pe tava lui Vryzas, care marcheaza golul ce avea sa trimita Grecia in sferturi. O prima repriza dominata de Rusia, dar in care Grecia nu a capitulat, crezand in sansa ei pana la final. In jumatatea secunda a partidei, rusii au asediat fara rezultat poarta lui Nikolaidis, care a tremurat serios doar in minutul 87, la ocazia lui Kirichenko, care a fost la jumatate de metru de a ucide visele elenilor. Desi invinsa, Grecia merge mai departe, trupa lui Rehhagel depunand o serioasa candidatura la titlul de revelatie a turneului final. Golul lui Vryzas, din minutul 43, avea sa trimita insa acasa una dintre marele favorite la cucerirea trofeului, Spania, privand astfel intrecerea europeana de o echipa care facea spectacol meci de meci.