Infrangere in fata galacticilor timisoreni

8 August 2005
1117 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Timisoara - Politehnica Iasi 3-0 (2-0), in prima etapa a Diviziei A de fotbal •In fata unei echipe care a investit doar inainte de startul campionatului 2 milioane Euro, iesenii nu s-au facut de ras si au jucat in multe momente de la egal la egal cu echipa gazda •Momentul psihologic al partidei s-a produs in minutul 33, cand Onofras a ratat din pozitie singur cu portarul, dupa care gazdele au inscris golul de 2-0 •Cel mai bun jucator al partidei a fost ghanezul Osei, transferat inainte de startul campionatului de la gruparea italiana Livorno •Etapa viitoare, Poli Iasi va primi vizita formatiei Otelul Galati

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Timisoara - Politehnica Iasi 3-0 (2-0)
Marcatori: Gigel Coman ('14), Osei ('36), Silvasan ('87)
Stadion: Dan Paltinisanu
Vreme: inchisa
Gazon: bun
Spectatori: 10.000
Formatii: Politehnica Timisoara: Popa - Olah, Cinu, McKain, Balace - Caramarin ('90 Galdean), Naidin, Osei, Gigel Coman - Viorel Moldovan ('89 Mansour), Gigel Bucur ('82 Silvasan). Antrenor: Cosmin Olaroiu.
Politehnica Iasi: Marc - Onut, Ilie, Ciobanu - Beceru, Gavatorta, Ciubancan ('46 Rednic), Bordeanu - Onofras, Miclea ('69 Arhire) - Bilba ('64 Vrajitoarea). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Osei
Arbitri: Lucian Dan - 7, Eugen Pirvulescu - 7, Nicolae Meghesan - 7.
Cartonase galbene: Gigel Coman (2), Silvasan / Bordeanu
Cartonas rosu: Gigel Coman
Observatori: Octavian Goga si Mircea Nesu.

Doar 10 mii de spectatori au venit aseara, pe Stadionul Dan Paltinisanu, pentru a vedea debutul Politehnicii Timisoara in aceasta editie de campionat. Una in care trupa lui Olaroiu tinteste cucerirea titlului de campion, fapt pentru care sponsorii banateni au investit nu mai putin de doua milioane Euro, doar inainte de startul sezonului, in achizitia de jucatori. In fata unei echipe care miercuri a disputat un amical cu Juventus Torino, campioana Italiei, iesenii nu s-au facut de ras si au reusit, in multe momente chiar, sa joace de la egal la egal cu mult mai titratii lor adversari. Diferenta a fost facuta insa de experienta jucatorilor celor doua formatii. Fotbalistii gazdelor, Viorel Moldovan, Osei, Gigel Bucur sau Gabriel Caramarin, au castigat duelul cu mai putin experimentatii jucatori ieseni, facand astfel diferenta pe tabela de marcaj. Prima repriza a meciului de pe Stadionul Dan Paltinisanu a fost una echilibrata, in care jucatorii Politehnicii Iasi au incercat si chiar au reusit in multe momente sa faca fata jocului ofensiv al gazdelor. Prima ocazie a partidei i-a apartinut lui Viorel Moldovan, care a reluat pe langa poarta, dintr-o pozitie centrala, la marginea careului mare al portii aparate, in premiera, de Marc.

Minut cu ghinion

Minutul 13 se dovedeste a fi cu ghinion pentru gruparea din dealul Copoului, timisorenii deschizand scorul prin Gigel Coman, care a sutat puternic de la 20 de metri de poarta oaspetilor, dupa un corner executat de Bucur, de pe partea dreapta si respins in fata de apararea lui Ionut Popa. Echipa ieseana nu a resimtit socul insa si, doar un minut mai tarziu, Bilba a avut sansa egalarii, dar lobul sau de la 18 metri a trecut putin pe langa buturile portii aparate de Marius Popa. Dupa o lovitura libera executata aiurea, din pozitie buna, de Onut, in minutul 21, acelasi Bilba a sutat puternic, putin alaturi, de la marginea careului timisorean. In minutul 28, tot iesenii sunt cei care au sansa sa modifice tabela de marcaj, la o faza la care Popa a respins gresit o minge, lobata frumos de Miclea si scoasa fenomenal de sub bara de acelasi portar al trupei lui Cosmin Olaroiu. Aceste minute aveau sa fie cele mai bune pentru echipa din Copou, care in minutele 30 si 33 a ratat din nou egalarea, prin Bilba si Onofras. Mai intai, Bordeanu a centrat bine pentru Bilba, dar blondul atacant iesean a fost blocat in ultimul moment.

Cheia partidei

Momentul psihologic al meciului s-a petrecut insa in minutul 33, cand Onofras a ramas singur, la 16 metri, cu portarul Marius Popa, care a reusit insa sa-l blocheze pe atacantul iesean. Doar trei minute mai tarziu, timisorenii si-au majorat avantajul, la o faza identica cu cea de la primul gol. Gazdele au executat un corner de pe partea stanga, defensiva oaspetilor a respins din nou gresit, in fata, iar Osei, jucator transferat in aceasta pauza de la echipa italiana Livorno, a preluat superb, a fentat un fotbalist al iesenilor si a inscris cu un sut puternic de la 14 metri. La acest scor, gazdele au zburdat pe teren si au mai ratat cateva ocazii de a intra la cabine cu un avantaj mai categoric. In repriza a doua, timisorenii nu au mai fortat, permitandu-le jucatorilor lui Ionut Popa sa conduca ostilitatile la centrul terenului, fara a avea insa ocazii importante de a egala sau macar de a micsora diferenta de scor. In pofida dominarii oaspetilor, prima ocazie importanta din actul secund a apartinut tot timisorenilor, cand Gigel Coman a sutat puternic in minutul 73, mingea fiind respinsa greu de Marc. In minutul 87, Poli Timisoara da lovitura de gratie, prin Silvasan, gol care avea sa inchida tabela de marcaj la un nedrept 3-0. Astfel, Poli Iasi revine in Copou cu o infrangere categorica, dar mai grea pentru gazde chiar si decat o arata scorul. Iesenii nu s-au putut opune tavalugului timisorean, desi au incercat in multe momente sa tina pasul cu o echipa care trage nadejde in castigarea campionatului. Acum, jucatorilor lui Ionut Popa nu le mai ramane decat sa uite repede acest joc si sa se revanseze in primul meci de pe teren propriu, vineri, impotriva formatiei Otelul Galati, o echipa mult mai accesibila decat Poli Timisoara.

Diferente uriase

Confruntarea dintre cele doua grupari s-a desfasurat doar aparent de la egal la egal. Asta, in pofida faptului ca pe teren ambii antrenori au trimis cate 11 jucatori la startul partidei. Diferenta dintre cele doua formatii se vede insa foarte usor cand este vorba despre bugetele anuntate pentru acest sezon si cand se face totalul banilor investiti in achizitii inainte de startul sezonului. Astfel, daca Poli Iasi s-a chinuit sa transfere jucatori in limita unui buget de 250 mii dolari, timisorenii lui Olaroiu au cheltuit doar in cele doua luni de pauza nici mai mult, nici mai putin decat peste 2 milioane dolari. Mai mult decat atat, aceasta suma reprezinta bugetul iesenilor pentru aproape intreg sezonul. La capitolul buget, gruparea timisoreana a anuntat nici mai mult, nici mai putin ca are la dispozitie 4 milioane Euro, fara a lua in considerare banii cheltuiti in campania de achizitii. De altfel, de cand echipa banateana a fost preluata de concernul Balkan Petroleum, s-au investit aproape 5 milioane Euro. In fine, un ultim exemplu in ceea ce priveste diferenta uriasa dintre cele doua grupari. Miercuri, Poli Timisoara a disputat un amical cu campioana Italiei, Juventus Torino, iar Poli Iasi a jucat cu formatia a doua, Poli II Unirea. Chiar si in aceste conditii, diferenta din teren nu a fost nici pe departe atat de mare, iesenii reusind in multe momente sa joace de la egal la egal cu gazdele.

Deplasare cu avionul, in haine de gala

Iesenii au facut deplasarea spre Timisoara cu o cursa charter, care a decolat de pe Aeroportul International Iasi, ajungand in Banat in aproximativ 70 de minute. Aceasta a fost prima deplasare din istorie pe care clubul iesean a facut-o cu avionul. Mai mult decat atat, intreaga delegatie a Politehnicii a facut deplasarea spre Timisoara in haine de gala. Membrii delegatiei din Copou au imbracat pentru prima data costumele de prezentare, de culoare neagra, asortate cu camasi bleu si cravate alb-albastre. In plus, pe haina de la costum, fiecare membru al delegatiei a avut inscriptionata sigla Politehnicii Iasi. De altfel, eleganta jucatorilor si a intregii delegatii de la Poli Iasi a fost remarcata atat de oficialii echipei gazda, cat si de publicul timisorean. "E normal sa avem grija de imaginea noastra si de asta am decis ca de acum, la fiecare deplasare, sa mergem imbracati in costumele de prezentare", a explicat presedintele Marius Stan.

Declaratii la finalul jocului

Viorel Moldovan, atacant Politehnica Timisoara: "Am castigat mai greu decat o arata scorul si recunosc ca ma asteptam sa jucam mai bine. Poate si oboseala acumulata in meciul amical cu Juventus si poate si faptul ca a acesta a fost primul meci ne-au facut sa avem probleme astazi. Sper ca pe viitor sa reusim o mai buna omogenizare a lotului, care sa ne aduca alte victorii, mai usor decat astazi (ieri - n.r.)."

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Ne-am batut singuri. Din pacate, am ratat cu seninatate in prima repriza, de doua ori singur cu portarul si peste toate am mai si primit doua goluri stupide. Au fost doua faze simple, pe care le-am lucrat si la care au gresit Miclea, Onofras si Ciubancan. Asta este, desi eu zic ca nu am facut un joc rau, platim tribut pentru ca ratam foarte mult, dar si pentru ca nu avem un jucator la mijlocul terenului care sa distribuie baloane utile catre atacanti. Diferenta dintre cele doua echipe s-a facut la nivelul executiilor individuale si nu la joc colectiv."

Page time :0.1353 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013024 (s)