Infrangere mincinoasa

13 Martie 2006
1040 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Politehnica Timisoara 0-1 (0-1), in etapa a XVI-a a Diviziei A de fotbal •Fotbalistii ieseni au pierdut nemeritat confruntarea cu galacticii lui Hagi, la sfarsitul unui meci disputat in mocirla •Echipa de galactici a lui Gheorghe Hagi nu a fost cu nimic superioara iesenilor •Singurul gol al partidei a fost inscris de Mansour, in minutul 22, dupa ce echipa din Copou ratase doua mari ocazii de a deschide scorul •Etapa viitoare, Poli Iasi va intalni in deplasare formatia Otelul Galati, intr-un joc programat vineri, de la ora 15.30

Politehnica Iasi - Politehnica Timisoara 0-1 (0-1)
Marcator: Mansour ('22)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: rece
Spectatori: 10.000
Gazon: mocirlos
Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Radu Ciobanu, Onut, Bernard, Bordeanu, Onofras ('84 Ciubancan), Iurisniti, Gavatorta, Tincu ('51 Rednic), Arhire ('75 Miclea), Cernoch. Antrenor: Ionut Popa
Politehnica Timisoara: Popa, Olah, McKain, Canu, Emeghara, Simek ('56 Constantinescu), Ovidiu Petre, Plesan, Alin Stoica ('80 Izvoranu), Mansour ('67 Naidin), Balace. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Jucatorul meciului: Cristian Branet
Arbitri: Alexandru Deaconu - 4, Adrian Vidan - 6, Nicolae Marodin - 7.
Cartonase galbene: Onut, Iurisniti / Popa, Emeghara, Plesan, Mansour, Constantinescu.
Observatori: Marcel Lica si Sorin Satmari.

Stadionul Emil Alexandrescu a gazduit sambata, in prima etapa a returului Diviziei A de fotbal, o confruntare de orgolii intre banii lui Marian Iancu si ambitia jucatorilor ieseni. In cele din urma, au castigat banii patronului banatean, Politehnica Timisoara castigand la Iasi cu scorul de 1-0. Veniti la Iasi cu aura unei echipe de galactici in care au fost investiti numai in pauza competitionala peste patru milioane Euro, fotbalistii timisoreni au fost insa la un pas sa plece acasa cu un singur punct sau chiar cu traista goala. Meciul, disputat pe un teren aproape impracticabil, a inceput cu doua mari ocazii ale iesenilor, care au incercat inca din start sa-si timoreze adversarii. In minutul 2, Arhire, singur in fata portii, a trimis mult peste buturile aparate excelent si sambata de portarul Marius Popa. Doar trei minute mai tarziu, a venit randul lui Onofras sa treaca pe langa deschiderea scorului, lobul sau peste portarul oaspetilor fiind respins in ultima clipa de fundasul Adrian Olah. In minutul 12 a venit si replica timisorenilor, Mansour trimitand cu capul putin pe langa poarta. Din acest moment, banatenii au pus stapanire pe joc si au mai ratat o ocazie mare, prin acelasi Mansour, in minutul 18, blocat excelent de Cristian Branet. Iesenii nu mai scapa insa cu fata curata in minutul 22, cand Balace a centrat perfect in careul iesean si Mansour a trimis mingea cu capul in plasa portii gazdelor, inghetand practic tribuna. Pana la pauza, elevii lui Ionut Popa nu au reusit sa mai ameninte decat o singura data buturile adverse, balonul trimis cu capul de Onut trecand putin pe langa poarta in minutul 28.

Duelul portarilor

Actul secund a debutat cu o noua ratare a oaspetilor, Simek trezindu-se singur cu balonul in fata portii, dar a fost blocat excelent de Branet. In minutul 53 a iesit pentru prima data la rampa varful Martin Cernoch, care a sutat cu efect de la 16 metri, dar Marius Popa a avut o interventie senzationala si a deviat balonul in corner. La adapostul acestui avantaj fragil, timisorenii au facut pasul inapoi, preferand sa joace mai mult pe contraatac. In aceste conditii, la carma meciului s-au aflat jucatorii din Copou, care nu reusit insa sa fructifice nici una dintre ocaziile de care a beneficiat. In minutul 61 au trecut pe langa egalare Arhire, sut alaturi de la 18 metri, si Bernard, cap putin alaturi din interiorul careului, pentru ca doua minute mai tarziu acelasi Cernoch sa traga putin peste poarta de la marginea careului. Cu douazeci de minute inainte de finalul meciului, Branet a avut o noua parada de senzatie la o lovitura de cap expediata spre poarta de Marian Constantinescu, din sapte metri. In minutul 83, Izvoranu a ratat majorarea scorului, dupa ce plecat din off-side si a fost blocat in ultima clipa de portarul Cristian Branet. Ultima faza a partidei l-a adus in prim plan pe Gavatorta, care in minutul 88 a sutat superb de la 20 de metri, prilejuindu-i o noua interventie exceptionala portarului Marius Popa. Astfel, Poli Iasi a debutat cu o infrangere in retur, jocul gruparii din Copou nefiind insa cu nimic mai prejos decat al galacticilor pregatiti de Gheorghe Hagi si in care patronul Marian Iancu a investit nu mai putin de 4 milioane Euro in pauza competitionala. In pofida acestei infrangeri, dupa rezultatele inregistrate in meciurile de ieri, iesenii ocupa in continuare locul 10 in clasamentul Diviziei A, cu un total de 20 puncte acumulate in primele 16 runde ale sezonului. Etapa viitoare, Poli Iasi va intalni in deplasare formatia Otelul Galati, intr-un joc programat vineri, de la ora 15.30.

Declaratii la finalul partidei:

Gheorghe Hagi, antrenor Politehnica Timisoara: "Ma bucur ca am debutat cu o victorie, cu atat mai mult cu cat stiam ca vom intalni o echipa foarte buna, greu de batut acasa. Starea terenului ne-a impiedicat sa jucam, atat pe noi, cat si pe ieseni. Sunt foarte multumit de atitudinea jucatorilor. Le-am cerut inca din startul meciului sa dea totul pe teren si au facut-o. Pe acest teren exista doar dorinta si noi am dovedit ca ne dorim foarte mult sa urcam cat mai sus in clasament. Echipa gazda formeaza un nucleu puternic. Multumesc spectatorilor din Iasi care m-au aplaudat si care mi-au dovedit ca nu am trecut degeaba prin fotbal. Sunt momente de fericire personala, mai ales ca am revenit la Iasi dupa 20 de ani si ca nu se intampla in multe locuri in Romania sa fii aplaudat la scena deschisa. Vreau sa dedic aceasta victorie patronului nostru, sa stie ca suntem alaturi de el in aceste momente grele".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Faptul ca am pierdut anumite jocuri cu echipe pe care le-am avut in mana ma nemultumeste teribil. In conditiile acestui teren, despre care eu am spus de la inceput ca este impracticabil, echipa a jucat bine. Baietii au alergat, si-au creat ocazii, mai ales in primele 20 de minute, dar daca nu inscrii nu ai cum sa castigi un meci. Timisorenii au jucat bine, dar au avut si sansa la ratarile noastre. Nu pot sa le reprosez insa nimic jucatorilor, pentru ca am dovedit inca o data ca jucam de la egal la egal cu oricine. Arhire a inceput bine jocul, avand cateva incursiuni foarte periculoase."

Arbitraj penibil

•Arbitrul de centru Alexandru Deaconu a dat din nou recital impotriva Politehnicii Iasi, fiind la cel de-al treilea meci in acest campionat in care ii dezavantajeaza flagrant pe fotbalistii lui Ionut Popa

Delegat pentru a doua oara la Iasi in aceasta editie de campionat, arbitrul Alexandru Deaconu s-a umplut din nou de penibil. Cavalerul fluierului din Bucuresti a tinut sa-si mai plateasca din datoriile morale catre fostul sef al arbitrilor, Ion Craciunescu, in prezent presedintele Politehnicii Timisoara. Spectacolul penibil dat de Deaconu a inceput in prelungirile primei reprize, cand Arhire a urcat in jumatatea adversa, fiind placat de Alin Stoica. Desi l-a tinut evident, Arhire a reusit sa se descotoroseasca de adversarul sau, dar cand scapase spre poarta a fost oprit de arbitru, care in loc sa acorde cel mai evident avantaj a dictat fault, fara insa sa-l avertizeze pe Stoica. Mai mult decat atat, dupa ce a stat 30 de secunde ca sa aseze zidul timisorean, Deaconu fluiera finalul reprizei inainte ca Arhire sa mai execute lovitura libera. Spre finalul meciului, Miclea este faultat la marginea careului, dar de aceasta data cavalerul fluierului nu mai opreste jocul sa dicteze fault, ci lasa avantaj pentru Poli, desi jucatorul iesean daduse o pasa mult inapoi. In minutul 80, Plesan il faulteaza dur in jumatatea ieseana pe Bogdan Onut, dar desi avea un cartonas galben nu-l vede si pe al doilea, asa cum, a recunoscut la final si Gheorghe Hagi, merita jucatorul timisorean. Toate aceste erori flagrante au fost impotriva iesenilor, fiind lesne de inteles ca Deaconu si-a facut din nou datoria. Culmea este ca unul dintre cei mai mari arbitri romani, Ion Craciunescu, s-a facut de ras la final, cand a declarat cu nonsalanta ca Alexandru Deaconu a arbitrat bine, tinand cont de starea proasta a terenului. Spre cinstea lor, nici antrenorul Ionut Popa sau presedintele Sorin Boca, dar nici primarul Gheorghe Nichita nu au acuzat arbitrajul, probabil cu gandul ca atunci cand il ai la centru pe Alexandru Deaconu singurul lucru pe care-l poti face este sa te resemnezi. De altfel, Deaconu nu este la primul meci in acest campionat in care dezavantajeaza flagrant gruparea din Copou. Astfel, in tur, finul lui Mircea Sandu nu a acordat un penalty pentru Poli Iasi in meciul de la CFR Cluj, la un contact clar ca lumina zilei intre Rednic si portarul Martin Tudor, viciind astfel rezultatul final al jocului (0-0). Deaconu nu s-a oprit insa aici si, la partida din dealul Copoului cu FC Vaslui, arbitrul bucurestean a inventat un penalty pentru vasluieni, ratat in cele din urma de Claudiu Raducanu. La finalul acestei partide, chiar si patronul vasluienilor, Adrian Porumboiu a recunoscut ca nu a fost penalty.

Page time :0.1383 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021901 (s)