Infrangere neasteptata pentru feroviari

20 Septembrie 2004
1018 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM CFR Pascani - Aerostar Bacau 0-1, in etapa a treia a Diviziei C •Antrenorul Zaharia a bulversat sistemul de joc al echipei, facand mai multe schimbari tactice in formula de baza

Daca in primele doua etape fotbalistii pascaneni au jucat bine si au acumulat patru puncte din sase posibile, vineri au jucat confuz si le-au pierdut pe toate trei. Surprinzator pentru acest joc, considerat ca fiind greu, avand in vedere valoarea oaspetilor, care au in lot patru jucatori de la FCM Bacau, antrenorul Nicu Zaharia a facut cateva schimbari tactice in formatia de baza. Astfel, fundas central a jucat Andries, care de obicei este folosit mijlocas, facand schimb de loc cu Straton. Ancuta a jucat mijlocas, cu pretentii de conducator, iar Basescu a facut din nou figuratie.
Jocul dintre cele doua formatii a fost unul cu multe ratari de partea gazdelor, evidentiindu-se cele ale lui Pistinciuc din minutul 1 si cea a lui Vizitiu, din minutul 12. Croitoru si-a trecut si el numele pe lista ratarilor, in minutul 25. Contrar cursului jocului, bacauanii iau conducerea, in minutul 35, prin Gavrila, care inscrie lejer de langa Basescu. Cu un minut inainte de pauza, oaspetii trec pe langa majorarea scorului prin Bolfa, care trimite minge in bara.
Pauza nu a fost un sfetnic bun pentru pascaneni, dupa cum se asteptau spectatorii prezenti la meci. Gazdele nu au mai construit nimic, aportul mijlocasilor fiind nul. Fundasii au aruncat balonul spre careul oaspetilor, care respingeau usor si porneau periculos pe contraatac. Pascanenii au inceput cu Popa - Nistor, Ciosu, Vizitiu, Croitoru, Andries, Ancuta ( '80 Hulubei), Taroiu, Straton, Basescu (' 62 Ghiorghinca) si Pistinciuc. Au arbitrat bine Marius Nastase, Costica Urzica, ambii din Neamt si Romeo Lungu din Buzau.