Infrangere onorabila pentru UPA

11 Octombrie 2004
775 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Petre Andrei Iasi - Dinamo Erbasu Bucuresti 60-82 (19-19, 12-23, 20-24, 9-16), in primul joc al editiei 2004-2005 din campionatul national de baschet •Iesenii nu s-au facut de ras in fata unei echipe ce pare a fi principala candidata la castigarea titlului •Cel mai bun jucator al meciului a fost Virgil Stanescu

Vacanta s-a terminat si pentru baschetbalistii de la Universitatea Petre Andrei. Dupa o pauza de cateva luni, primul esalon al tarii a programat sambata jocurile de inceput din acest sezon. Unul in care echipa ieseana, ramasa fara antrenor si fara cei mai buni patru jucatori, a ajuns din favorita la accederea in semifinale intr-una din favoritele la retrogradarea in liga secunda. Ca si cum toate necazurile din ultima vreme nu ar fi fost de ajuns, primul meci al noului sezon a adus la Iasi una dintre cele mai bune formatii din campionatul intern, Dinamo Erbasu Bucuresti, formatie care avea sa se impuna la finalul partidei cu scorul de 82-60. Intarita cu Virgil Stanescu, de departe cel mai bun om al jocului, Dinamo si-a facut o incalzire buna in fata a aproape o mie de spectatori si a unei echipe care, totusi, nu s-a facut de ras. Primul sfert a fost si cel mai echilibrat, iesenii facand fata iuresului de inceput al oaspetilor. Dupa primele zece minute, scorul era egal, 19-19, datator de sperante pentru studentii ieseni. Urmatoarele treizeci de minute au aratat o formatie bucuresteana in forma si care nu a mai lasat nici o speranta baschetbalistilor pregatiti de Adrian Boisteanu si Costel Moscalu, ambii supervizati de directorul sportiv Petre Magurean. Treptat, dinamovistii si-au impus jocul, facand ca la final diferenta de valoare dintre cele doua echipe sa fie reliefata si pe tabela de marcaj, cele 22 de puncte avans pentru alb-rosii fiind conforme cu realitatile din teren.

Fara conducator de joc

La finalul partidei, antrenorul Boisteanu a reclamat lipsa unui conducator de joc, Andrus abia sosind la echipa. "S-a observat pe intreaga durata a jocului, si mai ales in momentele dificile, ca nu avem inca un coordonator de joc. Andrus abia a revenit la antrenamente, iar el este la baza extrema. Vom incerca sa mai aducem cativa jucatori cu care sa ne intarim echipa", a declarat tehnicianul iesean. Punctele iesenilor au fost marcate de jucatorii: Colesnicov 16 (3x3), Anghel 2, Fl. Muscalu 5 (2), Andrus 11 (3), Dornescu 9, Nanescu 10 (2), Murgoci 7. De la bucuresteni, cele mai multe puncte au purtat semnatura lui Virgil Stanescu, autor a 26 de puncte si care si-a depus deja candidatura la cel mai bun jucator din campionatul intern. Partida dintre UPA si Dinamo Bucuresti a fost arbitrata de cuplul Marian Oprea (Brasov) - Viorel Constantinescu (Cluj), comisarul Federatiei Romane de Baschet fiind bucuresteanul Octavian Vestinian. In runda viitoare, iesenii se vor deplasa la Brasov pentru disputa cu formatia CSU Forex, din localitate, intr-o partida programata la sfarsitul acestei saptamani. In afara partidei de la Iasi, in prima etapa a Diviziei A s-au inregistrat urmatoarele rezultate: West Petrom Arad - Rapid Isover Bucuresti 84-58, Petrom Incontro Elba Timisoara - CSU Bere Trei Stejari Sibiu 74-71, Gaz Metan Medias - BCMUS Arges Pitesti 88-77, Poli Carbochim Cluj - CSU Forex Brasov 91-65.

Page time :0.3222 (s) | 22 queries | Mysql time :0.197225 (s)