Infrangere planificata

22 Ianuarie 2001
656 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli EuroBIT Iasi - Dinamo Bucuresti: 62 - 86 (17 - 29, 10 - 17, 20 - 21, 15 - 18), in etapa a XII-a din Divizia A la baschet masculin

Partida desfasurata sambata, in "Polivalenta", a debutat cu un moment emotionant, publicul tinand un minut de reculegere in memoria celui care a fost Maricel Chirila, sotul Luciei Chirila, decedat in urma cu cateva zile. Exceptie a facut galeria Gruppo Apparte 13, iesirile mai putin ortodoxe ale membrilor acesteia facandu-i pe directorii DTSJ, Ioan Bucu si Gheorghe Mihalache, sa intervina de mai multe ori pentru a le stavili pornirile extrasportive. Nimic de spus despre atmosfera creata de galerie, aceasta, alaturi de ceilalti peste 2.000 de spectatori, incurajandu-i frenetic si continuu pe baschetbalisti. Din pacate, nu s-a inregistrat nici o surpriza, elevii cuplului Magurean - Boisteanu parasind terenul invinsi, la capatul unui meci fara istoric. Cum era de asteptat, dinamovistii lui Alexandru Vinereanu au luat meciul pe cont propriu inca din prima repriza, diferenta in minutul 2 fiind de opt puncte in favoarea lor, 0 - 8. Incet-incet, oaspetii si-au marit avantajul, profitand de greselile in aparare ale gazdelor, dar si de ineficienta in atac a elevilor lui Petre Magurean. Astfel, Markovic & Co duc scorul la 4 - 17 (min. 5) si 10 - 27 (min. 8), anticipand un scor final fluviu in favoarea gruparii din Stefan cel Mare. Si in cel de-al doilea "sfert", jucatorii antrenati de Vasile Popa si Sandu Vinereanu si supervizati de directorul tehnic Dan Berceanu etaleaza un baschet placut ochiului, cele zece minute gasind pe Dinamo in avantaj de 20 de puncte, 27 - 47. Mult mai echilibrata s-a dovedit a fi repriza a III-a, cand, pe fondul unei usoare relaxari a oaspetilor, gazdele prind curaj si reusesc sa puncteze de mai multe ori spectaculos, Ilic si Moscalu facand spectacol. Evident, nici Markovic, Caraiani sau Fometescu nu trebuie uitati, evolutiile lor incantand publicul prezent pentru prima oara in acest an in Sala Polivalenta. In aceeasi nota se desfasoara si ultimul "sfert". Fara Anghel, eliminat in minutul 35 pentru cinci greseli personale, Poli EuroBIT incearca sa mentina diferenta cat mai mica, partida luand sfarsit cu 62 - 86 in favoarea dinamovistilor. De remarcat ca la Dinamo au punctat toti jucatorii trecuti pe foaie si cel mai bun marcator a fost Costel Moscalu, autor a 27 de puncte. Tehnicianul Sandu Vinereanu a declarat la finalul partidei ca "a fost un meci fara istoric, cu exceptia catorva greseli facute de elevii mei. Doresc sa remarc echipa ieseana, in care sunt cativa jucatori de mare perspectiva". De cealalta parte, Petre Magurean a afirmat ca "era de asteptat sa pierdem, caci nu ne putem compara la aceasta ora cu Dinamo. Speram ca in meciurile viitoare sa obtinem punctele de care avem nevoie pentru a accede in play-off". Formatii: Poli EuroBIT Iasi: Anghel - 5, Fl. Moscalu, Lupusavei - 6, Ilic - 15, Costel Moscalu - 27; Lungu, Caragea, Gheorghiu, Ciobanu, Bazgan - 2. Dinamo Bucuresti: Fometescu - 6, Popa - 8, Stefan - 6, Carutasu - 16, Markovic - 26; Helcioiu - 6, Dumitrescu - 3, Caraiani - 7, Dragomirescu - 1, Ionut Mocanu - 2, Vergu - 5.

Victorii pe linie ale oaspetilor

Un fapt mai putin obisnuit s-a petrecut in prima runda din returul acestei stagiuni, toate meciurile incheindu-se cu victorii ale oaspetilor. Iata rezultatele: CSU Romradiatoare Brasov - CSU ISA Pitesti 74 - 78, Elba Timisoara - West Petrom Arad 65 - 88, Rapid Bucuresti - CSU Sibiu 69 - 96, Cimentul Fieni - Carbochim Cluj 63 - 91, Poli EuroBIT Iasi - Dinamo Bucuresti 62 - 86, Herlitz Mobex Tg. Mures - Vega Soced Ploiesti 66 - 75.
Etapa viitoare, a XIII-a, se va desfasura dupa urmatorul program: Herlitz Tg. Mures - CSU Romradiatoare Brasov, Vega Soced Ploiesti - Poli EuroBIT Iasi, Dinamo Bucuresti - Cimentul Fieni, Carbochim Cluj - Rapid Bucuresti, CSU Sibiu - Elba Timisoara, West Petrom Arad - CSU ISA Pitesti.

In clasament, dupa 12 etape, conduce Dinamo cu 23 de puncte, urmata de West Petrom Arad si CSU Sibiu, ambele cu cate 22 de puncte. Poli EuroBIT ocupa locul X cu 15 puncte, la egalitate cu formatia brasoveana (locul IX), datorita cosaverajului mai slab. Ultimele doua pozitii sunt "amanetate" de mai mult timp de Elba Timisoara - 13 puncte si Cimentul Fieni - 12 puncte.