Infrangere programata pentru Penicilina

20 Ianuarie 2005
1270 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - CSU Metal Galati 2-3, in mansa retur a Cupei Romaniei la volei feminin •Desi au pierdut jocul si implicit calificarea in semifinale, iesencele au dovedit o crestere in joc, dar si multe gafe in momentele decisive •Sambata, reincepe campionatul intern de volei, cu o disputa intre Penicilina si Dinamo Bucuresti

Pentru a se califica in semifinalele Cupei Romaniei la volei feminin, jucatoarele de la Penicilina Iasi trebuiau sa invinga cu scorul de 3-0, una dintre cele mai bune formatii din campionatul intern, CSU Metal Galati. Dupa o vacanta scurta si un cantonament istovitor, voleibalistele lui Cazacu nu au sperat decat 23 de minute la calificarea in penultimul act al competitiei. Adica atat cat a durat setul intai al confruntarii, disputata aseara in Sala Polivalenta, in prezenta a catorva sute de spectatori. Formatia de la Dunare a venit hotarata la Iasi sa termine repede formalitatile si s-a impus in primul act cu scorul de 26-24. Ca de fiecare data in ultima vreme, elevele antrenorului Aurel Cazacu au fost aproape de adversare, au avut chiar sansa sa preia conducerea, dar au pierdut in final, cu scorul de 24-26. Cu calificarea in buzunar, galatencele s-au relaxat permitandu-le jucatoarelor din Iasi sa treaca la carma partidei si sa-si adjudece setul doi, in 20 de minute, cu scorul de 25-23. Orgoliul oaspetelor a fost zgandarit si echipa din Galati a revenit in joc si a reusit sa castige setul trei in 21 de minute, cu scorul de 25 la 19, la capatul unei evolutii modeste a jucatoarelor gazda. Chiar si asa insa, iesencele nu s-au predat si au reusit sa egaleze din nou pe tabela de marcaj, adjudecandu-si setul patru cu scorul de 25-23, in 21 de minute.

Gafe la final

Setul decisiv a fost in fapt o sinteza perfecta a evolutiei echipei iesene in acest campionat. Gazdele au inceput tare actul cinci conducand ostilitatile, dar fara forta de a se detasa decisiv pe tabela de marcaj. Ca de obicei insa, iesencele au facut o serie de gafe incredibile prin Mariana Diaconita, care a gresit un serviciu si prin Ionescu, care a ratat un atac simplu, suficiente greseli, pentru a le incununa pe galatence in castigatoarele acestui meci. La final, CSU Metal s-a impus cu 15-11, la capatul a treisprezece minute de joc. Antrenorul Aurel Cazacu, nervos pe durata partidei, a remarcat cresterea de forma a elevelor sale, dintre care s-a remarcat, Ana Maria Burcea, dar nu a uitat sa sublinieze greselile impardonabile facute pe parcursul meciului. "Ne-am dorit foarte mult aceasta victorie, desi stiam ca nu putem obtine calificarea. Am facut insa prea multe greseli, chiar daca s-a observat o crestere in jocul nostru. Serviciul si blocajul, prea defenisv de multe ori, ne-a facut sa scapam printre degete o victorie pe care o meritam. Sper ca pana sambata sa reusim sa ne revenim si sa castigam disputa cu Dinamo Bucuresti", a declarat Cazacu. Tehnicianul iesean a mizat in meciul de aseara pe jucatoarele: Ionescu, Diaconita, Covalciuc, Dudnic, Burcea, Delia Marian, Raluca Purice, Bordianu. Sambata, de la ora 10.00, in Sala Polivalenta, Penicilina va reveni in campionatul intern cu un meci impotriva formatiei Dinamo Aedificia Bucuresti.

Page time :0.1315 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012982 (s)