Infrangere rusinoasa

14 Mai 2007
1528 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - Farul Constanta 0-2 (0-0), in etapa cu numarul 32 din Liga I de fotbal • Meciul s-a disputat aseara, de la ora 21.00, pe stadionul Emil Alexandrescu • Dupa o prima repriza buna, iesenii au jucat absolut rusinos in repriza secunda, au fost huiduiti copios la finalul meciului si raman pe locul 12 in ierarhia interna, cu doua etape inainte de finalul sezonului • Etapa viitoare, programata tot la Iasi, la sfarsitul acestei saptamani, Poli va primi vizita echipei CFR Cluj
Evolutie penibila a fotbalistilor ieseni in meciul cu Farul Constanta, o echipa mediocra din subsolul clasamentului care s-a salvat de la retrogradare, chiar pe terenul Politehnicii Iasi. In prezenta a peste 5 mii de oameni care au urcat in dealul Copoului pentru a sarbatori un nou succes, Onut si compania au jucat bine in primul actm dupa care si-au dat cu stangul in dreptul, s-au umplut de penibil si au oferit sansa Farului Constanta sa acumuleze toate punctele puse in joc, scor 0-2, si sa faca un pas decisiv spre evitarea retrogradarii. La sfarsitul acestui meci, in care jucatorii ieseni au parut cu gandul la vacanta de vara decat la jocul cu Farul, spectatorii din tribune nu s-au sfiit sa-si apostrofeze favoritii: "Rusine, rusine, rusine sa va fie", a fost scandarea tribunei catre fotbalistii Politehnicii. Ambele goluri ale partidei au fost inscrise in repriza a doua de Florea (`53) si de Gerlem (`82). Meciul a inceput furtunos, cu gazdele dominand categoric jocul si avantandu-se spre careul constantean, astfel ca in minutul 3, Sfirlea a sutat superb de la 20 metri, dar balonul a intalnit bara, pentru ca un minut mai tarziu capul lui Palimaru, liber la 7 metri, sa fie scos de la radacina barei de portarul Adrian Vlas. In minutele 12 si 13, Sfirlea si respectiv Miclea au fost aproape de deschiderea scorului, dar Vlas s-a opus in prima faza, in timp ce sutul lui Miclea, din 18-20 metri pozitie centrala sa ocoleasca de putin poarta constantenilor. In tot acest timp, in primele 45 de minute, oaspetii antrenati de Basarab Panduru au avut o singura ocazie, prin Gerlem, care a facut ce a vrut cu defensiva ieseana si a tras de putin pe langa poarta lui Plesca. Cosmar Repriza a doua avea sa fie un adevarat cosmar pentru spectatorii din tribune, dar nu si pentru antrenorul Ionut Popa si jucatorii sai, adormiti subit la pauza. Dupa un sut al lui Miclea, respins greu de Vlas in corner, in minutul 53, Florea aduce tacerea pe stadionul din Copou, cu un sut de la 16 metri, nestigherit de nimeni, direct in plasa portii aparate de Razvan Plesca. Cand toata lumea se astepta ca Poli sa aiba o reactie de orgoliu in fata unei formatii modeste si care era lipsita de aportul principalilor jucatori, ca Todoran sau Apostol, jucatorii ieseni s-au complacut intr-un joc modest, la mijlocul terenului, incapabili parca sa inteleaga de ce se afla pe gazon. Degeaba a incercat rabdatorul public de pe Emil Alexandrescu sa-si incurajeze favoritii, ca Onut si compania si-au vazut in continuare de treaba si, in afara unor suturi de la distanta, au asteptat rabdatori sa treaca timpul. Dar, pentru ca tacamul sa fie complet, in minutul 82, Gerlem a luat o actiune pe cont propriu, a facut ce a vrut cu defensiva ieseana si a inscris din interiorul careului, pe langa portarul Plesca, iesit in intampinare. Astfel, avea sa se scrie soarta unei partide in care Poli era principala favorita, dar la sfarsitul careia fotbalistii ieseni, in frunte cu antrenorul Ionut Popa au parasit arena huiduiti copios de intreg publicul prezent la stadion. In urma acestui esec, absolut rusinos, chiar daca Poli nu mai are emotii la retrogradare, iesenii raman pe locul 12 in ierarhia interna, cu doua etape inainte de finalul sezonului. In runda viitoare, programata tot la Iasi, sambata de la ora 18.00, Poli va primi vizita echipei CFR Cluj. Declaratii la finalul partidei Basarab Panduru, antrenor Farul Constanta: "A fost un meci cu doua reprize total diferite, iar daca Poli avea 2-0 la pauza nu se supara nimeni. Dupa pauza insa, noi am jucat mai bine, am inscris doua goluri si am castigat trei puncte de care aveam mare nevoie. Nu inteleg de ce altii vorbesc de corectitudine si de moralitate, mai ales ca au nodul la cravata mai mare decat capul. Sa vad eu ce puncte mai acumulez pana la final si-mi dau eu drumul la gura" Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Trebuia sa avem 3-0 la pauza, la cate ocazii ne-am creat. Jucatorii mei nu sunt hoti si banditi asa cum au strigat unii spectatori la finalul meciului, ci sunt cei care au dominat prima repriza de o maniera categorica. Valoarea nostra e de locul 14, dar astazi (aseara - n.r.) a fost si delasare din partea noastra. Ilie si Onut au fost pentru prima data titulari in acest campionat si asta s-a vazut. Mai mult decat atat, Ilie a reintrat dupa o pauza de doua saptamani, din cauza unei pubalgii care nu-i da pace si asta a afectat randamentul lui din teren" Caseta tehnica a partidei Poli Iasi - Farul Constanta 0-2 (0-0) Marcatori: Florea (`53) si Gerlem (`82) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: frumoasa Spectatori: 5.000 Gazon: bun Formatii: Poli Iasi: Plesca - Buta, Onut, Adrian Ilie, Tarlea (`83 Tincu) - Miclea (`71 Toma), Mijin, Naidin, Sfirlea - Palimaru (`62 Silvasan), Bilba. Antrenor: Ionut Popa. Farul Constanta: Vlas - Farmache, Schiopu, Gheara, Maxim - Senin, Bacila (`75 Disney), Ben Teekloh, Florea - Gerlem (`88 Pacuraru), Gurita (`78 Tilinca). Antrenor: Basarab Panduru Jucatorul meciului: Adrian Vlas. Cartonase galbene: Miclea, Tincu / Senin Arbitri: Ionica Serea - 7, Zoltan Szekely - 7, Dan Marchis - 7. Observatori: Sorin Satmari si Nicolae Pantea.