Infruntarea cailor putere pe Aeroport

16 Mai 2005
1400 Vizualizari | 0 Comentarii
•Pe pista Aeroportului iesean s-a desfasurat a opta editie a concursului de raliuri sprint paralel •In afara celor pasionati de motoare, la Aeroport, au fost prezenti si impatimiti ai sistemelor audio, Bogdan Panainte, unul dintre acestia, investind peste o mie de Euro in astfel de echipamente •Premiile au constat in ulei pentru motoare, trofee, diplome si articole sport •La eveniment au participat peste o mie de spectatori si peste 140 de concurenti •Urmatoarea editie a concursului va avea loc in aceasta toamna Pista Aeroportului din Iasi a fost invadata duminica de iubitorii de motoare. Fum, scartait de roti, motoare puternice si multa adrenalina. Acestea au fost coordonatele celei de-a opta editii a concursului de raliuri Sprint paralel. Peste o mie de spectatori au tinut sa fie prezenti la acest eveniment devenit deja traditional. In pofida prognozelor meteo care anuntau ploaie, soarele a stralucit si vremea a fost minunata. Doar vantul a incercat sa stea in fata furiei automobilistilor, sufland cu putere din directia spre care se desfasura cursa, dar acest lucru a facut-o cu atat mai interesanta, calitatile soferilor fiind mai bine puse in evidenta. Competitia s-a desfasurat pe mai multe categorii, in functie de capacitatea motorului. Interesant este ca la Aeroport nu au fost prezenti doar iubitorii motoarelor, ci si impatimiti ai sistemelor audio, Bogdan Panainte, unul dintre acestia, investind intr-un echipament peste o mie de dolari. "Este o pasiune mai greu de inteles pentru multi oameni, chiar si pentru mare parte din membrii Auto Motor Club, organizatie din care fac parte", a spus Bogdan. La linia de start s-au prezentat peste 140 de competitori. Cea mai numeroasa prezenta a fost la categoriile C si D, in jur de 35 de participanti. La categoriile A si D au participat in jur de 20 de pasionati ai automobilelor. Cea mai slaba participare a fost la categoriile E si F, cu cele mai puternice motoare, in jur de sase masini. Concursul a inceput in forta cu masinile de la categoria A. Vedeta clasei a fost o Dacie 1100. Desi masina arata foarte bine, dovedind si reale calitati tehnice, la o curba brusca s-a rasturnat dupa ce a cedat o suspensie. Interesant este ca, dupa ce a fost repusa pe roti, masina strabunica a actualului Logan a continuat cursa. In final, la categoria A, castigator a iesit Tudor Simaca, care a condus un Opel Astra de 75 Cai Putere (CP). La categoria B, toate masinile s-au prezentat excelent, cursa fiind castigata de Dragos Mihai Chisan, in varsta de 21 de ani. Tanarul a condus un Opel Corsa cu 16 valve si o putere de 90 CP. "A fost o cursa foarte frumoasa, cu masini tari si o organizare foarte buna", a declarat fericit, la finalul concursului, Dragos. Premii simbolice La categoria C a fost de remarcat evolutia lui Gabriel (poreclit Dog-cainele) din Bucuresti, care desi conducea un Ford cu motor de Mondeo din anul 1999 a reusit sa ajunga pana in finala. In final, castigatorul la aceasta categorie a fost Catalin Moscalu, la volanul unui Opel Astra de 122 CP. La categoria D a concurat singura soferita din concurs. Ioana Gabriela Dinu a dovedit ca poate da peste cap prejudecatile si s-a luat la intrecere cu Bursuc Adrian, cursa fiind reluata de trei ori. Pana la urma, tanara conducatoare auto si-a adjudecat calificarea in semifinala. In cele din urma, la aceasta clasa s-a impus Constantin Condac, in varsta de 22 de ani, la volanul unui Volkswagen Golf 397, editie speciala. "M-au pasionat de mic concursurile de masini. Am condus de cand eram copil masina tatei, chiar si din bratele lui. Cand a fost adusa masina din Germania a costat opt mii de Euro. In prezent, la ultima evaluare, a fost cotata la 12 mii Euro", a spus, bucuros de triumf, Costin. Premiile pentru castigatori au constat in cupe, diplome, ulei pentru motoare si articole sport. Conform spuselor organizatorului Cristian Munteanu, o noua editie a acestui concurs va avea loc in toamna. Concursul, singurul organizat legal in Iasi, a fost sponsorizat de firma de Internet Cip Net, apartinand directorului economic al echipei de fotbal Politehnica Iasi, Neculai Ciulu.

Page time :0.1554 (s) | 22 queries | Mysql time :0.037445 (s)