Ingenuncheati pe malul Begai

30 Iulie 2007
1988 Vizualizari | 3 Comentarii
Cristian Sfarlea
• Politehnica Timisoara a invins Politehnica Iasi cu scorul de 3-1 in primul meci al iesenilor in Liga I • Iesenii au trimis primul sut pe spatiul portii abia in minutul 71 • Dupa meciul de aseara Politehnica Iasi imparte ultimele locuri ale clasamentului cu Farul Constanta • In etapa urmatoare Politehnica Iasi va primi vizita Universitatii Craiova

Meci de cosmar pe malul Begai. Iesenii au fost depasiti la toate capitolele intr-o partida in care timisorenii nu au fortat mai mult decat a fost nevoie pentru a-si lua un avans linistitor inca de la pauza. Politehnica Iasi nu a pus nici un fel de problema Timisoarei, meciul disputandu-se intr-o singura directie. Dupa meciul de aseara Politehnica Iasi imparte ultimele locuri ale clasamentului cu Farul Constanta. Timisoara incepe in forta si reuseste deschiderea scorului inca din minutul 5. Dupa o patrundere in careu a lui Gigel Bucur, acesta scoate in spate pentru Mihaita Plesan, care il invinge pe Branet in ciuda eforturilor lui Buta de a schimba traiectoria balonului. Trei minute mai tarziu acelasi Plesan reia cu capul de la 10 metri periculos pe langa poarta dupa o centrare a lui Abiodun, Plesan ramanand cel mai periculos jucator al gazdelor. In minutul 25 Ganea se apropie periculos de poarta lui Branet, il depaseste pe acesta, dar centrarea este scoasa in extremis de catre un fundas iesean. In minutul 28 meciul este intrerupt pentru cateva momente pentru hidratarea jucatorilor, lucru care nu ii ajuta prea mult pe ieseni, care joaca in continuare de parca ar fi lesinati. Timisoara face 2-0 in minutul 32, dupa o noua actiune pe partea dreapta a lui Abiodun care centreaza in careu Karamian incearca un sut mingea ricoseaza la Gigel Bucur si acesta il invinge lejer pe nefericitul Branet cu un sut din 5 metri. Cateva minute mai tarziu Karamian trimite o bomba dintr-o lovitura libera de la 25 metri, dar portarul iesean scoate de sub bara cu un efort considerabil. La 2-0, antrenorul Ionut Popa nu a avut curajul sa mai introduca inca un varf si a schimbat un mijlocas cu un altul, tactica falimentara, intrucat in minutul 54 scorul ia proportii dupa ce Abiodun centreaza pentru Plesan, care prelungeste la Gigel Bucur si acesta face 3-0 cu un sut la firul ierbii de la 16 metri. Abia la 3-0 Popa s-a trezit si l-a impins in atac pe Silvasan, fapt ce nu a schimbat prea mult datele partidei, iar 5 minute mai tarziu iesenii mai primesc o lovitura, cand Radu Ciobanu este eliminat dupa un fault la Ganea in postura de ultim aparator. Abia in minutul 71 iesenii trimit primul sut pe spatiul portii timisorene prin Sfarlea dintr-o lovitura libera. Meciul a curs intr-o singura directie, iesenii fiind depasiti la toate capitolele si cu o tactica falimentara prin care nu au reusit sa se apropie mai deloc de poarta timisoreana. Singurul lucru care a facut ca scorul sa nu ia proportii a fost prestatia destul de buna a lui Branet care in ciuda celor trei goluri primite a mai avut o serie de interventii salvatoare. Spre finalul partidei, in minutul 85, in urma unei tresariri de orgoliu, Politehnica Iasi reuseste sa inscrie golul de onoare prin Sfarlea care il invinge pe Marius Popa cu un sut superb golul venind in urma relaxarii intervenite in tabara timisoreana. Nori negri se prevad a aparea in dealul Copoului acum cand Politehnica asteapta cu infrigurare vizita Universitatii Craiova care a invins la scor in meciul ei de deschidere.

Declaratii la finalul partidei

Ionut Popa: "Echipa mea a jucat slab si nu ma asteptam sa joace asa slab. La pauza nici nu stiam ce sa le mai zic. M-au dezamagit toti jucatorii si am ramas cu un gust amar dupa scandarile galeriei timisorene, care au spus tot meciul «Popa, esti o mizerie». Eu nu cred ca meritam un astfel de tratament. Nota 10 pentru arbitraj, chiar daca la golul trei a fost hent inainte de inscriere. Echipa mea a jucat mult sub asteptari, am inceput prost, am primit un gol repede si, peste toate, am mai suferit si o eliminare. Nici nu mi-am imaginat ca putem incepe asa de prost campionatul. Pe Buta l-am schimbat pentru ca i-a recidivat accidentarea iar eliminarea lui Radu Ciobanu ne-a dat planurile peste cap. Noutatile au evoluat modest. Ma asteptam la mult mai mult din partea lor".
Dusan Uhrin jr.: "Am vrut sa incepem activ acest joc si ne-am creat multe ocazii, si le multumesc jucatorilor ca au avut rabdare. Noutatile din lotul nostru s-au prezentat bine, cu un plus pentru Ganea. Poli Iasi a jucat exact ce stiam noi si de aceea le-am cerut jucatorilor mei sa aiba rabdare in atac. La Cluj ne asteapta un meci mult mai greu".