Ingerul Dolha a furat trei puncte in Giulesti

1 Iulie 2004
1155 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti 1-2 (1-2), in prima etapa a Diviziei A de fotbal •Iesenii au ratat un penalty prin Tinel Petre, in minutul 85 •Portarul Dolha a fost ingerul pazitor al buturilor rapidiste •Dupa aspectul jocului, Poli merita un egal, la revenirea pe prima scena a fotbalului romanesc, dar a platit tribut lipsei de concentrare in fazele fixe La revenirea pe prima scena a fotbalului romanesc, Politehnica Iasi a intalnit unul dintre granzii campionatului, Rapid Bucuresti, formatie pregatita tocmai de cel care ar fi trebuit sa stea pe banca tehnica a iesenilor, Rasvan Lucescu. Reintalnirea cu prima divizie a fost una nefasta pentru fotbalistii pregatiti de Vasile Simionas, care, desi s-au autodepasit, nu au reusit sa obtina nici macar un rezultat de egalitate in fata giulestenilor. Si asta nu pentru ca nu au fi vrut sau nu ar fi putut, ci pentru ca portarul Emilian Dolha a refuzat parca sa se lase invins, chiar si de la punctul de la unsprezece metri. Corigenti la fazele fixe Inceputul de partida a fost echilibrat, cu ocazii la ambele porti, cele mai importante purtand semnatura lui Sabin Ilie si a lui Onofras. In minutul unsprezece, Burdujan a scapat pe stanga, a sutat puternic pe centrul portii si Arcanu a retinut sigur. Doar un minut mai tarziu, Bogdanovici a reusit o cursa de senzatie pe partea stanga, dribland nu mai putin de cinci jucatori rapidisti, a centrat la Onofras, care a ratat insa stopul. Dupa o alta ocazie a iesenilor, ratata de Balba, Ilyes a redus intreg stadionul la tacere, dupa ce a fructificat o pasa venita de la Sabin Ilie, care a executat repede o lovitura libera. Era minutul 29 si, incet-incet, sperantele microbistilor ieseni intr-un rezultat bun scadeau. Nu au trecut decat trei minute si Balba a readus bucuria in inimile suporterilor, inscriind cu capul, pe langa Dolha, la o centrare a lui Cristea. Rapidistii nu se multumesc cu egalul si se arunca spre poarta lui Arcanu. Mai intai rateaza incredibil Sabin Ilie, singur cu poarta goala, dupa care acelasi atacant readuce Rapidul in avantaj. In minutul 32, giulestenii au beneficiat de o lovitura libera executata repede si surprinzator de Ilie, iar mingea, din capul lui Cristea, l-a pacalit pe Arcanu si a dus scorul la 2-1 pentru formatia de sub Podul Grant. Dupa o noua ocazie a visiniilor, Ilyes a sutat in bara, de la 20 de metri lateral stanga. Politehnica are trei bune ocazii de a readuce egalitatea pe tabela de marcaj. Din nefericire insa, Balba, Tinel Petre si Cristea nu l-au putut invinge pe Dolha, aflat intr-o forma de zile mari. Prima repriza se incheie cu giulestenii in avantaj, la capatul a 45 de minute de fotbal frumos si in viteza, spectacol la care au contribuit ambele formatii. Penalty dictat de asistent Dupa pauza, jocul a devenit mult mai inchis, cu rapidistii plimband mult balonul si cu trupa pregatita de Vasile Simionas dand impresia ca nu poate mai mult. In minutele 55 si 67, Stancu si Ilyes au sansa desprinderii, dar de fiecare data trateaza fazele superficial, permitand iesenilor sa reintre in joc. Arhire face o cursa solitara pe stanga, dar este blocat, in ultimul moment, de Marius Constantin. In minutul 71, Tinel Petre executa bine o lovitura libera, dar sutul sau trece putin peste poarta lui Dolha. Un minut mai tarziu, Arcanu se evidentiaza la un sut superb al lui Badoi, respins insa foarte bine de portarul iesean. Cu cinci minute inainte de final, sansa pare sa surada formatiei din Copou. Perja l-a faultat in careu pe Onut, Corpodean a lasat jocul sa continuie, dar asistentul Sovre a indicat, fara ezitare, penalty, centralul din Alba Iulia mergand pe mana colegului sau. Tinel Petre, cel mai experimentat jucator iesean, a luat sigur mingea in mana, a asezat-o la punctul cu var, a tras cu sete in dreapta portarului rapidist, dar Dolha s-a opus superb egalarii, aruncandu-i in pragul exasperarii pe suporterii din tribune. Impinsi de Simionas de la spate, fotbalistii de la Poli nu resimt socul si, in ultimele secunde de joc, Pacurar are sansa egalarii in varful bocancului, dar Dolha se opune, din nou miraculos, sutului expediat de ex-sucevean din interiorul careului. Astfel, Corpodean, excelent pe parcursul jocului, pune capat unei partide de la care Politehnica merita mai mult, facandu-i pe fotbalistii ieseni sa paraseasca terenul cu capul plecat, convinsi ca au ratat o sansa uriasa de a scoate un rezultat bun in fata unui adversar de elita. Din pacate insa, fotbalul se joaca pe goluri, iar la acest capitol rapidistii au fost mai buni. Florin BRIAUR

Page time :0.1272 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013651 (s)