Ioan Ovidiu Sabau a demisionat de la Timisoara

11 Mai 2010
690 Vizualizari | 0 Comentarii
Ioan Ovidiu Sabau
FC Timisoara a pierdut partida de pe teren propriu cu Gaz Metan Medias, fiind invinsa cu 2-0, ambele goluri fiind reusite de Eric de Oliveira. Timisoara a avut un gol valabil nevalidat in prima repriza, iar din minutul 67 a jucat in inferioritate, Contra fiind eliminat. Dupa acest esec, antrenorul Ioan Ovidiu Sabau a anuntat ca va demisiona la finalul campionatului. Din cate se pare, conducerea banatenilor incearca sa-l convinga pe Sabau sa continue pe Bega, dar Motul este suparat pe jucatori si pe suporteri, ultimii contestandu-l vehement pe antrenor inca de la inceputul acestui sezon. Cu Pantilimon intre buturi dupa o lunga absenta, acesta inlocuind-ul pe suspendatul Taborda, titlar in ultimele etape in poarta, Timisoara a inceput cu avant meciul cu Gaz Metan Medias de pe Dan Paltinisanu. Nici Mediasul n-a stat degeaba si Akaky a semnat prima ocazie de gol a meciului. Insa ocaziile mai clare de gol si in numar mai mare au apartinut banatenilor, doar Magera avnd cel putin 5 situatii clare de a marca in prima repriza. In minutul 20, Bonfim a trimis in bara cu un sut in forta de la mare distanta, bifand prima bara a timisorenilor. A doua bara a venit dupa doar doua minute, insa de aceasta data mingea sutata de Contra a sarit din transversala dincolo de linia portii. Dar nici asistentul, nici centralul nu au observat acest lucru si golul Timisoarei nu a fost validat. Minutul 33 a adus deschiderea de scor, insa golul a venit la poarta lui Pantilimon. Cisovsky a pierdut copilareste o minge in fata lui Alex Muntean, acesta a patruns frumos in careu, a pasat cu calcaiul la Eric, singur in stanga careului, care a sutat fara prea mari eforturi in plasa. La fel de deteminata a intrat Timisoara si in repriza secunda, insa Mediasul s-a inchis perfect in aparare si nu a permis prea multe mingi sa treaca spre poarta lui Buchta. Sarcina timisorenilor a devenit si mai grea din minutul 67, cand Cosmin Contra a fost eliminat, primind din partea arbitrului Adrian Comanescu direct cartonasul rosu pentru un fault dur la Silvasan. In inferioritate numerica, Timisoara putea restabili egalitatea pe tabela in minutul 71, insa mingea sutata de Bonfim a intalnit pentru a treia oara bara portii Gazului. Trupa lui Cristi Pustai putea decide meciul cu 10 minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, insa mingea sutata de Trtovac din marginea careului a intalnit bara din stanga portii lui Pantilimon. Pana la urma, Gaz Metan a inscris in minutul 83, reusita apartinandu-i aceluiasi Eric, care a inscris cu un sut simplu din 10 metri, dupa ce a ramas singur cu portarul banatenilor.

Page time :0.1705 (s) | 22 queries | Mysql time :0.043674 (s)