Ionica Serea a stricat sarbatoarea iesenilor

18 Octombrie 2004
694 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - CFR Cluj 0-0, in etapa a X-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au trimis de doua ori mingea in bara si au ratat alte doua mari ocazii de a inscrie •Bogdan Onut a fost eliminat in ultimul minut pentru lovirea cu cotul a lui Adrian Anca •Desi nu a influentat rezultatul final, arbitrajul lui Ionica Serea a fost de-a dreptul jenant, tolerand in permanenta jocul dur al clujenilor Caseta tehnica a partidei: Politehnica Iasi - CFR Cluj 0-0 Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: frumoasa Spectatori: 8.000 Gazon: bun Formatii: Politehnica Iasi: Arcanu, Toma, Onut, Irinel Ionescu, Perenyi, Mitruc, Bogdanovic ('46 Arhire), Cristea, Miclea ('78 Pacurar), Ciubotariu ('87 Claudiu Ionescu), Bilba. Antrenor: Ionut Popa. CFR Cluj: Stef, Alickovici, Jula, Goia, Toma, Vasaie, Marginean, Astilean, Oncica, Anca ('86 Georgevschi), Bruncevici ('65 Turcu). Antrenor: Aurel Sunda Jucatorul meciului: Adrian Cristea Arbitri: Ionica Serea - 4, Nicolae Meghesan - 7, Gelu Dimaca - 5. Cartonase galbene: Toma, Ionescu, Mitruc, Pacurar / Dorin Toma, Astilean Eliminat: Bogdan Onut Observatori: Mircea Dancu si George Ionescu Peste opt mii de oameni au urcat sambata la pranz dealul Copoului pentru a se reintalni cu eroii din Ghencea, la doua saptamani distanta de la succesul istoric din fata Stelei. Meciul a inceput cu un moment festiv dedicat Zilei Internationale a Fair Play-ului, marcat de doua declaratii sugestive ale capitanilor celor doua formatii si de intonarea imnului national al Romaniei. In toata aceasta desfasurare, arbitrii nu au avut nimic de spus si nimeni nu putea anticipa ca, in timpul jocului, arbitrul Ionica Serea va fi vioara intai. Focsaneanul, arbitru pe lista FIFA, acolo unde ieseanul Anton Helesteanu nu a avut loc, si-a inceput recitalul inca din primele minute, cand a tolerat jocul dur al clujenilor, dar a avertizat foarte prompt intrarile la limita ale fotbalistilor ieseni. De altfel, pana la finalul jocului, cand a fost insotit de jandarmi la iesirea de pe teren, Serea a permis fundasilor clujeni sa-i traga de tricou pe atacantii ieseni, atacantului Anca sa loveasca cu cotul orice fundas ar fi sarit cu el la cap, dar l-a eliminat mandru pe Onut pentru o presupusa lovire a adversarului, exact in momentul in care fostul aparator dinamovist avea buza sparta si tricoul plin de sange. Ghinion si frustrare Dincolo de arbitrajul jenant al lui Serea, fotbalistii ieseni au avut si mult ghinion in partida cu CFR Cluj, dar au suferit si la constructia de la mijlocul terenului, acolo unde antrenorul Ionut Popa mai are mult de munca. Pe parcursul celor nouazeci de minute de joc, Poli a avut doua bare, in minutul 18 prin Bilba la o centrare primita de la Cristea, si in ultimele secunde de joc, la o lovitura libera executata perfect de acelasi Cristea. Pe langa aceste doua oportunitati de a deschide scorul, iesenii au mai avut inca doua mari sanse de a inscrie ratate de Bilba, singur cu portarul in minutul 25, si Pacurar, care a trimis aiurea cu capul din pozitie excelenta cu opt minute inainte de ultimul fluier al lui Serea. Tot in prima repriza, Bogdanovici a fost blocat in ultimul moment de un fundas advers, o faza la care se putea dicta si penalty si dupa care mijlocasul sarb s-a accidentat si nu a mai putut continua partida. De partea cealalta, jucatorii clujeni au avut doar doua ocazii de a inscrie, cate una in fiecare repriza, prin Oncica, respectiv Anca, de fiecare data insa Arcanu reusind sa respinga suturile oaspetilor. In rest, un joc de uzura, in care ambele formatii s-au anihilat reciproc, clujenii parand multumiti cu un rezultat de egalitate, scos pe terenul uneia dintre nou-promovatele in prima divizie si una dintre contracandidatele la retrogradarea in Divizia B. Cel mai tensionat moment al jocului dintre Poli si CFR Cluj s-a petrecut in minutul 89, cand, la un duel aerian intre Onut si Anca, atacantul clujean a cazut secerat, asistentul Dimaca a semnalizat cu intarziere fault, iar Ionica Serea l-a trimis in tribune pe Onut, care avea buza sparta de cotul clujeanului si tricoul plin de sange. Toti jucatorii ieseni l-au inconjurat pe Serea, mai multi spectatori incercand sa sara gardul de protectie si sa-l atace pe arbitrul focsanean. Au intervenit prompt jandarmii si portarul Arcanu, care i-au indepartat pe fotbalistii ieseni. Astfel, Poli a mai pierdut doua puncte pe teren propriu, la finalul unui meci in care Serea si-a facut datoria sub privirile blajine ale observatorului George Ionescu, din capitala. Declaratii la finalul partidei: Aurel Sunda, antrenor CFR Cluj: "Va spun sincer ca mi-a fost foarte mare teama de acest joc. Poli este o echipa buna, pe care am urmarit-o si in partidele de la Alba Iulia si cu Steaua. Iesenii au avut cateva oportunitati de a inscrie, dar cred ca rezultatul este unul echitabil. Meciul nu a fost prea spectaculos, a fost mai mult unul de uzura. Am avut si sansa astazi, dar cred ca Poli s-a bucurat destul dupa victoria din Ghencea. Arbitrajul a fost unul foarte bun". Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Daca vreti sa comentez arbitrajul, ma abtin, pentru ca ar trebui sa o fac in termeni mizerabili. I-am spus la finalul meciului lui Serea ca a fost si el jucator si ca nu-i doresc sa treaca vreodata prin asemenea momente. Mi-au spus baietii inainte de joc ca se tem de acest Serea, dar eu nu am vrut sa cred ca un arbitru se poat injosi atat de mult. Eu cred totusi ca meritam victoria, atat prin prisma ocaziilor pe care le-am avut, cat si prin faptul ca am dominat jocul. Clujenii fac foarte bine faza de aparare si asta s-a vazut, dar noi am facut si astazi un meci bun". Gheorghe Nichita, presedinte Consiliul de Administratie Politehnica Iasi: "Din pacate, astazi a fost Ziua Fair-play doar pentru jucatori. Ar trebui ca domnul Craciunescu sa instituie o zi a fair-play-ului si pentru arbitri, pentru ca ceea ce a facut astazi Serea numai arbitraj nu se cheama. A tolerat tot timpul jocul dur al oaspetilor, iar pe noi ne-a ingalbenit inca din primele minute. Domnul Craciunescu ar trebui sa nu uite ca la Iasi vin mereu aproape zece mii de oameni la stadion si ca municipalitatea face eforturi uriase pentru a mentine aceasta echipa in prima divizie. Nu este normal sa vina Serea si sa-si bata joc de eforturile noastre. Am avut la fiecare meci de pe teren propriu arbitri FIFA, care vin cu lectia invatata, iar in deplasare ne-au delegat doar niste ilustri anonimi". Arpad Paszkany, finantator CFR Cluj: "A fost un meci de uzura intre doua echipe care s-au anihilat reciproc, dar care au aratat ca vor sa joace fotbal. Eu nu comentez arbitrajul si consider ca rezultatul este echitabil, chiar daca Poli a avut mai multe ocazii de a inscrie". Marius Stan, presedinte Poli Iasi: "Am avut la meciurile de pe teren propriu pe Corpodean, Tudor si Serea si pot sa pun pariu ca la jocul de vineri de la National o sa o avem la centru pe Cristina Ionescu, in timp ce la meciul de acasa cu FCM Bacau ne va arbitra Balaj". Florin BRIAUR

Page time :0.1538 (s) | 22 queries | Mysql time :0.034954 (s)