Ionut Bilba si-a cumparat un Audi Q7

7 Februarie 2008
1813 Vizualizari | 1 Comentarii
• Atacantul Politehnicii Iasi, Ionut Bilba, a achizitionat, la mana a doua, un autoturism de teren marca Audi Q7

Dupa ce a acceptat sa-si prelungeasca intelegerea cu Politehnica Iasi, atacantul Ionut Bilba a facut o achizitie de marca. Varful iesean si-a cumparat, la mana a doua, un autoturism de teren marca Audi Q7. Jucatorul, nascut la Pascani, avea pana in urma cu cateva zile o masina Volkswagen Passat si a preferat acum sa-si achizitioneze un autoturism mult mai puternic care, adus din strainatate, la mana a doua, valoreaza aproximativ 40 mii Euro. Intre timp, in primul amical dupa revenirea la Iasi, Poli a castigat cu scorul de 3-0 (1-0) in fata divizionarei B CSM Focsani.

Intr-o partida disputata pe terenul 2 din dealul Copoului, golurile au fost marcate de Homei (`40), Bersnjak (`60) si Milea (`68), cu un superb sut de la distanta. Poli a ratat si un penalty, in minutul 80, tocmai prin Bilba. In ultimul minut de joc, mijlocasul iesean Paul Tincu a fost foarte aproape de o accidentare grava, izbindu-se cu fata de gardul de protectie. Antrenorul Popa a inceput meciul cu focsanenii in urmatoarea alcatuire: Branet - Homei, Radu Ciobanu, Cristian Munteanu, Pecnik - Naidin, Straton, Bersnjak - Cristea, Sfarlea - Palimaru. Din minutul 60 au mai evoluat jucatorii: Plesca - Buta, Kalai, Adrian Ilie, Toma - Tincu, Milea, Mijin, Paruolo - Miclea, Bilba. De partea cealalta, antrenorul Gheorghe Mihali, a trimis in teren urmatorul unsprezece: Ivanciu - Dumitriu, Craciun, Irinel Ionescu (fostul jucator al Politehnicii Iasi), Feraru - Curteanu, Bucataru, Dantes, Sararu - Rascu, Balaur. Au mai jucat: Petre, Constantinescu, Gurguiatu, Covacs, Patrascu, Popa, Nistoroiu, Caluda, Basalac, Camel. La sfarsitul meciului, antrenorul Ionut Popa era multumit de jocul iesenilor, dar l-a criticat pe Ionut Bilba pentru superficialitatea de care a dat dovada in joc. "Meciul a fost foarte util, ma bucur ca am dat trei goluri si ca ne-am creat ocazii, am facut un meci bun de atac. Ma nemultumeste, in schimb, indolenta lui Bilba. Nu m-a nemultumit faptul ca a ratat penaltiul, ci modul cum a facut-o. A tratat faza superficial si asta nu-mi place. Pana la acel penalty a mai ratat vreo doua bune ocazii, in fata portii. O sa port o discutie cu el, pentru ca nu admit astfel de lucruri. Concurenta este pe postul sau, asa ca va juca cine da goluri", a amenintat antrenorul Popa. In afara acestui joc, fotbalistii din Copou se vor mai confrunta cu Poli II Iasi (9 februarie), cu Cetatea Suceava (13) si cu FC Vaslui (17).